Jump to content

Highlander

Korisnik
  • Broj objava

    7
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Trazim odvjetnika da mi pomogne uvesti zemljiste koje je izvanknjizno preneseno na pravog vlasnika. Ugovor napravljen prije ca 25 Godina u Banjaluci i nije ovjeren nigdje. Prodavatelj cestice preminuo (na njegovo ime jos uvjek stoji u zemjisnim knjigama). Opsirniji opis situacije se moze procitati na ovome forumu. http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/73567-Zemljiste-izvanknjizno-preneseno-kako-provesti-knjizni-prijenos-na-pravog-vlasnika Mislim da bi bilo dobro da je odvjetnik u Splitu posto je rjec o zemljistu na otoku Bracu, ali mozda moze i drugo mjesto. Kontaktirajte me na e-mail : albin3d@gmail.com
  2. Koliko kosta porez? Na cemu se to bazira, na cijeni cestice ili kako da znam koliko ce me to kostati?
  3. Vlasnik jedne susjedne cestice se ponudio da je proda, za povoljnu cijenu. On je isto iz Banjaluke. Znaci sada imamo priliku da napravimo sve kako treba od pocetka. On najradije ne bi isao nikuda zbog zdravlja i Godina. Ukoliko napravimo ugovor u Banjaluci, gdje ovjeriti ugovor da bih ga mogao poslati u ZK odjel na Brac da sam onda 100% siguran da se vlasnistvo moze prevesti bez problema. I onda nakon toga platim porez u poreznoj upravi i to je to? ili sam nesto zaboravio?
  4. Hvala G-man na odgovoru. Veci dio zemlje je izparcelisan u otprilike 50-ak manjih cestica, gdje je svaka oko 300 kv.m. Nekada je bilo zamisljeno 50-ak vikendica/kuca a do sada nijedan vlasnik nije uradio nista.
  5. Najljepse se zahvaljujem brzim odgovorima i dobrim savjetima do sada. I dalje ostoji jedno pitanje koje moj otac postavlja a to je da li je sve ovo vrijedno truda. Naime, nakon sto je prodavatelj preminuo, niko nije nista napravio, ne postoji nikakvo rjesenje o nasledjivanju prosto zato sto su i pravi vlasnici jednostavno odustali od te zemlje. Ne samo oni nego jos otprilike 50-ak drugih vlasnika. Niko od drugih vlasnika ostalih cestica ne radi nista vec 25 godia. Plan je nekada bio da to bude vikend naselje. Nalazi se na otoku Bracu. Zemlja samo stoji i zarasta u korov. Ne postoji nikakva infrastruktura. Jedna cestica je oko 300 kv.m u nasem slucaju polovina jedne cestice. Ja razumijem i moga oca i opravdavam njegovo pitanje. Ja zivim u Svedskoj i treba odavde da to "sredim". Ja nikada nisam zivio u Hrvatskoj i malo mi je tesko da razumijem sta sve treba da radim i kako. Nasljednici zive u Banjaluci i nista nisu nasljedili, prosto kazu "od toga nema nista". A ja ni ne znam da li i koliko mogu obaviti odavde, sa daljine. Da li treba da idem u Banjaluku? Da li treba da odem u ZK odjel na Brac. I sta tamo mogu obaviti i koliko to traje? Ako imam pomoc odvjetnika, da li mi mozemo otici u ZK odjel i "srediti" papire u toku jednog dana. Koliko ce mene sve ovo kostati, da li je vrijedno truda, pita se moj otac. Narocito sa cinjenicom i da uspijemo prepisati vlasnistvo na moju mati, sta sa cinjenicom da niko drugi od ostalih 50 vlasnika nista ne radi? Ja se ispricavam sto ovo mozda nisu pitanja stvarnog prava, ali za mene, kojem je sve ovo nepoznato, su bitna pitanja da saznam da li je ta parcela vrijedna truda ili da i mi odustanemo od svega kao i 50-ak drugih vlasnika cestica? Unapred zahvalan za vase savjete, "sa lica mjesta"
  6. Hvala vam Mao i G-man na brzim odgovorima i savjetima. Da li bih vas jos mogao zamoliti za nesto. Naime ja zivim u Svedskoj i stvarno nisam vican pravnim stvarima a htio bih pomoci mojoj majci. Da postavim jednostavno pitanje. Ako bih mati danas zelila kupiti drugu polovinu te parcele, kako se to radi? Nasljednici zive danas u Banjaluci. Koje dokumente, ustanove i sve sta treba da uradim da bi to stvarno bilo uknjizeno u Zemljisne knjige na moju majku. Da li mi neko moze preporuciti odvjetnika, rado specijalistu za stvarno pravo? Koliko odvjetnik kosta novaca?
  7. Prije otprilike 25 godina je moja mati kupila pola parcele od jedne osobe. Kupila je na taj nacin sto je dala novce i oni su sami napisali ugovor izmedju sebe i tri svjedoka su se potpisali. Ugovor sadrzi imena, adrese, datum, mjesto, velicinu u kv.m. dijela koji se kupuje, cijenu, dogovor da ce se zajednicki izvrsiti obiljezavanje parcele. Moja mati nije nikada uvela u zemljisne knjige da je ona vlasnik pola parcele i htjeli bi to sada uciniti. Na zalost je prvi vlasnik preminuo prije pet godina. Odgovor koji sam dobio od ZK odjela je sledeci: " prema čl. 41. st. 1. Zakona o zemljišnim knjigama (N.N. 91/96, 137/99, 114/01, 100/04, 79/06, 107/07, 152/08 i 55/13, u daljnjem tekstu: ZZK) ako su zemljište ili neko knjižno pravo preneseni izvanknjižno na više osoba uzastopno, može posljednji stjecatelj zahtijevati da se knjižni prijenos provede neposredno na njega, ako dokaže neprekinuti niz izvanknjižnih stjecanja od knjižnog prednika do sebe. Međutim, takav upis će biti moguć jedino ako je predlagatelj stjecanje dokazao ispravama podobnim za zemljišnoknjižni upis. Upis prava vlasništva moguće je dopustiti ako isprava na temelju koje se zahtijeva upis odgovara općim pretpostavkama za zemljišnoknjižni upis (čl. 43. i 44. ZZK), kao i svim posebnim pretpostavkama za uknjižbu (čl. 52.-55. ZZK). " Sta sve ja sada treba da radim da se zemljiste koje je moja mati kupila uvede u Zemljisne Knjige na nju? Koje dokumente treba da prilozim? S obzirom da je prvi vlasnik preminuo, moze li mi kakav svjedok pomoci da potvrdi ugovor i koji dio parcele je moje majke? Unapred zahvalan za pomoc.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija