Jump to content

dranton

Korisnik
  • Broj objava

    24
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Nedavni posjetitelji profila

Prikaz nedavnih posjetitelja je isključen i nije prikazan drugim korisnicima.

Postignuća

  1. Molim za savjet, Ja, brat i sestra smo nakon smrti oca naslijedili dionice, te smo ih na ostavinskoj raspravi pošto je to bilo moguće podijelili na tri dijela. Javni bilježnik je u rješenju o nasljeđivanju naveo dionice i da svako dobiva po jednu trećinu. Međutim nakon što smo im poslali ostavinsko rješenje iz SKDD-a su nam poslali dopis da mi moramo razvrgnuti suvlasničku zajednicu sporazumom kojim se određuje koliko točno komada dionica pripada svakom od nas uz ovjeru naših potpisa kod jav. bilježnika. Mene zanima dali je dužnost jav. bilježnika bila da odmah u ostavinskom rješenju navede koja dionica i koliko kome pripada i dali se tako cijeli problem mogao riješiti bez daljnjih troškova kojima ćemo sada biti izloženi. Imamo li pravo tražiti od jav. bilj. da nam to napravi bez naknade ako je njihova pogreška. Zahvaljujem, Lijep pozdrav.
  2. Poštovani, Stric je živ. Ugovor je upisan u zemljišnu knjigu
  3. Molim za savjet, Ja, brat i sestra sa stricom imamo potpisan ugovor o doživotnom uzdržavanju kojim nam on nakon smrti ostavlja više nekretnina na kojima je on suvlasnik. Neke od tih nekretnina mi bi odmah podijelili između sebe i rođaka koji su suvlasnici na njima i stric je sa tim suglasan. Dakle s nekoliko nekretnina želimo imati slobodu raspolaganja odmah. Možemo li te nekretnine koje bi odmah dijelili izdvojiti iz ugovora o doživotnom uzdržavanju ( na koji način ) i potpisati ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. Dali novi ugovor samo poništava stari ili bi morali ponovno raditi dva ugovora. Možemo li nekakvom punomoći od strane strica dobiti pravo da upravljamo imovinom bez potpisivanja novih ugovora.
  4. Molim za savjet, Stric posjeduje dionice INA-e. Ugovorom o doživotnom uzdržavanju ostavlja mi sve vrijednosne papire koje posjeduje, međutim dobio sam informaciju da bi u ugovoru trebalo biti točno navedeno o kojim vrijednosnim papirima se radi, odnosno da se radi o dionicama INA-e, inače stvar neće biti pravovaljana i mogao bih imati problema sa ostvarivanjem svojih prava po ugovoru. Ista stvar je i sa novcem na banci, u ugovoru je navedeno da mi ostavlja sav novac koji posjeduje, treba li biti navedeno na kojoj se banci nalazi novac, na kojem broju računa i sl.
  5. Da, da znam za ovjeravanje ugovora. Zahvaljujem se na odgovorima
  6. Lijep pozdrav, Molio bih savjet vezan za ugovor o doživotnom uzdržavanju. Stric mi ugovorom ostavlja svoj dio suvlasništva na osam čestica zemlje. U primjerima ugovora o doživotnom uzdržavanju prema kojima želim sastaviti svoj ugovor najčešće se navodi procijenjena vrijednost imovine koja se daje. Zanima me dali se ova stavka može izostaviti iz ugovora, dakle da se samo navedu čestice koje se ostavljaju bez navođenja njihove procijenjene vrijednosti. Kakva je praksa. Može li mi netko pobijati ugovor ako to izostavim.
  7. Lijep pozdrav, molio bih za savjet. Prema novom GUP-u grad je preko mog građevnog zemljišta uplanio put. Put ide vrhom parcele i zemljište od inače 533 m2 umanjuje za otprilike 150 m2. Smatram da mi to u potpunosti obezvrjeđuje parcelu pa me zanima kakva su moja prava i kakva je praksa u takvim situacijama. Imam li pravo tražiti naknadu za cijelo zemljište? Može li me grad jednostavno izvlastiti i platiti naknadu samo za put ( po nekakvoj svojoj tarifi ).
  8. Lijep pozdrav. Molio bih mišljenje o slijedećoj situaciji. Otac kao davatelj uzdržavanja i stric kao primatelj sklopili su ugovor o doživotnom uzdržavanju. Ugovorom stric ostavlja ocu svu pokretnu i nepokretnu imovinu koju posjeduje. Ugovor je sklopljen 2011 g. Otac je nedavno preminuo. Moram napomenuti da smo godinama i o ocu i o stricu brigu vodili ja, brat i sestra. Mene sada zanima nasljeđujemo li mi kakva prava po tom ugovoru ili bi morali sklopiti novi ugovor sa stricem. U slučaju da moramo raditi novi ugovor postoji li mogućnost da nam se kao nasljednicima iza oca prizna umanjenje poreza od 5% godišnje za proteklih 7 godina uzdržavanja.
  9. Otac i stric su potpisali ugovor o doživotnom uzdržavanju prije par godina. Sada su napravili aneks tog ugovora te su ga predali na sud radi ovjere te su pozvani da pristupe na ročište. U pozivu piše da umjesto stranke na ročište može pristupiti ovlašteni punomoćnik. Zanima me kako na ročište u njihovo ime može pristupiti punomoćnik ako se obojica trebaju potpisati. Znači li to da se punomoćnik može potpisati u njihovo ime? Može li punomoćnik biti jedna te ista osoba za obojicu i potpisati se u njihovo ime?
  10. bok imam pitanje meni bi baka ostavila stan kao darovnicu dali ja moram platit porez ?? i koliko se placa darovni ugovor ??

    1. zmodri11

      zmodri11

      Sastavi ugovor sa bake na svog oca ili majku (ovisno čija je to majka) i odmah sa roditelja na sebe. Oba darovna ugovora mogu isti dan biti proslijeđena. Na taj način nećeš platit porez na promet nekretnina. Na darovni ugovor baka-unuci se plača porez.

  11. Moj pradjed je imao brata koji nije imao djece i ostavio je svoje nekretnine na pradjeda i pradjedovu mušku djecu. Nemamo nikakve oporuke, već se u vlasničkom listu kao vlasnik navodi moj pradjed i uz njegovo ime stoji dodatak "muške djece rođene i koja će se roditi od njega". Nekretnine je iza pradjeda naslijedio moj djed kao jedini muški potomak. Stanje se u zemljišnim knjigama nije rješavalo desetljećima tako da još stoje stari upisi. Danas neki od unuka moga djeda tvrde da i dalje te nekretnine nasljeđuju samo muški potomci, dok ja tvrdim da je ta obveza prestala sa mojim djedom. Molim vas za mišljenje.
  12. Točno. Radi se o dvije kat.č. Parcelacija je davno provedena. Nemam informaciju po čijem zahtjevu ni kada. Međutim parcelacija nije provedena kroz zemljišne knjige
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija