Jump to content

vesel

Korisnik
  • Broj objava

    13
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Nedavni posjetitelji profila

Prikaz nedavnih posjetitelja je isključen i nije prikazan drugim korisnicima.

  1. na taj opisani nacin necete nosakati kn po ulici da bi hodali po mjenjacnicama i pregovarali sa ciljem da bi po sto povoljnijem kursu mijenjali u E isl. angazmani - to vam je usteda od skoro 1.200E...tek toliko da znate. Ažurirano to su upute prvenstveno za stanove i kuce... za livade, njive i sl. - vrlo slicno.
  2. 1. dobili ste jednu privatnu poruku u inboks 2. da ne biste "poplasili" kupca, uradite slijedece: potpisite predugovor (a mozete odmah i ugovor, mozete bez ikakvog razmisljanja i briga!) sa prethodno uzetom kaparom (sve to ovjereno kod notara), najbolje 10% od krajnje ugovorene kupprod. cijene (ako se necka, moze i manje) 3. iako ce vam u ugovoru stajati "kupac snosi kompletne troskove prenosa vlasnistva", dan prije dogovorene definitivne isplate, odite saami za svoj trosak ovjeriti tab. izjavu, kod nekog kupcu nepoznatog(!) notara - ne kod notara kod kog ste ovjeravali ugovor ... (ako je jako posten kupac, onda ce vam na licu mjesta nadoknaditi isti trosak... ako nije/nece, nemojte jahati na 6,5E) 4. novce (=eure) cete dobiti prenete sa njegovog domaceg(!) deviznog na vas devizni domaci racun, cime necete imati ikakve gubitke (a cjelokupan iznos i dalje u E!) 5. u banci cete naglasiti da se radi o kupoprodaji nekretnine, tako da necete doci pod udar "sepe" (=nekakva agencija, nbh ili sl.) 6. naci cete se u banci (trebate imati otvoren devizni racun u istoj banci (=inboks)), bankar vam pokaze iznos na njegovom tekucem deviznom racunu, vi mu predajete pred bankarom tab. izjavu (najbolje u banci, jer tamo niko ne dolazi na ideje da pred naoruzanim zastitarem "cini neka cuda" - ne po nekakvim kaficima, bezveznim uredima i sl.)... 7. kad su (=istog trena) sjeli novci na vas racun, samoinicijativno pred bankarem pocinjete sa predajom kljuceva tog npr. stana, i gotova prica. ovo je najbolji i najelegantniji nacin cjelokupne transakcije - nisam advokat, ni pravnik... ali ce vam svaki "covjek s iskustvom" reci da se to tako radi. (a i moderatori potvrditi).
  3. 1.sjecam se vrlo dobro tog njegovog/njenog odgovora u smislu "da je vrlo vjerojatno darovani stan vece vrijednosti nego sto bi bio nuzni dio - pa da sam tim "darovanjem za zivota namiren" (=cime valjda sve to za i nakon zivota ulazi u ostavinsku masu - sto me malo zacudilo)... da li smo mi to krivo shvatili? sad nadjoh, u kopiranoj poruci koju ste nam danas poslali - 2.5.2016. u 17,34h: dok u smislu povrede nužnog dijela i nebi išlo,obzirom da je za pretpostavit kako darovanje koje je otac učinio prema vama pokriva vaš nužni dio. - mi tu recenicu shvacamo ovako: "stan ti je prepisan pred vise godina za zivota (koji je veci od nuznog dijela cjelokupne zaostavstine) = nemas pravo na nuzni dio." - a taj advokat pred 2-3g. nam je savjetovao da na ost. raspravi kod notara trazim svojim nuzni dio (a taj savjet je u kontradikciji sa savjetom od moderatora legalisa od prije 4,5mjeseca) - zato sam i pitao da li je doslo do nekih novosti u tim zakonima u tom periodu od 2-3g.? - ili smo sve krivo shvatili? 2. molimo Vas, ako je moguce da numerirate ili citirate Vase odgovore radi preglednosti (a postavljeno je, koliko se sjecam, dosta relevantnih pitanja...) 3. kao i molim Vas (sto sam naveo u prethodnom pitanju) - da mi kazete kako/gdje da dodjem do svojih prethodno postavljenih pitanja vama, kao i danih odgovora drugim korisnicima legalisa, kao i vasih cijenjenih odgovora, kao i pohvale i zahvale vas moderatora...
  4. ipak mi je poslo za rukom direktno odgovoriti postavljacu tog pitanja...
  5. Postovani, pred 4-5 mj. sam iznio svoj problem: poludementni otac mi pred vise godina darovao/prenio nas visegeneracijski stan (sa namjestajem, naravno nenavedenim u gruntovnom rjesenju)... par godina potom se potajice odselio... nakon vise mjeseci potom se i potajice ozenio... jedan Vas cijenjeni moderator (ne znam vise koji) mi je napisao, koliko se sjecam - jer ne mogu (=ne znam!) naci te nase poruke - da u slucaju ostavinske rasprave u kojoj postoji testament u kojem npr. ja nisam naveden/ni spomenut, "ne bi za mene bilo smisleno da bilo sta pokusavam pobijati, kao niti traziti svoj nuzni dio" (preveliki rizik gubitka darovanog stana ili namjestaja, neizvjestan ishod, skupi parnicni troskovi+trajanje?) da unatoc psihickoj narusenosti mog oca (pobijanjem pravilnosti rukopisa/dusevnog stanja mog oca?), kao i opasnost falsificiranja testamenta od strane njegove nove zene (takodjer pobijanje pred notarom sa nekim "pismenom" mog oca za vrijeme zajednickog zivota u navedenom stanu da se na licu mjesta uoci krivotvorina, razlicitost rukopisa?) - nista ne poduzimam/zahtijevam/trazim svoje pravo... -vrijednost stana sa namjestajem je veca od svega sto je iznio iz stana (novac u banci, sef i sl.) pred 2-3g. smo bili kod advokata-specijalista za to podrucje (preporucenog od strane drugog advokata) kojeg smo debelo platili, koji nam je rekao da na ost. raspravi trebam (=moram) traziti svoj nuzni dio - da li je u tom medjuvremenu nastupila neka zakonska promjena? (kontradikcija?) molili bismo Vas, nadamo se da ne bi bilo nepristojno, da Vas nekoliko moderatora zamolimo za "suceljavanje" Vasih cijenjenih strucnih stavova/misljenja/preporuka u cijelom tom problemu? 2. da li postoji opasnost da netko polaze pravo po testamentu (ili bilo kom drugom osnovu?) na uzimanje tog mog visegeneracijskog namjestaja, kompletnog ili djelomicnog? 3. bilo je tu jos nekoliko Vasih vrlo vrijednih odgovora (ne mozemo se sjetiti sa 100%pouzdanoscu njihovog sadrzaja u detalje - a svi ti detalji su neophodni) - kako se nadje cjelokupna nasa prepiska, kao i neki moji 100%pouzdani - jer sam i saam prolazio kroz te neke druge probleme - savjeti mene kao laika? nema ni tog pitanja, ni tog odgovora medju "cestim pitanjima"... puno Vam svima fala na svemu...
  6. vrlo velika vecina "osobnih" bankara ce vam reci da se razlika u kursevima konverzije ne moze zaobici... obratite se editirao moderator, taj znao svoj posao... u ugovor se pise cijena u E sa protuvrijednoscu u kn po srednjem tecaju poslovne banke na dan placanja u kojoj kupac ima racun. nadam se da sam bar malo pomogao..."
  7. ako ste potpuno sigurno da vam je objekt kulturno dobro, onda se morate obratiti u gajevu (=drzava) i u holding, vukovarska cini mi se br. 52, pored ducana narodnih novina (=grad)... i jedni i drugi nisu (=defakto) nisu zainteresirani za konzumaciju prava prvokupa, nego racunaju na preminuca ljudi koji nemaju porodicu/nasljednika, pa time dobivaju nekretnine besplatno... bolje ne riskirati kazne, nego koristiti vrijeme dobivanja kredita kupca u rjesavanju svojih administrativnih pitanja (jer ionako 99% kupaca nema kes za kupnju nekretnina)
  8. Ili možda prvo trebam naći kupca na tržištu koji bi ponudio neku cijenu pa onda po toj istoj cijeni ponuditi gradu/državi i čekati istek roka od 60 dana, pa ako oni ne kupe onda prodati kupcu (ako je uopće voljan čekati i riskirati?) -tocno. Ako ne prodam npr. nakon isteka tog nekog (kojeg?) vremena nekom kupcu i ako potom odlučim sniziti ciejnu, pretpostavljam da opet trebam ponoviti cijeli postupak nuđenja gradu/državi po toj novoj cijeni, pa potom po toj istoj na tržištu? -tocno. obratite se pravnici (=grad) u cirilometodskoj da Vam ubrza cijeli postupak ako moze; paralelno se obratite i ministarstvu kulture (=drzava) -radi ubrzanja idite licno na njihove urudzbene zapisnike sa kopijama gdje ce vam lupiti pecat o primitku svog zahtjeva njima (a ne da se bavite slanjima "preporuceno s povratincom". taj maksimalni rok od 60 dana vrlo lako da ce biti i znatno skracen. ne gubiti vrijeme na drz. tuzilastvu u gajevoj. - prije cijele procedure - kod pravnice u cirilometodskoj (moze i telefonski) provjerite sa svim "siframa" zgrade provjeriti da li je uopce tocno da je vasa zgrada zasticeni spomenik kulture!
  9. puno, puno vam svima fala - jer je jako interesantno kad nekoliko advokata(?) iz svojih razlicitih iskustava na razlicitim krajevima drzave medjusobno nadopunjuju svoja razmisljanja na bilo koji pravni upit... da sam vasih kvalifikacija, bila bih vrlo sretna da mogu na ovaj nacin pomagati ljudima koji su iz razlicitih okolnosti prisiljeni da se bore sa nekakvim kupcima/prodavacima, zlonamjernim rodjacima/prijateljima, diskriminirajucem odnosu poslodavca/drzave i dr. ... mali primjer (ako to ne smije biti na netu - izbrisite!): pred nekog vremena smo bili kod advokata-specijalista za to neko podrucje (preporucenog od strane drugog advokata) sa potpuno razlicitim problemom... i taj advokat sto dao/ne dao savjete - cak 2 potpuno kriva/promasena savjeta + 1 previd (=zbog slusanja glasne muzike tokom seanse?) (=3)... nekakve price o neizdavanju racuna nimalo ne pominjem, jer ne radim na poreznoj, niti sam maliciozna osoba pa me nimalo ne zanima dal neko placa nekakve poreze. puno vam svima fala na dobronamjernosti, kao i promptnosti!
  10. zaista ste promptni - puno Vam fala... nije mi "izasao" ovaj tekst iz dva pokusaja, nadam se da cu imati ovaj put vise srece - molila bih da ga otisnete nastavno na Vas prethodni cijenjeni odgovor, kako bi i drugi citaci imali neku korist od svega... molila bih jos jedno nastavno pitanje na prethodni moj upit: kupac bi htio da ja potpisem kupprod ugovor na jednom, i tab. ispravu na drugom papiru (odvojeno) - ja to smijem napraviti (iako je primopredaja novca tek za par tjedana), ali uzimam kuci sve primjerke tab. isprave - i tek po primitku novca na moj racun predajem mu njegov primjerak, jel tako? on ne moze doci naknadno kod notara i traziti "svoj" primjerak, jel tako? puno fala...
  11. Postovani, molila bih Vas: kako izgleda saam tok primopredaje novca, potpisivanje definitvnog kupoprodajnog ugovora, kao i tabularne isprave. Kapara primljena po potpisanom predugovoru. Kupac (EU drzavljanin - Nijemac) odjednom zeli da potpisem (sa ovjerom) kupoprodajni ugovor npr. DANAs, a preostala isplata tek za nekoliko tjedana. Molim Vas da li se moze ikako ta "prica" pretvoriti u sudski proces, da krene "u krivo"? da li on moze nakon proteka datuma na definitivnom ugovoru - jednostavno ne uplatiti preostali dogovoreni iznos? i onda otici na policiju i sl. instituciju i reci da mu nisam predala kljuceve od stana i reci: "a vidite, gospon policajac, da je prethodna vlasnica namirena u cjelosti kad imam njen potpis? - koliko shvacam sama tabularna isprava ima samo neku vrijednost radi upisa vlasnistva... dok za stjecanja "prava posjeda" je relativno bezvrijedno? da li sam u pravu? imate neko upozorenje na sto obratiti paznju za mene i meni slicne? puno fala na brzom odgovoru...
  12. Postovani, molila bih Vas:

    kako izgleda saam tok primopredaje novca, potpisivanje definitvnog kupoprodajnog ugovora, kao i tabularne isprave. Kapara primljena po potpisanom predugovoru. Kupac (EU drzavljanin - Nijemac) odjednom zeli da potpisem (sa ovjerom) kupoprodajni ugovor npr. DANAs, a preostala isplata tek za nekoliko tjedana. Molim Vas da li se moze ikako ta "prica" pretvoriti u sudski proces, da krene "u krivo"? da li on moze nakon proteka datuma na definitivnom ugovoru - jednostavno ne uplatiti preostali dogovoreni iznos? i onda otici na policiju i sl. instituciju i reci da mu nisam predala kljuceve od stana i reci: "a vidite, gospon policajac, da je prethodna vlasnica namirena u cjelosti kad imam njen potpis? - koliko shvacam sama tabularna isprava ima samo neku vrijednost radi upisa vlasnistva... dok za stjecanja "prava posjeda" je relativno bezvrijedno? da li sam u pravu? imate neko upozorenje na sto obratiti paznju za mene i meni slicne? puno fala na brzom...

  13. puno Vam hvala... 1. SA testamentom -pobojnost/nistavost - sugerirate mi da pogledam pred notarom "svojim ocima" oporuku da uocim a) da li je to rukopis/potpis mog oca ili falsificiran b) da li je kroz rukopis vidljiva ozbiljnija dusevna narusenost (demencija) koja bi se grafoloski ili KAKO mogla dokazivati? (+ da imam nekoliko nekadasnjih ocevih "pismena" u dzepu da notaru/sucu odmah na licu mjesta ukazem na odstupanja? i odmah ulazem prigovor/zalbu da cijeli predmet bude proslijedjen na opcinski sud? 2. BEZ testamenta - da li Vas dobro shvatih: ja onda s doticnom moram sve dijeliti pola-pola, jel tako? 3. na ost. raspravi ja navedem da je moj otac imao racun u npr. pbz... on je mogao promijeniti u medjuvremenu banke i racune? ko to utvrdjuje/dokazuje - sud, policija, notar izdaje neki posebni nalog? 4. kako ja sa doticnom dijelim MOJ visegeneracijski porodicni nakit koji se nalazio u sefu godinama? ili je on samo moj? ili opet "pola-pola" pa idemo kod nekoliko zlatara da procijenjuju, pa se u tim zlatarama svadjamo i sl.? sto ako je moj otac promijenio sef - a doticna zna gdje se sef nalazi a IMA/NEMA punomoc za koristenje sefa? 5. kako se dijeli nas visegeneracijski porodicni grob - jel i to opet s njom "pola-pola"? 6. molim Vas - a sto ako doticna umre PRIJE mog oca, a ima kcerku i unuku? da li se njen dio oporucnih prava prenose na njene potomke? pa opet ja s njima dijelim "pola-pola", ili u nekom drugom omjeru? 7. u jednom od Vasih cijenjenih odgovora ste u donekle slicnoj situaciji upozorili na "opoziv darovanja nekretnina" - da li to moj otac meni moze uraditi s obzirom da jos nije proslo 10 g. od samog cina darovanja? -ima vrlo dovoljnu dozivotnu penziju (ako potrosi sav porodicni imetak) 8. prije ost. rasprave - KAKO saznati da li moj otac za zivota imao nekih namjernih/nenamjernih dugova, kome se obratiti? cujem FINA - da li je to "prava adresa", ili jos neke opcije? samo sa mojom legitimacijom, ili krstenicom (da se vidi nasa srodnost?) ili moram znati njegov oib? nadam se da Vas ne ugnjavih previse sa tim svojim, ponekad hipotetskim, a zapravo vrlo realnim pitanjima...
  14. [h=2]nasljedno pravo[/h] Postovani, potpuno sam nov na ovom sajtu, pa ne znam da li je ispravno da se Vama obracam s ovakvim pitanjima... molio bih Vas odgovore na ova pitanja: 1. moj poludementni otac 2012.g.krisom (dok sam bio na putu van Zg) napustio je stan (koji je prenio na mene sa njegovim dozivotnim pravom stanovanja 2008.g.) na nepoznatu adresu 2. potom se krisom sa 77g. ozenio jednom 73godisnjakinjom 2013. g. - ja to saznao sasvim slucajno sa visemjesecnim zakasnjenjem 2 pitanja: 1.sto da radim- kako da se osiguram- ako prekasno (NAKON provedene ostavinske rasprave!) saznam da je moj otac preminuo, a doticna (koja je dobro "pravno potkovana" + ima kcerku i unuka) mene (jedino dijete svog oca) zataji notaru za vrijeme ostavinske rasprave ili sudu - u nadi da ce prije umrijeti, A ODMAH po svom naslijedjivanju mog oca prebaci cjelokupan imetak (nas porodicni visegeneracijski novac + nas visegeneracijski porodicni grob + nas visegeneracijski porodicni nakit) na svoju kcerku/unuka? 2. s obzirom da nemam nikakve kontakte s ocem - mozda on sad namjerno/nenamjerno (ili pod utjecajem te svoje nove zene?) pravi dugove - kako/kod koga/gdje da se ja PRAVOVREMENO informiram o postojanju/nepostojanju ikakvih dugova po bilo kojem osnovu za vrijeme trajanja zivota mog oca - u periodu ako budem obavijesten od notara da za par dana/tjedana dodjem na ostavinsku raspravu? 3. sto da radim ako otac umre a) BEZ testamenta - da li bas moram ista dijeliti sa doticnom? po datumskim slijedovima novca na racunu u banci bas nista nije mogla biti "zajednicka bracna stecevina", jer su oboje u penziji, poodmakle zivotne dobi... b) SA testamentom - da li to mogu opovrgavati, na koje nacine? ili mogu povecati svoj udio, na koje nacine? 4. sto da radim ako je moj otac, u medjuvremenu tokom odvojenog zivota od mene, promijenio svoje racune u banci, ili CAK promijenio banku - da li neko (tko?) istrazuje u kojoj banci je koji iznos? notar, sud, policija? s obzirom na delikatnost pitanja, promijenio sam neke brojcane podatke da se nitko ne moze prepoznati. Ako su Vam (zbog zastara i sl.) potrebne ISPRAVNE godine rado cu Vam ih poslati direktno na VAS e-mail... Vase odgovore vidim u svom inboksu ili trazim po forumu "nasljedno pravo"? puno Vam hvala na Vasim odgovorima...
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija