Jump to content

senderos

Korisnik
  • Broj objava

    138
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je senderos objavio

  1. Nisam pravnik, ali s obzirom da je prošlo 20 godina otkada koristite te vodove mislim da ste stekli služnost dosjelošću i da vam nitko ne može ograničiti korištenje tih vodova, također možete tražiti upis služnosti vodova u zemljišne knjige. U slučaju da vam na neki način onemoguće korištenje vodova odmah tražite zaštitu posjeda prava služnosti. No ja nisam pravnik pa možda bolje da netko tko je potvrdi ovo.
  2. Poštovani, molim vaše mišljenje koliko bi mogla iznositi naknada za služnost vodova tj.kanalizacijsku cijevi dužine 15 m, cijev se nalazi na dijelu parcele kojim ide služnost puta (u korist iste parcele koja se spaja na kanalizaciju). Parcela gdje je položena cijev ne trpi štetu zbog iste u smislu da se nešto ne može graditi i slično, upravo zato jer se cijev nalazi na dijelu gdje je služnost puta. No prilikom upisivanja služnosti puta nije upisana i služnost vodova. Tržišna cijena zemljišta na tom području je 200 eura m2.
  3. Jedno pitanje vezano za etažiranje. Dakle kuća je na jednoj čestici zemlje, uz tu česticu je još jedna manja na kojoj nema objekata - manji dio vrta.. Čestice su u praksi jedna cjelina (kuća i vrt). U slučaju da želimo napraviti etažiranje da li moramo te dvije čestice spojiti tj. raditi novu građevinsku česticu? Ili se etažiranje može obaviti bez spajanja?
  4. Dakle netko je nesto rekao dati drugoj osobi, tinejdzerka je sastavila poruku iz koje proizlazi da ta osoba to vec ima te je dato njoj. Pri tom je izradila laznu poruku i ime te druge osobe. Vrijednost dara je minimalna. Brine me to kreiranje poruke i identiteta... Dakle ako se ostecena osoba javi policiji, policija po sluzbenoj duznosti pokrece postupak? Tinejdzerka ima 18, da rascistim. Mozda onda ovo treba u kazneno pravo. Stvarno se uvalila, tesko mi je vjerovati da moze dobiti kaznenu prijavu.
  5. Hvala vam na odgovoru. Koja kaznena djela su moguca? Dakle ako dodje do prijave policija postupa po sluzbenoj duznosti bez obzira sta je vrijednost neznatna?
  6. Molim vase misljenje. Tinejdzerka je "krivotvorila" - kreirala whattsup razgovor iznedju nje i druge osobe, i poslala to trecoj osobi, a kako bi stekla neku neznatnu korist (vrijednosno). Ova druga osoba prijeti da ce prijaviti policiji, iako se ispricala i ponudila naknadu. Koje su moguce posljedice, kako postupa policija? Tu je vrijednost neznatna, par stotina kuna neka stvar, ali spada li to u neki cyber kriminal itd, to me brine. Takodjer bilo je javnog objavljivanja screenshota njihovih medjusobnih poruka, na fb, je li to kaznjivo? Nista specijalno u sadrzaju,samo sta je to ipak privatni razgovor. Tinejdzerske gluposti, ali u slucaju prijave bojim se da mogu postati ozbiljne. Pa me zanima misljenje strucnijih.
  7. Ako se zemljište ne nalazi uz javnu prometnicu, već ima služnost prolaza 3m preko drugog zemljišta, kako se regulira priključak vode i odvodnje? Dakle javno poduzeće Vodovod će priključke pretpostavljam postaviti na javnu prometnicu, a zatim se korisnici trebaju sami spojiti? Ako vlasnik zemljišta uz prometnicu pravi probleme i ne dozvoljava priključak, koje su mogućnosti vlasnika zemljišta koje nije uz prometnicu da bi ostvario priključak? Da li Vodovod nešto može po službenoj dužnosti ili je sve na vlasniku zemljišta? Da li po zakonu imamo pravo na priključak vode i kanalizacije?
  8. Da, ali to nije osobna dostava? Roditelji su u drugom kućanstvu. No vjerovatno osobna dostava nije ni potrebna.
  9. Mislite da nisu obvezni osobnom dostavom uručiti opomenu, raskid ugovora, neko upozorenje itd. prije prijedloga za ovrhu? Hvala Vam na ljubaznosti
  10. Dakle prvi list je obavijest, gdje stoji "u prilogu vam se dostavlja prijedlog za ovrhu.." Drugi list je naslovljen "prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave općenito na imovini ovršenika", tu je pregled dugovanja - premije, broj police, zatim malo ispod toga (na istom listu) je naslov "rješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave", opet isti pregled dugovanja, na idućoj strani piše "određuje se ovrha", na dnu je pečat osiguravajućeg društva, i zatim je još jedan list gdje piše "ovrhovoditelj traži trošak..., ali ako postupim sukladno obavijesti obvezan sam platiti samo glavnicu, kamatu i trošak obavijesti. To je to? Sad ne znam imam li kakvu osnovu za prigovor? Dug nije sporan, no osobno nisam primio opomenu, obavijest o raskidu...primili su roditelji u prizemlju koji mi to nisu dali, ja sam na katu (drugi stan skroz), tek sad kad mi je došla ova obavijest tražio sam kod njih dolje.
  11. Prijemnom štambilju... U gornjem desnom uglu je prijemni štambilj, na toj istoj strani najprije piše prijedlog za ovrhu, a ispod je rješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave...
  12. Da, otisnuto je i rješenje o ovrsi. Datum na štambilju je 16.07.2021.
  13. Poštovani, molim savjet. Dobio sam prijedlog za ovrhu zbog neplaćenih premija dopunskog zdravstvenog osiguranja. 4 neplaćene premije plus obračunate premije do isteka police (još 7 rata), iako je polica raskinuta sad, u općim uvjetima vidim da postoji mogućnost naplate premija osiguranja do isteka police u slučaju raskida, i to ako je u osiguravateljnoj godini nastao osigurani slučaj. Bio sam jednom kod zubara ove godine pa to valjda smatraju osiguranim slučajem? Također prije prijedloga o ovrsi nisam dobio opomenu ni obavijest o raskidu - nema osobne dostave. Da li je osobna dostava opomene ilu obavijesti o raskidu uopće potrebna prije prijedloga o ovrsi? U prijedlogu je naznačeno da ako platim u roku 15 dana neće mi se zaračunati neki troškovi bilježnika (cca 200 kn). To vrijedi i ako izjavim prigovor te ne platim do očitovanja o prigovoru (a u međuvremenu prođe tih 15 dana)? Hvala unaprijed
  14. Još samo jedno pitanje. Kažnjen sam po čl. 82.st.1 - parkiranje na nogostupu. Da sam automobil ostavio tako da ima 1,60 m od zida do automobila (a ja sam ga ostavio tako da ima 1,60m od automobila do kolnika), bi li mi mogao napisati kaznu? Odnosno mogu li automobil tu ostavljati tako da ima 1,60 m od zida do automobila, bez straha od kazne? Napominjem da na dnu ulice postoji znak zabrane zaustavljanja i parkiranja.
  15. Poštovani, Molim savjet. Nakratko sam zaustavio automobil na nogostupu ispred ulaza u vlastito dvorište. Parkiran je uz zid, od automobila do kolnika je bilo više od 1,60 m za prolazak pješaka. Komunalni redar mi ostavlja kaznu tj uplatnicu - iznbos 300 kn, prekršaj po čl. 82 st. 1.t.10 Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Na dnu ulice postoji znak zabrane parkiranja i zaustavljanja. Zanima me može li se ta kazna zamijeniti opomenom, vidim da čl. 294 st. 5. predviđa tu mogućnost, ali tu se spominje samo policija. Na kazni piše ako ne platim u roku od tri dana Grad će pokrenuti prekršajni postupak izdavanjem obaveznog prekršajnog naloga. Koja bi bila procedura za zamjenu kazne opomenom, čekati taj prekrajni nalog i onda se žaliti odnosno tražiti opomenu? Ima li to smisla i koliki su možebitni dodatni troškovi? Nemam drugih prometnih prekršaja. Hvala
  16. Hm, i ja sam kupac. Može li neki link na definiciju da prava iz garancije pripadaju samo "prvom" kupcu? Ili primjer iz prakse? Jer koliko znam jamstvo se uvijek priznaje donositelju, ako nije istekao rok, i ima račun i jamstveni list. Bar je takva praksa. Ovdje iznimno ima oib kupca na računu, jer je kupac obrtnik tj. obavlja djelatnost slobodnog zanimanja. Opet ponavljam, servis je jamstvo priznao, da se moglo popraviti popravili bi, proglasili su nepopravljivim i poslali vipu. Sad, hoće li me vip zafrkavati zbog toga što nije moj oib na računu...vjerovatno hoće. Hvala na odgovorima...
  17. Pretpostavimo da sa zahtjevom za povrat novca nisam došao ja, nego taj obrtnik. Da li bi VIP njemu tada trebao vratiti samo tih 300 kn? Mislim da nemamo dovoljno podataka za tvrditi takvo što. Toliko rabat se ne odobrava slučajno, moguće da je mobitel uzet uz neku tarifu za sve djelatnike ili nešto takvo. Dakle ja npr. sklapam ugovor s vipom za svoje djelatnike odnosno službene mobitele, dobivam mobitel uz taj rabat, nakon nekog vremena mob se pokvari, servis odobrava povrat novca, a vip mi vraća samo tih 300 kn? Osjećao bih se prevareno. Mislim da bi oni trebali vratiti puni iznos ili ponuditi sličan zamjenski mobitel, to mi se čini logično i pošteno. Jer kažem, nije tolik rabat slučajno ponuđen, nije to bila neka akcija svima dostupna. No kao šta sam rekao, nemamo dovoljno podataka. Zar jamstvo ne glasi na donositelja tj. vlasnika? Mogao je on taj mobitel darovati sinu, a u međuvremenu umrijeti, po tome ispada da sin nema pravo koristiti jamstvo? Bez obzira je li riječ o popravku ili povratu novca. Servis je priznao jamstvo bez problema, mobitel proglasio nepopravljivim i odobrio povrat sredstava. Vidjet ću što će vip ponuditi, svjestan sam da će oni vjerovatno zafrkavati, zanimalo bi me što zakon točno kaže i mogu li se na nešto pozvati...
  18. Puna cijena je bila 3000 kn, ja sam platio 2000 kn. Obrtnik je imao nekih 90% rabata, platio je oko 300 kn mislim. Nismo sklapali ugovor, išlo je iz ruke u ruku.
  19. Ja nemam nikakav ugovor s tim obrtnikom, mobitel sam kupio preko njuškala za gotovinu. Čudno mi je ovo da ja nisam ovlašten tražiti povrat novca od vipa, ta dobio sam račun i jamstvo od prodavatelja (obrtnika), mobitel se pokvario, predao sam na servis, servis je odobrio povrat novca i sve proslijedio trgovcu tj. VIP-u. Po toj logici ne bih smio koristiti ni prava iz jamstva?
  20. Poštovani, molim za savjet. Dakle radi se o mobitelu koji je kupljen u VIp d.., rabat 90 posto. U garantnom roku mobitel se pokvario, servis kaže da je nepopravljiv, takvog više nema u prodaji, odobravaju povrat novca. Koji iznos povrata mi trgovac treba odobriti? Punu cijenu mobitela, navedenu na računu, ili pak cijenu koja je stvarno plaćena nakon odobrenja rabata od 90 % (sve je navedeno na računu)? Nisam izvorni kupac, mobitel sam kupio preko njuškala kao novi i neraspakirani, te dobio garanciju i račun. Kupac je inače neki obrtnik, ali na računu nema oznake R1. Ne znam ostale detalje ugovora i zašto mu je odobren toliki rabat, je li to uzeto na neku tarifu, jesu li možda sklopljeni neki ugovori s vip-om...
  21. Prije sklapanja braka kupio sam stan na svoje ime, polovica stana plaćena je u gotovini (dar roditelja i moja ušteđevina), a ostatak je kupljen preko stambenog kredita. Četiri godine nakon kupovine ulazim u brak, naravno i dalje otplaćujem stambeni kredit. Zanima me tretman stana i kredita u slučaju eventualnog razvoda braka (pitanje je više hipotetsko). Dakle kako se tada utvrđuje bračna stečevina, ima li supruga ikakvo pravo na dio stana u slučaju razvoda? Kredit se otplaćuje od moje plaće, moja primanja su veća. Hvala na odgovoru...
  22. Hvala Vam na odgovoru. Znam da ga mogu posvojiti, pročitao sam te članke. Dakle moja suprga, majka djeteta, će naravno dati suglasnost za posvojenje. No zanima me šta je potrebno od biološkog oca? Potrebna je i njegova suglasnost, dakle centar mora pokrenuti postupak davanja te suglasnosti? Rješenje o skrbništvu ili nešto slično, ne znam sad naziv, ima majka, no postoji presuda suda gdje je on priznao očinstvo i utvrđen mu je iznos alimentacije, kao šta sam rekao nikakve roditeljske obveze nije izvršavao. U rodnom listu još uvijek ne stoji ime oca, izgleda da sud tu presudu nije dostavio matičnom uredu, ili su to stranke (majka i otac) trebale napraviti, a nisu. Da rezimiram, treba li nam pristanak oca za posvojenje? Ili pokretanje tog postupka od strane centra kako bi se pristanak dobio, a ako se ne dobije ide se na odluku suda?
  23. Zanimalo bi me koja je procedura oko posvojenja pastorka, dakle sina moje supruge, vanbračno dijete. Njegov pravi otac najprije nije htio priznati dijete i izbjegavao je kontakt, u djetetov rodni list nije upisano ime oca. Nakon toga ga moja supruga (tada još nije bila) tuži, on na sudu priznaje očinstvo, slaže se s iznosom alimentacije itd. No od tada niti plaća išta niti viđa dijete, iskreno supruga ga to nikad nije ni tražila, dakle ništa nije poduzimala sudski. Mi smo u braku godinu dana, djetetu je sad šest godina, ja sam mu očuh, dijete me doživljava kao oca. Zanima me kako ide zakonska procedura posvojenja i je li to uopće moguće?
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija