Jump to content

LjuboZG

Korisnik
  • Broj objava

    711
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  • Osvojio dana

    34

LjuboZG je na 3. travnja zadnji put osvojio dan.

Posjetitelji rado čitaju što LjuboZG objavi!

2 pratitelja

Nedavni posjetitelji profila

2895 pregleda profila
  1. Što se tiče prvog pitanja, odnosno kuće koju je osoba A stekla / naknadno će steći nasljeđivanjem, osoba B može tražiti naknadu za izvršena ulaganja u tu kuću. Što se tiče drugog pitanja, ako jedan bračni drug (koji je jedini upisan kao vlasnik nekretnine koja je bračna stečevina) tu nekretninu prepiše na djecu, drugi bračni drug to može pobijati tužbom protiv bračnog druga (darovatelja) i djece (obdarenika).
  2. Cijela kuća se ionako ne može prodati bez da ju prodaju svi suvlasnici. Svaki suvlasnik može prodati svoj suvlasnički dio. Mogli biste ugovoriti međusobno pravo prvokupa suvlasničkog udjela, u kojem slučaju svaki suvlasnik mora prvo drugome ponuditi svoj suvlasnički udio na prodaju.
  3. Rješenje postoji, ali za bilo koje rješenje je u ovom trenutku potrebno sudjelovanje sestre koja se razbolila. Dakle, možete ili sklopiti izvansudsku nagodbu kojom ćete konstatirati da se nalazite u posjedu već 38 godina i da vam one priznaju pravo vlasništva ili podnijeti tužbu radi utvrđenja prava vlasništva, pa da one priznaju tužbeni zahtjev. Kako ste napisali da se radi o konobi, pretpostavljam da ne postoji zasebni zemljišnoknjižni uložak/poduložak formiran za tu konobu, pa biste i tu potencijalno mogli imati problema oko uknjižbe. Ako se konoba vodi na zasebnoj čestici na koju se možete u cijelosti uknjižiti, onda je sve u redu. Ako je konoba upisana na čestici zajedno s nekom drugom zgradom koja vam ne pripada ili dvorištem koje vam ne pripada, onda će biti potrebno angažirati i stručnu osobu koja će, ukoliko je to moguće, izraditi odgovarajući elaborat kojim se konoba upisuje u zaseban uložak ili poduložak. Napisao sam ''ukoliko je to moguće'' jer pretpostavljam da je konoba upisana na uložak zajedno s kućom i tu će nastati problem jer konoba ne može biti samostalna etaža - nije moguće formirati zaseban poduložak za konobu, jer nije samostalna uporabna jedinica.
  4. Niste napisali dovoljno podataka da bi se mogao dati odgovor. Kako je kuća prepisana (darovanje, kupoprodaja,...?) i što se događalo nakon što je kuća prepisana?
  5. Ako je kupoprodajna cijena 10% od tržišne, to bi se još i moglo osporavati i braća bi mogla tvrditi da ste time prikrili ugovor o darovanju. Ako je kupoprodajna cijena nešto malo manja od tržišne, neće biti problema (jedino bi vam u tom slučaju Porezna uprava mogla razrezati porez po svojim tablicama, a ne po cijeni navedenoj u ugovoru. Da preduhitrim sljedeće pitanje - ne, nema nekog pravila koliko nisku kupoprodajnu cijenu možete staviti, to se može gledati od slučaja do slučaja (i što se tiče Porezne uprave i što se tiče toga da se braća pozivaju na fiktivni ugovor koji prikriva darovanje).
  6. Moguće je, normalnim kupoprodajnim ugovorom, kao da kupujete od bilo koga drugoga. Jedino ćete u tom slučaju platiti porez na promet nekretnina (koji ne biste platili u slučaju da vam otac npr. daruje nekretninu ili ju naslijedite). Činjenica da imate još dvoje braće nije od utjecaja jer ih ovime ne oštećujete (u imovini vašeg oca više neće biti te nekretnine, ali će u njegovoj imovini biti kupoprodajna cijena koju ćete mu platiti za tu nekretninu).
  7. On je time isključio sve ostale suvlasnike iz posjeda tog dijela zemljišta. Ako je to napravio prije manje od 30 dana, onda možete podnijeti tužbu radi smetanja posjeda kojom ćete tražiti uklanjanje toga što je napravio (ako je prošlo više od 30 dana od kad ste saznali za to, onda vam je protekao rok za takvu tužbu). Druga opcija je da se tužbom traži predaja (povrat) u posjed tog dijela svim suvlasnicima (na način da se nekretnina dovede u prvotno stanje)
  8. Ovo je zaista teško procijeniti. S jedne strane, postoji ugovor o darovanju, po kojem bi ispalo da je ta kuća bračna stečevina jer je kupljena za vrijeme trajanja bračne zajednice. S druge strane, jasno je da 200,00 EUR ne može predstavljati kupoprodajnu cijenu za cijelu kuću. Nije mi poznata nikakva sudska praksa u ovakvim situacijama, tako da mislim da ćete se morati boriti na sudu ako dođe do toga. Mislim da vam u ovoj situaciji nitko ne može garantirati ni da ćete uspjeti ni da nećete. Ja bih to argumentirao da kupoprodajni ugovor prikriva ugovor o darovanju i da je to bila prava namjere ugovornih strana, ali ne znam što bih vam pametnije rekao.
  9. Ako ne možete postići sporazum i razvrgnuti suvlasništvo mirnim putem, morate podnijeti prijedlog radi razvrgnuća suvlasničke zajednice sudu i provesti sudsko razvrgnuće. Ako taj suvlasnik koji radi problem ima sve skupa manje od 1/10 suvlasničkog dijela, mislim (dakle, nisam siguran) da biste u postupku razvrgnuća vas ostalih 11 mogli nastupiti kao jedna strana (dakle, da svi zajedno pokrenete postupak razvrgnuća) i tražiti razvrgnuće isplatom (da vas 11 zajedno isplati tog 12. za njegov dio i upiše se na njegov dio. Nakon toga vas 11 može sklopiti sporazum o razvrgnuću.
  10. Morate pokrenuti ostavinski postupak u Hrvatskoj i to pred općinskim sudom na čijem se području nalazi ta nekretnina (Općinski građanski sud u Zagrebu ili Općinski sud u Novom Zagrebu). Dakle, samo podnesete prijedlog za provođenje ostavinskog postupka u Hrvatskoj i provest će se novi postupak u kojem će ostavinsku imovinu činiti samo taj stan (i eventualno druga imovina u Hrvatskoj, ako je ima).
  11. Ako je ugovoren krajnji rok sklapanja glavnog ugovora, možete odustati i ne morate kupcu ništa plaćati. Ishođenje kredita je njegova odgovornost, a ne vaša.
  12. Možete, ali napominjem da je kasnije raspolaganje tim stanom znatno otežano, sve dok dijete ne postane punoljetno. Naime, darovati mu možete stan bez sudjelovanja Centra za socijalnu skrb, ali kad jednom bude upisan kao imovina maloljetnog djeteta, morat ćete pribaviti odobrenje za bilo kakvo raspolaganje tim stanom. Također, budući da se radi o bračnoj stečevini, vaš bračni drug to darovanje može osporavati. Ako ne osporava darovanje, bilo bi dobro da supotpiše ugovor o darovanju i time da pristanak na darovanje.
  13. Je, to je uobičajena praksa banaka, ne morate se bojati to dostaviti
  14. Ako ne pristupite na raspravu, rasprava se neće odgoditi, nego će se smatrati da ste se prihvatili ostavine. Dakle, ako nema oporuke, dobit ćete dio ostavine koji vam pripada po zakonu.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija