Jump to content

silvester

Korisnik
  • Broj objava

    74
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Nedavni posjetitelji profila

Prikaz nedavnih posjetitelja je isključen i nije prikazan drugim korisnicima.

Postignuća

  1. Ima li još netko kakvu ideju? U kojim slučajevima onda stanica za tehnički pregled vrši prekucavanje?
  2. Molim da mi netko odgovori kako se može legalizirati vozilo za koje je utvrđeno da su brojevi šasije krivotvoreni. Kakav je postupak da pošteni posjednik stekne vlasništvo takvog vozila i tko priznaje novi broj šasije ili slično?
  3. U praksi se susrećem sa različitom praksom sudova u odnosu na kvalifikaciju sljedećeg djela pa opet molim za argumente kolega zašto bi bilo jedno, a ne drugo kazneno djelo! Naime, riječ je o zlouporabi kreditnih kartica gdje se krađom kartice i PIN broja te njihovom uporabom na bankomatu dolazi do protupravne imovinske koristi. Slična situacija je i kod skiminga kartice gdje se presnimava magnetski zapis te snima ukucavanje PIN-a na bankomatu da bi se kasnijom uporabom tih podataka opet putem bankomata ili POS uređaja došlo do protupravne imovinske koristi, naravno na tuđu štetu. E sad, neki sudovi to sude kao krađu iz čl. 216. st. 1. KZ-a prema dosadašnjoj praksi koja je razumno egzistirala do uvođenja k.d. računalne prijevare iz čl. 224. a st. 1. KZ-a, a neki (u novije vrijeme) kao potonje k.d. tretirajući podatke na magnetskom zapisu kao i PIN- broj računalnim podacima (što odgovara definiciji iz čl. 89. KZ-a) koji su u stanju prouzročiti da računalni sustav (bankomat, POS uređaj) izvrši određenu funkciju. Sami skimming (presnimavanje magnetskog zapisa) bio bi k.d. iz čl. 223. a st. 1. KZ-a. Ima li tko ikakvih iskustava? Molim i za bilo kakvo razmišljanje.
  4. Ma našla sam u sudskoj praksi (Bačić, Pavlović: Komentar Kaznenog zakona) tumačenje da bi se ovdje zapravo radilo o krađi, a prijevara da kao nova kriminalna aktivnost predstavlja u biti samo raspolaganje ukradenom stvari odnosno nekažnjivo naknadno kazneno djelo koje je dakle konzumirano krađom, napose u slučaju kad je riječ o istom oštećeniku, a novim djelom šteta nije povećana. Dakle, ispada da realni stjecaj nije moguć. Ali, crv sumnje i dalje ostaje... Ako netko ima kakvo drugo stajalište ili praksu molim da javi!
  5. Zanima me da li je moguć stjecaj krađe i prijevare u sljedećem slučaju. Osoba A otuđi osobi B neku stvar pa joj potom lažno prikaže u namjeri da se okoristi kako je ona zapravo tu stvar kupila u dobroj vjeri od treće osobe te je spremna prepustiti joj je za iznos koji je ona navodno za nju platila. Dakle, oduzimanje stvari je zapravo bilo usmjereno na to da bi se od vlasnika prevarno izmamio novac.
  6. Da, ukoliko postoji slobodno radno mjesto (što je vidljivo iz raspisanog natječaja). Uvjeti premještaja su propisani u čl. 9. Pravilnika o sastavu i načinu rada Natječajne komisije za popunjavanje slobodnih radnih mjesta pripravnika u pravosudnim organima (NN br. 17/90). Ja sam se tako 2004 g. uspješno prebacila s jednog suda na drugi (50 km bliži mjestu prebivališta). Sretno! :xwave:
  7. A što još treba da se dogodi pa da uzmeš novog odvjetnika? Mislim tko ovdje koga vadi iz problema, ti odvjetnika ili on tebe? :bonk:
  8. Ne znam tko bi od naših pravnika pored sile hrvatskih propisa znao još i kazneno pravo Austrije! Sorry!!!
  9. Što se tiče testiranja za sudske savjetnike, tu ne mogu puno pomoći. Ali što se tiče državnoodvjetničkih savjetnika čula sam da se za natječaj u ODO Split (sutrašnje) testiranje sastoji u pisanju jednog optužnog akta, tužbe i prijedloga za ovrhu. Sa sobom kandidati mogu nositi gotove primjere i sl. Eto možda sam nekome pomogla.
  10. Vidi : http://hgk.biznet.hr/hgk/fileovi/6588.pdf Nadam se da će ti nešto pomoći.
  11. Sudu ste dužni prijaviti svaku promjenu adrese jer u protivnom isto za sobom povlači određene posljedice kao npr. dostavu putem oglasne ploče.
  12. Meni su rješenje i uplatnica stigli (na sud) otprilike 12.12. , a ispit mi je bio 29.12. To bi značilo otprilike dva tjedna prije ispita.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija