Jump to content

felixx

Korisnik
  • Broj objava

    6132
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  • Osvojio dana

    67

felixx je na 27. srpnja 2020 zadnji put osvojio dan.

Posjetitelji rado čitaju što felixx objavi!

2 pratitelja

Nedavni posjetitelji profila

11144 pregleda profila

Postignuća

  1. Da li je stvarno obrađivao tu zemlju? Je li to oranica ? Ako je on izjavio da je tu parcelu koristio 40 godina kao oranicu, pogledajte na Geoportalu ortofoto snimak iz 2011. godine - da li se vidi da je ta čestica obrađena ili nije. Ako je on tu zemlju stvarno obrađivao i samostalno posjedovao, onda ima elemente za stjecanje dosjelošću. Po mojoj ocjeni on je sada ukazao da je nekakav dogovor između vaših predaka uistinu postojao, što bi učinilo vjerojatnim da je pošteno stupio u posjed. Ali ako biste mogli dokazati da je to pred desetak godina bila zapuštena makija i korov... onda možete postaviti pitanje istinitosti tih iskaza svjedoka i tužitelja.
  2. Nažalost, po ovom stanju u katastru vaša kuća bi bila točno na međi prema susjedu na k.č. 5488/3.
  3. Nisam promašio temu, nemojte se sada vaditi. Postavljačica teme je pitala može li dobiti ovrhu . Pogedajte si uplatnice - na mjesečnim uplatnicama nigdje ne piše "račun". Piše "mjesečna novčana obaveza" tj. akontacijska ugovorna uplata na bazi procjene potrošnje prema prethodnom obračunskom razdoblju. Stvarno stanje može biti znato manje ili znatno veće od ovakve procjenjene potrošnje. Samo na uplatnici po šestomjesečnom obračunu na bazi očitanja piše " račun za razdoblje od x do y". To je račun baziran na stvarno potrošenoj energiji. Ponavljam - pokrenuti ovrhu na bazi knjigovodstvene fikcije bilo bi zapravo kazneno djelo krivotvorenja isprave i uporabe krivotvorene isprave u poslovanju. Ako netko ne plaća mjesečne uplate, prvo će mu poslati opomenu, a onda eventualno napraviti izvanredno očitanje i na bazi očitanja izdati račun. Tek taj račun ako se ne plati može ići u ovrhu.
  4. Poslovne knjige veovnika su poslovne isprave, a krivotvorenje službene ili poslovne isprave je kazneno djelo iz čl. 279. KZ. Ispostava računa za potrošenu električnu energiju bez utvrđivanja stvarnog stanja bila bi knjigovodstvena fikcija, ili po pravno riječniku - krivotvorenje poslovne isprave. HEP po 'knjižnom stanju' može naplatiti samo onih 17 kn mjesečno za održavanje mreže. Prema knjigivodstvenom stanju može se naplatiti odvoz smeća, komunalna naknada, fiksna pretplata, itd. Teoretski, korisnik HEP priključka može biti i u pretplati.
  5. Kada je brat sagradio tu kuću i garažu? Je li išta od toga legalizirano?
  6. To su akontacije, prema procijenjenoj potrošnji, a po obračunu. Pravi račun se napravi po očitanju, svakih mjeseci. Kontaktirajte ih i dalje, ali isključivo mejlovima ili preporučenim/urudžbiranim dopisima tako da imate dokaz. Telefonski razgovor nije dokaz. Da bi vam poslali ovrhu, po zakonu bi vam prvo trebali ustanoviti dug (po očitanju) i poslati vam obračun i uplatnicu. To su akontacijske mjesečne uplatnice, bazirane na potrošnji iz prethodnog razdoblja. To nisu računi. I , bez obzira što vam nisu poslali uplatnice, nitko vas ne spriječava da uplatite akontaciju. Ispunite uplatnicu na recimo 500 kn, napišite da je to akontacija za xyz mjesece i kao poziv na broj napišite broj sa uplatnice zadnjeg šestomjesečnog obračuna.
  7. Nakon 17 godina spora čovjek postavi pitanje, jer i sam vidi da je uvučen u spor koji neće dobiti. Puno detalja ne znamo, pa nagađamo. Ali... Prosječna građevnska tvrtka ili obrt ne traje 17 godina. Ako ova tužena tvrtka traje toloko, onda se vjerojatno radi o firmi koja je velika i može platiti dobre odvjetnike. Da se radi o maloj tvrtki, i da se vlasnik boji gubitka tog spora, tvrtku bi davno već sterao u stečaj. U ovom slučaju te ljude je zapravo prevarila ta njihova odvjetnica - recimo to otvoreno. Trebala im je odmah reći da su im opije vrlo ograničene, i ako se ne ustanovi neka krivnja odgovorne osobe u tvrtki - nula bodova. Uz to su oni vjerojatno išli sa neumjerenim zahtjevom - neki skroman zahtjev za odštetu (pomoć obitelji?) bi možda i dobili na početku spora. Sada će dobiti samo dugove. A te dugove će si odvjetnici vjerojatno nekako i naplatiti. Da ne planiraju u tom smjeru, ne bi ni nastavili s tim sporom. Koliko sam proguglao, BIH ima novi ovršni zakon iz 2018., i teži pristupanju EU. To znači usvajanje određene pravne prakse, a ovrhe su dio toga. A odvjetnici imaju desetak godina nakon konačne presude da naplate potraživanja.
  8. Za to se ne ide nazvati korisničku podršku na besplatni broj. Zovite odmah u upravu. Nađite broj u imeniku. A vjerojatno je i stvar nastupa. Osobno sam imao desetke takvih slučajeva - sa HEP-om, plinarcm, vodovodom, čak i sa INA-om i njihovim vodovima - i ne sjećam se da mi je ikada trebalo više od 20 minuta da (u normalno radno vrijeme) stupim u kontakt sa nadzornim.
  9. Nazovite HEP i neka vam daju broj nadzornog inžinjera koji nadzire izvođenje tih radova. Njega onda tražite da vam pokaže projekte po kojima se izvode radovi.
  10. Prije bilo kakvog daljeg postupanja utvrdite gdje je međa. O tome ovii koje opcije imate. Za početak je dovoljno da odete na geoportal i vidite je li vam kuća na međi ili postoji ipak kakav pojas vaše čestice uz među. Niste trebali klimu postaviti bez nekog pisanog pristanka susjeda. Sada ćete vjerojatno biti prisiljeni premjestiti vanjsku jedinicu klime.
  11. Da. Znači da je cijelo vrijeme druga žena znala ili je trebala znai da ulaže u nekretninu koja je polovinom u vlasništvu osobe koja nije suprug. Ulagala je dobrovoljno u tuđu nekretninu i nema o tome nikakav ugovor - dakle u tom djelu definitivno nema pravo na povrat. Možda bi bila dobra taktika da suprug s ocem sklopi ugovor o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju i isti uknjiži u gruntovnici. Ocu se tim ugovorom dade pravo uživanja na njegovoj polovini kuće i specificira se da je to stan u prizemlju. Ako bi suprug na taj način osigurao da će cijela kuća biti njegova, bilo bi ok da rješi i to potraživanje bivše druge žene. Može zahtjevati samo od oca. A trebalo bi vidjeti i što se točno uložilo. Ako se kuća renovirala prije više od deset godina, svako takvo ulaganje se već amortiziralo. Ako je pomoćni objekat bespravno sagrađen i nije legaliziran, koja je njegova vrijednost? Ima puno stavki kojima se u pregvorima mogu smanjiti apetiti takvog potraživanja i nagoditi se.
  12. Ne. Tko ima dugove, ne smije aktivno opstruirati da se vjerovnici naplate. U protivnom, može biti izložen kaznenom progonu. Odricanje od nasljedstva bi bilo takvo opstruiranje. Čak je dvojbeno bi li dužnik bio dužan osporavati dar ostavitelja zbog nužnog djela koji bi mogao naslijediti, da se iz tog djela naplate vjerovnici... ali to je već za raspravu. Do sada, u praksi ne znam da se ovo primjenjivalo, ali ta mogućnost postoji.
  13. Je li taj od za vaše potrebe? Je li to niski napon, ili 10 kV vod? Jeste li dobili ikakav službeni dopis od HEP-a?
  14. Pola te kuće je vanknjižno vlasnštvo majke vašeg supruga. Temeljem toga ona treba ukljižiti vlasništvo pola kuće i darovnim ugovorom prenijeti na sina. Održavanje kuće nije ulaganje. Od vega navedenog, jedino bi gradnja pomoćnog objekta bila ulaganje u povećanu vrijednost nekretnine. Ako nema ugovora o ulaganju, ona je dobrovoljno ulagala u tuđu nekretninu. U slučaju polovine nekretnine koja je vanknjizno vlasništvo majke, a sada bi vlasnik temeljem dara bio vaš suprug, druga supruga nema nikakvog pravnog temelja od njega potraživati bilo što. Štviše, prije bi vaš suprug, kada upiše vasništvo, mogao potraživati naknadu za korištenje nekretnine koja je polovinom u njegovom vlasništvu. Ovo se može istaknuti u pregovorima više kao neki protuargument. Vi bite u ovom sporu trebali više obratiti pozornost na vlastite interese, a ne na to tko vam se sviđa i tko bi trebao što nekome nadoknaditi. Da li postoji interes vaš i vašeg supruga da on tu kuću jednog dana naslijedi?
  15. Dokazivati što, točno??? Stvarno ne razumijem... da li je moguće da ti zaključuješ da nakon smrtnog stradavanja radnika na gradilištu nije bilo temeljite istrage? Istrage koja je u ovom slučaju zaključila da nema krivnje odgovornih osoba - jer da ima to bi bilo spomenuto u tužbi. Zamisli situaciju da netko sa 2,7 promila alkohola , bez vozačke dozvole i sa vozilom kojem je istekla registracija sleti s ceste i onda obitelj tuži policiju i lokalnu upravu jer eto nisu spriječili njihovog rođaka da vozi i unesreći se. Taj radnik je toj tvrtki nanio milijunsku štetu da je preživio još bi oni njega trebali tužiti.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija