Jump to content

El Gato

Korisnik
  • Broj objava

    53
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je El Gato objavio

  1. Hvala lijepa na odgovoru. Prenijet ću ujaku što može uraditi, kako po pitanju izvanbračne zajednice, tako i o ugovoru o doživotnom uzdržavanju. Nemate možda informaciju koliko stoji sudski postupak kojim bi ishodili rješenje o postojanju izvanbračne zajednice, barem okvirno...?
  2. Slažem se. 😉 U vezi ovog dokazivanja postojanja izvanbrane zajednice, znate li što je konkretno potrebno da bi gospođa istu dokazala-svjedoci, ujakova izjava, nešto treće...?
  3. O.K. hvala na informacijama. Mislim da će to pričekati još koji mjesec dok se kćer ne vrati iz SAD, pa neka sama pita ako u međuvremenu nešto ne stigne od suda. Čisto informativno-jeli normalno da takav sudski postupak traje 2 godine, bez ikakve obavijesti ili poziva oštećenoj/tužiteljici...?
  4. Ugovor o najmu podstanarskog stana u kojem gospođa "živi" sa svojim odraslim sinom, (pod navodnicima zato jer zapravo veliku većinu vremena ona živi s mojim ujakom), glasi na nju i ukoliko bi mijenjala adresu izgubila bi pravo na socijalnu pomoć koja joj je kao nezaposlenoj glavni izvor prihoda za život. Što se tiče kuće, ona ne polaže nikakva prava na istu nakon ujakove smrti i suglasna je s time da ju ujak nakon smrti ostavi svojoj kćeri jedinici. Međutim, ukoliko bi se dokazala izvanbračna zajednica u svrhu prava na obiteljsku mirovinu, pretpostavljam da bi ona u tom slučaju u ostavinskoj raspravi nakon ujakove smrti mogla potraživati i svoj dio kuće?
  5. Prva opcija otpada, jer kad do sada nisu "ozakonili" svoju vezu, neće ni ubuduće, kažu "prestari su za to".😉 Kako u igri ostaje isključivo ova druga opcija, znate li možda na koji način gospođa konkretno dokazuje postojanje izvanbračne zajednice? Uz svjedoke na sudu, eventualno ovjerenu izjavu moga ujaka za njegova života da oni zaista žive u takvoj zajednici ili nešto treće...?
  6. Hvala na odgovoru! Znači, ako sam dobro shvatio, da bi pravo na starosnu mirovina moga ujaka nakon njegove smrti pripalo njegovoj višegodišnjoj izvanbračnoj partnerici, morali bi ozakoniti svoju vezu, tj. službeno se vjenčati? U suprotnome, nakon ujakove smrti ona bi u izvanparničnom postupku morala dokazati status izvanbračne zajednice da bi to pravo ostvarila...? Na koji način se to u eventualnom izvanparničnom postupku utvrđuje/dokazuje?
  7. Jeli moguće da informaciju o statusu predmeta dobije jedan od roditelja, obzirom da je kćer do jeseni u USA zbog fakultetskih obaveza? Ne, nije imala odvjetnika.
  8. Kako je od navedenog nemilog događaja, te davanja iskaza moje kćeri kod državnog odvjetnika u vezi istoga prošlo gotovo dvije godine, a ona u međuvremenu nije dobila nikakav sudski poziv niti obavijest vezano za postupak koji se navodno vodi protiv njenog bivšeg dečka (ČL.139 ST.2 i ČL. 191 ST. 1 KZ-A), zanima me na koji način možemo doznati što se događa i u kojoj fazi je postupak. Kćer je u međuvremenu zbog fakultetskih obaveza otišla u inozemstvo i trenutno je u USA. Pokušali smo na osnovu oznake spisa Općinskog državnog odvjetništva na stranici e-predmet.pravosudje.hr dobiti bilo kakve informacije, no dobijamo samo obavijest da "Upisani predmet s odabranog suda nije dostupan u eSpis sustavu". Pretpostavljamo da je to zato jer unosimo broj spisa pod kojim se predmet vodi u državnom odvjetništvu, a ne na sudu, ali od strane suda, kao što sam već naveo, nemamo apsolutno ništa do danas... Bilo kakav koristan savjet je dobrodošao. Hvala lijepa unaprijed!
  9. Pozdrav! Razvedeni ujak koji je umirovljenik, već duži niz godina živi u vanbračnoj zajednici sa partnericom koja je također razvedena. Partnerica nije prijavljena na ujakovoj adresi nego na adresi podstanarskog stana u kojem također provodi dio vremena i u kojem trajno boravi njen odrasli sin iz prvog braka. Ona stalnih primanja nema, osim od povremenih poslova i socijalne pomoći koju prima kao nezaposlena. Isto tako nema ni nekretnina ni druge imovine u vlasništvu. Kroz koju godinu mogla bi u starosnu mirovinu, ali nema ni približno dovoljno radnog staža za istu. Kako se ujak s partnericom jako dobro slaže i međusobno si pomažu u životu, a stariji je od nje, želio bi joj nakon smrti ostaviti svoju mirovinu. Svoju obiteljsku kuću u kojoj njih dvoje žive želio bi ostaviti svojoj kćeri jedinici iz prvog braka. Što bi trebalo uraditi da bi željeno ostvarili, a bez mogućnosti osporavanja na ostavinskoj raspravi ili eventualnom sudskom sporu nakon ujakove smrti? Hvala unaprijed na odgovoru!
  10. Hvala na info, ali mislim da za sada neću ići na tu opciju samo da bih vidio kakva im je praksa, jer nisu baš jeftini. Radije ću sve ograničiti na "dozvoljeni" broj kupoprodaja, mada sam ne znajući za to pravilo već (malo) prešao limit za ovu godinu. Nadam se da će proći bez sankcija...?
  11. O.K. hvala na info u svakom slučaju i ujedno bih molio pojašnjenje ovog boldanog, tj. kako i gdje se pretplatiti na sudsku praksu i što je to uopće...?
  12. Hvala puno na odgovoru👍, sada je sve jasnije, barem što se mogućih sankcija tiče. Pretpostavljam da onda ono (navodno) toleriranje do 4 vozila godišnje od strane porezne uprave, a koje kolega miran89 spominje, potpada pod ove stavke članka 5? (3) U smislu stavka 1. ovoga članka ne smatra se obavljanjem neregistrirane djelatnosti povremeno obavljanje djelatnosti za koje je posebnim zakonom isključena obveza registracije djelatnosti kod nadležnog tijela i prijava poreznim tijelima. (4) U smislu stavka 1. ovoga članka ne smatraju se obavljanjem neregistrirane djelatnosti sljedeće aktivnosti: rad za vlastite potrebe te obiteljska pomoć, prijateljska pomoć i susjedska pomoć ukoliko se rad obavlja bez plaćanja ili druge materijalne koristi te ako se rad ne obavlja redovito.
  13. Molio bih odgovor ako je tko upućen kakve su eventualne sankcije koje bi mogle slijediti, ukoliko bi me porezna teretila za neregistriranu djelatnost trgovine? Ukoliko ne zna nitko, mogu li pitanje postaviti u nekoj drugoj temi...? Hvala unaprijed!
  14. Hvala na odgovoru, mada mi tu baš i nije sve jasno. Znači, oni tumače onako kako se njima sviđa nešto što zapravo nije zakonski regulirano? E, sad...obzirom da to, kako vi kažete, nije ugrađeno u zakon, kakve su konkretne sankcije za takvo nešto i na osnovu čega bih uopće mogao biti eventualno sankcioniran, ako takav "prijestup" i ne postoji u zakonu? Mijenja li što na stvari to ako su motori registrirani na moje ime, jer je i to bilo pitanje službenice u lokalnoj Carinskoj ispostavi? Konkretno, ja trenutno, kao i obično tijekom sezone u vlasništvu imam 2 motora. Oba su uredno registrirana na moje ime i vozim ih po želji, ali isto tako ih mogu poželjeti prodati kada mi "dosade". Obzirom da sam ove godine već ispunio tu, zakonski nepostojeću, kvotu od 4 vozila, što raditi kad ih poželim prodati ili mjenjati za neke druge? Razmišljam prebaciti ih darovnim ugovorom na nekog od djece, suprugu, pa da ih oni umjesto mene prodaju kada za to dođe vrijeme? Pretpostavljam da u tom slučaju ne bih bio podložan tim, za sad meni još nepoznatim sankcijama...? Po mom mišljenju tu se radi se o "sivoj zoni", što nije rijedak slučaj u našem pravosuđu, pa bih volio čuti još nekoga upućenog u problematiku ili sa sličnim iskustvom iz prve ruke, eventualno nekog djelatnika Porezne uprave... Hvala svima unaprijed!
  15. Pozdrav! Biker sam iz hobija već skoro 40 godina i u tom periodu promijenio sam puno rabljenih motocikala. Neke od njih vozio sam samo koji mjesec, neke i po nekoliko godina. Unazad 7-8 godina dosta takvih motocikala sam uvezao iz drugih zemalja EU jer je tamo bolja ponuda i motocikli su jeftiniji, te bolje održavani nego u RH. Za svaki od njih sam uredno platio sva zakonom propisana davanja do registracije, uključujući naravno i PPMV na carini kao i Pristojbu na stjecanje rabljenih motornih vozila na Tehničkom pregledu za one motocikle koje sam registrirao na svoje ime. Napominjem da se u prosjeku radi o 4-5 takvih motocikala godišnje. Svaki puta sam u obrazcu za plaćanje PPMV označio da se radi o unosu za vlastite potrebe. Sve je bilo uredu i bez primjedbi u Carinskoj ispostavi do zadnji puta, kada me je službenica opomenula da bih se trebao registrirati kao trgovac rabljenim motornim vozilima, zbog čestog unosa/uvoza. Pitao sam ju postoji li nekakav limit koliko takvih vozila ja kao privatna osoba smijem unijeti u RH i moram li svako registrirati na svoje ime da bi sve bilo po zakonu, na što sam dobio neodređen odgovor u smislu da ne postoji limit, ali da bih se trebao registrirati kao trgovac. Na pitanje kakva je situacija ako bih svako vozilo registrirao na svoje ime mi isto nije znala reći konkretan odgovor, nego je samo dodala da me opominje, da ne bih imao nekih problema oko toga. Stoga bih molio konkretan odgovor nekoga upućenog u zakon, tj. mogu li uistinu imati nekakvih problema zbog toga, jer nemam ni mogućnosti ni uvjeta registrirati se kao trgovac, niti to želim, jer većinu navedenih motocikala uistinu i koristim za svoje potrebe prije prodaje. Hvala unaprijed na odgovoru!
  16. O.K. ali nije mi jasno zašto je prošli puta (prije 3,5 godina) išao obvezni, a sada prekršajni nalog? Prošli puta uz alkotestiranje bile su uključene i druge stvari,(lakša prometna itd...) te utvrđivanje okolnosti iste i ništa od toga mi nije naplaćeno, tj. u nalogu je tada navedeno da su ti troškovi 00 kn.
  17. Evo stigao je prekršajni nalog. Kazna je točno onolika koliko je drot13 rekao. Naravno, slijedi žalba pa ćemo vidjet kako će proći. Jedino što mi nije jasno su enormno visoki sudski troškovi, koji u ovom slučaju iznose 580 kn (?!), za razliku od 100 kn prije nekoliko godina... Zašto je to tako i postoji li opcija plaćanja 2/3 u roku i za sudske troškove ili ne? Hvala unaprijed na odgovoru!
  18. Hvala na odgovoru. Ovo: "Znači da si nekažnjavan" odnosi se na to da je prošlo više od 3 godine od pravomoćnosti prethodne odluke za prekršaj, pretpostavljam...?
  19. Puno hvala na odgovoru. Prošlo je više od 3 godine od pravomoćnosti prethodne odluke. Još jedna stvar: na licu mjesta, prilikom alkotestiranja, nigdje,(niti u zapisniku o testiranju, niti u naredbi o određivanju mjere opreza), nije navedeno kojim vozilom/kategorijom je upravljano...? Nadalje, (osim žalbe koja slijedi), postoji li i nekakvo umanjenje iznosa novčane kazne ukoliko se ista plati u nekakvom roku ili sl...? Hvala još jednom.
  20. Lijepi pozdrav svima! Molim upućene za odgovor o mogućem iznosu novčane kazne za vožnju u alkoholiziranom stanju. Alkotest je pokazao 1,55 tj. uz umanjenje 1,45 promila. Ujedno, utiče li na visinu sankcije gotovo identična situacija otprije nepunih 3,5 godina, te koliko kaznenih bodova slijedi uz novčanu kaznu, ako unazad navedenih 3,5 godina nije bilo nikakvih prometnih prekršaja? Hvala lijepa unaprijed na odgovoru!
  21. O.K. hvala. Meni se isto čini da će ta najmrža mi solucija biti najpametnija i ujedno najjednostavnija.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija