Jump to content

lana_057

Korisnik
  • Broj objava

    38
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je lana_057 objavio

  1. Nisam sigurna koliki je točno dug, radi se o vlasničkoj tužbi i znam da je vrijednost spora oko 250 000 kn. Ima auto, ali starudiju nekakvu. Koliko znam, nema ništa drugo.
  2. Neznam je li ovo spada u stvarno ili obvezno pravo pa molim premjestite temu ako treba. Nekoliko mjeseci prije donošenja presude otac je na kćer prebacio sve svoje nekretnine jer je bilo očito da će izgubiti spor i morati platiti ogromne sudske troskove. Zanima me da li je tako nešto utuživo? Kćer je jako dobro upoznata sa svime, bila je i svjedok u predmetu i jako je dobro znala što i zašto rade. Oštećena stranka se nema kako naplatiti od oca jer on ima samo malu mirovinu, ali imao je ta vrijedna zemljišta koja su sada u vlasništvu kćeri. Drugo, da li je odvjetnica oštećene stranke trebala staviti zabilježbu spora na tim nekretninama ili se to može samo na nekretnini za koju se vodi spor, a ta je u ovom slučaju u vlasništvu oštećene stranke? Dakle te nekretnine nemaju veze sa sporom, ali su bila jedina garancija da će se ovrhom naplatiti sudski troškovi. Ili sad samo ostaje moralna satisfakcija, a novce vjerojatno nikad nećemo dobiti?
  3. Hvala, ali to nije ono što sam pitala. U tom članku se radi o poništenju rješenja ukoliko u određenom roku nisu započeti radovi. Ja pitam da li se uopće može desiti i koliko je to često u praksi da Vlada uopće ne dozvoli izvlaštenje, odnosno da kaže da ta i ta nekretnina nije od interesa za RH tolko da bi se moglo provesti izvlaštenje kojem se protivi vlasnik ili oni smo redovito potvrde zahtjev općine, grada ili županije?
  4. Ima li uopće ikakve šanse da Vlada ili tko već odluci da nekretnina nije od posebnog interesa za RH i da ne može biti predmet izvlaštenja, postoje li uopće takvi slučajevi u praksi? Ili je to ono, ako JLS ima nekog svog "gore" onda im zahtjev prolazi? Tu se ipak ne radi o nekoj bitnoj cesti ili bitnoj građevini nego o pješačkom putu?
  5. Poštovani, Zanima me tko utvrđuje da neko zemljište može biti predmet izvlaštenja jer je od posebnog interesa za RH? Dijelom našeg i susjednog zemljišta je ucrtan put. Bio je ucrtan kolni put pa smo se žalili i navodili zašto tu ne bi uopće trebao biti ucrtan put pa su samo izbrisali kolni i sad je ucrtan pješački prolaz. PP je usvojen i nema više pravo žalbe. Ni mi ni susjedi nemamo namjeru ustupiti ni prodati taj dio zemljišta jer nam prolazi praktički kroz dvorište, a i u blizini postoji drugi put te smo mi i predlagali druga prihvatljivija rješenja. Ukoliko se jednom pokrene postupak izvlaštenja, tko uopće određuje je li nekretnina od posebnog interesa za RH? Ili se moze izvlastiti sve sto gradskim lumenima padne napamet?? Hvala!
  6. Poštovani, Suvlasnica sam jedne livade koja mi koristi samo da bi imala prolaz (pješke) do ceste s druge strane kuće. Nije mi neophodno, imamo i kolni i pješački prilaz kući u našem vlasništvu, ali mi je nekad zgodnije i brže tuda ići do ceste. S obzirom da je drugi suvlasnici ne koriste jer ne žive blizu, mi ju povremeno pokosimo čisto da nam je laķše proći. I to je jedina radnja koju radim na toj zemlji. Sad me hoće natjerati da kupim i njihove udjele, što ja ne želim jer mi ne treba ta livada, niti imam novaca za to, pa mi šalju kojekakve dopise da ne radim nikakve radove na njoj bez njihovog odobrenja jer zemljište nije podijeljeno. Molim pomoć, imam li ja pravo tuda prolaziti bez njihove suglasnosti i povremeno pokositi travu? Kako da se postavim prema njima? Zemlja je zapravo beskorisna livada, niti na njoj možete graditi niti bilo što drugo i zapravo ju nema tko ni kupiti osim mene jer nikome ne koristi. Meni koristi u navedenom smislu, ali mi nije neophodna i nemam namjeru kupiti njihove udjele. Lijep pozdrav i hvala unaprijed!
  7. Poštovani, U kući koja je legalizirana, ucrtano je 6 apartmana koji još nisu završeni, samo je započeta gradnja, napravljeni pregradni zidovi i provučene instalacije struje i vode. Međutim, ti apartmani su površinom dosta mali, započeti su prije 10-tak godina, kupaonice površinom uopće ne zadovoljavaju ni minimalne uvjete za kategorizaciju pa bi vlasnik proširivao kupaonice i napravio neke preinake u prostoru za višu kategoriju apartmana, a koje ne uključuju rušenje nosivih zidova niti otvaranje/zatvaranje prozora, izvana bi sve ostalo isto i unutar gabarita. Zanima me koja je procedura, negdje sam čitala da u tom slučaju treba "samo glavni projekt", ali ne znam što to točno znači, zapravo me zanima koliko ta papirologija za ovakav slučaj košta, otprilike. Hvala!
  8. Poštovani, Da li je moguće na bilo koji način zaustaviti postupak upisa vlasništva vjerovnika na trgovackom sudu na firmu dužnika, odnosno da li taj postupak može dužnik na neki način zaustaviti? Predani su papiri, poslana prva mjenica na naplatu a račun firme dužnika je u blokadi. Koliko uopće traje taj postupak upisa vlasništva?
  9. Da li se oni smiju sami zastupati i u odgovoru na tuzbu napisati da udovoljavaju zahtjevu i ovo sto ste napisali, pozvati se na taj clanak zakona (koji je to uopce zakon zoo?) i traziti da ne plate nikakve sudske troskove? Ili ipak mora biti odvjetnik?
  10. Koliko ima vremena za odgovor, 15 dana? Možete mi reći kolika je tarifa za to? Radi se o vlasničkoj tužbi.
  11. A ne plaća troškove tuženik ako udovoljava tužbenom zahtjevu?? Nije bilo nikakvog prijedloga za mirno rješavanje spora niti išta slično. Samo usmena prijetnja tužbom od strane osobe koja nije nadležna za to, ali očito ima prijatelje koji jesu.
  12. Nisam vidjela ove odgovore, isprika! Radi se o slučaju u obitelji u kojem su prije 10-tak godina zauzeli cca 10 m2 pri gradnji nekakve kućice, spremišta u dvorištu. Zapravo je do toga došlo nenamjerno jer je dvorište ogromno i zaista nema nikakve potrebe da se zauzima i uzima bilo što tuđe, no eto, pogriješilo se u procjeni i to su shvatili slučajno prije par godina kad su radili geodetska mjerenja u drugu svrhu. I nikakav službeni dopis od grada nije nikada stigao niti je to nekakav komad zemljišta bitan za bilo koju svrhu, ali je bitno u smislu da sada na određenoj poziciji u gradu sjedi osoba koja ima neke privatne sporove s tuženicima pa eto pokušava i na taj način napakostiti. Nije da bi htjeli, ali rušit će to spremište ako bude trebalo, nemaju namjeru ulaziti u spor niti angažirati odvjetnika jer je to sve puno skuplje od rušenja samog spremišta i izgradnje novog na drugom mjestu.
  13. Molim Vas još jedno pojašnjenje u vezi revizije. Ima li uopće smisla pisati odgovor na reviziju koju je zatražila suprotna stranka ako Vrhovni sud ne ulazi u meritum stvari nego samo raspravlja o pravnom pitanju i odlučuje da li je revizija dopuštena ili ne? Pitam jer odvjetnik kaže "kako vi želite". U redu je to, ali meni treba stručno mišljenje, a i mišljenje na temelju iskustva da bi ja kao laik donijela odluku. Da li se može napisati nekakav odgovor tek ako je revizija dopuštena? Ne razumijem se u tijek postupka pa neznam u kojem roku se treba odgovoriti i da li se onda piše podnesak na podnesak pa to traje i traje ili samo jedan odgovor napišete i to je to, odnosno da li je tarifa jednokratna ili moze biti više radnji? Hvala!
  14. Pa budući da smo na odluku Županijskog suda čekali skoro 3 godine onda ćemo na odluku Vrhovnog čekati valjda 6 godina, s obzirom na obim posla. No, što je tu je, nije da imamo izbora! Dakle, ako sam Vas dobro shvatila, prvo se donese odluka je li uopće revizija dopuštena, a onda ako je se donosi odluka je li utemeljena ili nije. Ovaj prvi dio valjda ne bi onda trebao trajati duže od godinu dana.
  15. Ukoliko druga strana podnese zahtjev za reviziju, hoćemo li mi biti obaviješteni o tome, hoćemo li dobiti taj zahtjev i imamo li pravo očitovati se na to? Jel mi možete reći kakva je uopće praksa s tim revizijama, jel se odbacuju u vecini slucajeva? Koliko prosječno traje postupak? Čini mi se da ovo sve traje beskonačno dugo. Vrijednost spora je manja od 100 000 kn i radi se o zemljistu od 70tak m2, tužba za predaju u posjed. I još nešto, ukoliko se naplatimo po presudi putem ovrhe, što se događa ako slučajno revizija bude u korist druge strane? Vraćaju se novci s kamatama ili kako to ide?
  16. Hvala na odgovorima! Je li istina da kamate teku od prvostupanjske presude ili ipak od ove zadnje, presude županijskog suda? Odvjetnik kaže da teku od prvostupanjske presude što mi je malo čudno jer je prvostupanjska presuda bila prije 3 godine, kolike su to onda kamate?! Osim toga, u kojem roku druga strana može podnijeti zahtjev za reviziju (a odvjetnik kaže da nemaju osnove)? Hvala!
  17. Poštovani; Županijski sud je potvrdio presudu općinskog suda i presudio u korist tužitelja te naložio tuženiku da odstupi sa spornog zemljišta i preda je u posjed tužitelju i da isplati određene sudske troškove tužitelju. Mene zanima koji je sljedeći korak tužitelja? Što ako u roku od 15 dana tuženik ne postupi po presudi? Da li onda odvjetnik dalje postupa i pokreće ovrhu? Ima li neki rok za pokrenuti ovrhu nakon isteka tog roka od 15 dana u kojem treba postupiti po presudi? S obzirom da dosuđeni sudski troškovi nisu ni blizu stvarnim troškovima, dosta nam je i odvjetnika i naplaćivanja svakog savjeta i dopisa pa se snalazimo kako možemo. Da li je uobičajeno slati nekakav dopis tuženiku u kojem se traži da postupi po presudi i navede broj računa na koji treba uplatiti sredstva? Hvala!
  18. Zahvaljujem na odgovoru. Ako tuzenik pristaje na zahtjeve tuzitelja odmah, dakle uopce nema namjeru angazirati odvjetnika ni raspravljati, koji su konkretni troskovi za tuzenika? Ako je vrijednost spora 10000kn, toliko tuzenik mora platiti??? Jer taj posjed ne vrijedi ni 1000 kn a kamoli 10000 kn.
  19. Poštovani, Da li je "normalno" da grad nekog tuži za predaju u posjed bez ikakve prethodne opomene ili zahtjeva da se eventualni spor riješi mirnim putem sto je vrlo i lako moguce? Ne razumijem cemu tužba i u slučaju pristanka na zahtjeve tuzitelja koji su troskovi za tuženika? Osim toga, vrijednost spora je poprilicno nerealna pa me zanima tko i kako utvrđje pravu vrijednost spora? Hvala!
  20. Nije jos pokrenut nikakav postupak ni prema kakvom nadleznom organu tako da nitko jos nista ne uvjetuje. Kuca nije ni zavrsena. Međutim, kako je u prizemlju predviđen poslovni prostor, taj se prostor nece moci legalno iznajmiti ako kuca nema uporabnu dozvolu, a nece ni dobiti uporabnu dozvolu ako nije izgrađena u skladu sa građ. dozvolom. Vlasnik je svjestan da ce morati podnijeti ili zahtjev za legalizaciju ili nadopunu projekta, sve ok, samo nije siguran kako ce se rijesiti to sto udaljenost do susjedne parcele nije 3m koliko bi trebala biti. A s obzirom da je pitanje da li se uopce moze doci do te suvlasnice, zanima ga da li se moze podnijeti zahtjev za razvrgnucem pa da se taj dio pripoji parceli na kojoj je kuca. Ili se mozda ne mora pripojiti kad bi ta susjedna parcela bila njegovo vlasnistvo pa da sam sebi potpise suglasnost? Ja znam da se negdje uporabna dozvola dobije bez problema, bitno da je kuca u gabaritima, ali, vjerujte ovdje nije tako. Zato me zanima kako bi se ovo trebalo rijesiti sukladno zakonu.
  21. Preinake na kuci su napravljene poslije lipnja 2011, kuca jos nije ni zavrsena tako da mislim da se ne moze pokrenuti postupak legalizacije nego nadopuna ili izmjena glavnog projekta da bi se mogla dobiti uporabna dozvola. Kuca je u gabaritima prema grad.dozvoli, jedino terasa izlazi van i unutra ima dosta promjena, polozaj prozora je drugaciji i tako..... Zato me zanima ovo s tom drugom susjednom parcelom koja je u suvlasnistvu vlasnika kuce i jos jedne zene. Znaci treba li pokrenuti sudsko razvrgnuce suvlasnistva i moze li se onda taj dio pripojiti ovoj parceli na kojoj je kuca?
  22. Postovani! Tijekom građenja kuce za koju postoji građevinska dozvola su napravljene neke preinake, od kojih je najvaznija prosirenje terase koja je trebala biti 2, 2m a napravljena je 4 m, tako da treba raditi nadopunu/izmjenu glavnog projekta, legalizaciju ili kako se vec taj postupak zove. Priblem je u tome sto je razmak od balkona do susjedne parcele 2,2 m umjesto 3 koliko bi trebao biti. Ta susjedna parcela je suvlasnistvo vlasnika kuce o kojoj pricam i gospođe koja zivi navodno u Americi i tesko da se moze doci do nje. Postoji ugovor u kojem je tocno određeno koji dio pripada kome, ali nikad nije napravljeno razvrgnuce suvlasnistva da se dobiju 2 zasebne parcele. Sad mene zanima da li bi trebalo napraviti razvrgnuce pa novu parcelu pripojiti ovoj na kojoj je kuca da se dobije razmak od terase do gospođine parcele minimalno 3 metra (tocan razmak je 5 m, ali ne i na papirima) ili je dovoljan taj ugovor za legalizaciju? Ako nije dovoljan ugovor, moze li se sudski dobiti razvrgnuce suvlasnistva na temelju ugovora? Hvala
  23. Hvala za savjet, razmisljali smo i o tome. Mozete li mi molim vas odgovoriti na ovo? I postoji li mogucnost da se zatrazi od suda da donese hitno nekakvu mjeru zabrane priblizavanja posjedu do okoncanja sudskog spora na temelju policijskog izvjesca s obzirom da se to sve uglavnom desava na zemljistu oko kojeg traje sudski spor a ciji smo i posjednici i vlasnici?
  24. Uz kuću je da, ali ne živimo u toj kući. Kažem, čak i nije do materijalne štete nego jednostavno nek nas pusti na miru. Čak i u policiji kažu nek se klonimo sukoba s njim, da je luđak i da samo zovemo policiju kad se nešto desi. OK,dakle za prijašnje slučajeve je prošao rok, ali da li ih možemo koristiti u ovom postupku u smislu dokazivanja njegovih namjera ili tako nešto? Postoji li mogućnost nekakve tužbe za uznemiravanje ili nešto tako, traženje odštete za duševne boli, možda prestane kad ga se opali po dzepu ili nešto treće čime bi mu se moglo stati na kraj? Ovakvo postupanje za svaku stvar posebno stvarno nema smisla, em košta, em traje i nema nikakvog rezultata, samo se osokoli za svoje gluposti jer vidi i sam da ne odgovara za ništa.
  25. Poštovani, Imamo problem sa susjedom koji traje više godina. Imamo 2 sudska spora oko zemljišta (1 su već izgubili, a postoji i vrlo realna mogućnost da i drugi spor bude u našu korist). S obzirom da se radi o nerazumnim ljudima s kojima ne postoji mogućnost dogovora mirnim putem, onda se sve mora rješavati sudskim putem i kakva god presuda bude donešena, mi ćemo ju poštivati. S obzirom da je sve na sudu i da, ponavljam, nema mogućnosti dogovora, ne želimo apsolutno nikakve kontakte s njim. Međutim, to se ne može reći i za drugu stranu s obzirom da stalno izaziva probleme. Prvo uništi ogradu na jednom dijelu zemljišta pa prepili par voćaka i zadnje razbijanje vratašca na vodomjeru (okno) i razbijen dio ogradnog zida. Svaki put je pozvana policija, napravila zapisnik i to je to. Dalje - ništa, tužite ga privatno! Za ovo zadnje su rekli da će vjerojatni to ići prema DORH jer je oštećena imovina?! Ko da dosad nije bila oštećena imovina, ali valjda nije dovoljna financijska šteta, neznam. To se desilo svaki put kad nas nema doma, naravno, nema svjedoka. On je i sam priznao policiji da je on to napravio; zapravo za nešto kaže da je, a za nešto da nije, što je laž, jer to nema tko drugi napraviti. Mi smo se konzultirali s odvjetnikom kad je prepilio par voćaka koji je rekao, koliko se sjećam, da je to kazneno djelo i da ako drž.odvjetništvo ne podigne optužnicu da ga možemo mi tužiti privatno. Međutim, realno to nije bila velika financijska šteta i nismo htjeli ulaziti u spor kojim bi više izgubili nego dobili; odvjetnici baš i nisu jeftini i tada nam se činilo da bi više dali novca odvjetniku nego što bi dobili odštetu. Drugo, stvarno nam se ne vuče po sudovima godinama za svaku stvar s njim. Međutim, ovo je sad već prekršilo svaku mjeru. Mene zanima sljedeće; 1. Ako DORH podigne optužnicu i presuda bude protiv tuženika, što mi kao oštećenici imamo od toga, da li to znači da će sud u istom postupku dosuditi i neku odštetu nama ili za to pokrećemo privatnu tužbu? Koliko uopće prosječno traju ti sporovi, jel se i to broji u godinama kao zemljišni sporovi? 2. Ako DORH odluči ne podignuti optužnicu, možemo mi kao oštećenici preuzeti, ali što ako recimo on promijeni priču pa tvrdi da nema veze s tim, da on to nije učinio? Kako ćemo mi dokazati da jest? Policija je preko nekoliko puta izašla na teren zbog problema s njim, to je sve evidentirano i zaista nema tko drugi napraviti štetu. 3. Ako se bude nastupilo sa privatnom tužbom, da li možemo objediniti nekoliko slučajeva štete koju je napravio ili samo ovo zadnje? Koliko je uopće rok? 4. Imate li bilo kakav pametan savjet? Čak i nije stvar u tome da je počinjena materijalna šteta, nego jednostavno, neznam više što možemo očekivati od njega, nešto treba poduzeti a da da rezultate, iscrpljeni smo na sve načine! Ispričavam se na dugom postu, ali ovo je zapravo ukratko objašnjeno.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija