Jump to content

edizenica

Korisnik
  • Broj objava

    7
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. tek sada treba da bude ostavinska rasprava,a za nuzni nasljedni dio smo se dogovorili da ga isplatim u novcu. sta od dokumenata da sacuvam kako bih sutra u eventualnom sporu mogao dokazati njegovu nesavjestnost u pogledu posjeda?
  2. interesuje me slijedece. moj ujak zivi vec 30-ak godina sa roditeljima u stanu koji je bio u njihovom vlasnistvu. pred smrt moj deda a njegov otac je ugovorom o polkonu na mene prenio vlasnistvo,a njemu dao dozivotno pravo koristenja,koje je upisano u zemljisne knjige. sada kad je deda umro ujak je ostao da zivi u stanu. interesuje me da li ujak dosjeloscu moze steci pravo vlasnistva na stanu u kojem zivi? da li je njegov posjed zakonit i od kada se smatra zakonitim?da li tek kada mu je dato to pravo ugovorom o poklonu ili vec od prije s obzirom da zivi s roditeljima citav zivot? cime sve mogu dokazivati njegovu nesavjesnost posjeda?
  3. prije svega da se zahvalim na iscrpnim odgovorima i da dodatno pokusam pojasniti situaciju. Deda i ja smo napravili dva ugovora o poklonu i to prvo ugovor o poklonu zemlje,pa tek poslije ugovor o poklonu stana sa zadrzavanjem dozivotnog prava koristenja stana za njega i ujaka. Ujak nije potpisivao ugovor,ali je obavijesten da mu je osigurano dozivotno pravo koristenja stana i deda mu je rekao da je to ucinio kako bi osigurao prvenstveno njega jer je ujak vec godinama alkoholicar i odat rasipnickom zivotu,a sekundarno da mu je zelja da stan ostane u porodici,jer ujak nema djece niti se ikada zenio,to je deda rekao i advokatu koji nam je ugovor sastavljao,ali nazalost to nije konstatovano u ugovoru. Novac na stednoj knjizici je ostao i tek sada treba da se zakaze ostavinska rasprava radi podjele tog novca(radi se o par hiljada eura,dakle manja svota)uvidom u spis utvrdio sam da je advokatica ujaka u podnesku vec spomenula da je sva nepokretna imovina poklonjena meni i da trazi da se uputi na parnicu,radi osporavanja poklona(u ovom slucaju to ce biti stan jer je on posljednji poklonjen,mada ona to jos nije precizirala,ali je po zakonu tako) a sve u cilju namirenja nuznog nasljednog dijela. Pokusacu u svakom slucaju popricati sa njim i objasniti mu da je najbolje da odustane od zahtjeva za nuznim nasljednim dijelom i da ostane u stanu neometano,jer ce si samo zakomplicirati situaciju,ali ako ne pristane sta mi je najbolja strategija? Napominijem da od nasljednika ima samo jos moja mama.
  4. hvala puno na odgovorima. a da li to onda znaci da ukoliko i dobije nuzni nasljedni dio njegovo dozivotno pravo koristenja stana prrestaje jer je osporio ugovor kojim je konstituisano to njegovo pravo????? meni bi u principu najvise odgovaralo da se to pravo koristenja stana smatra njegovim nuznim nasljednim dijelom i da mu sud ne dosudi 1/4 vlasnistva a da on ostane u tom stanu neometano zivjeti dozivotno.
  5. ljudi moji pa nije moguce da niko ne zna odgovor na ovo pitanje. imal ovdje sudija na forumu?
  6. deda mi je za zivota poklonio stan i zemlju ugovorom o poklonu i na osnovu tog iustus titulusa prenosa vlasnistva upisan sam u zemljisne knjige kao vlasnik navedenih nekretnina. ugovorom o poklonu deda je zadrzao za sebe i svog sina koji je cijeli zivot zivio sa njim dozivotno pravo koristenja stana. nakon dedine smrti njegov sin(moj ujak) nastavlja da zivi u predmetnom stanu,ali sada hoce putem suda da trazi svoj nuzni nasljedni dio. interesuje me da li se njegovo dozivotno pravo koristenja stana uracunava u nuzni nasljedni dio?????? jer ipak on nije ostao bez icega i ja ga uopce ne ometam u koristenju stana niti koristim stan iako su moja prava kao vlasnika puno jaca od njegovih. da li neko ima iskustva sa ovim u praksi. iako sam iz Bosne i Hercegovine odlucio sam ovdje postaviti pitanje jer vidim da imate jako dobar forum,a nasljedno pravo gotovo identicno u RH i BiH. hvala unaprijed za odgovore!
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija