Jump to content

Grabarić Imbra

Korisnik
  • Broj objava

    212
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je Grabarić Imbra objavio

  1. Napisat ću kad budem znao više detalja. Hvala za sad. U svakom slučaju zanimljiva je ta razlika ovisno o kakvoj se trgovini radi...
  2. Može li radnik (zaposlenik trgovine) tužiti poslodavca zbog pretrpljenog straha jer je trgovina orobljena? Poslodavac nema veze s pljačkom. Radnik je nakon toga bio na bolovanju. Ima li kakve osnove za tužbu usmjerenu na poslodavca?
  3. Postoje li kakvi rokovi ili ograničenja u kojima se može tražiti vraćanje oduzete poslovne sposobnosti? Stranci je oduzeta poslovna sposobnost, te je ona na svoju inicijativu pokušala vratiti i vođen je novi sudski postupak (neuspješno ili djelomično uspješno za nju, nisam siguran). Može li sad ponovno pokrenuti isti postupak, ponovno ići na vještačenje itd.? Ili tu postoje neka zakonska ograničenja?
  4. Smije li škola samostalno (bez prethodne suglasnosti zaposlenika i roditelja učenika) postaviti videonadzor u hodnicima i predvorju škole? Što ako bi takvu suglasnost neki zaposlenici i roditelji dali, a neki odbili dati? Može li se snimka videonadzora koristiti za npr. izricanje odgojnih mjera učenicima i sl.?
  5. Takvih snimki ima na dnevnoj bazi. Uvijek se netko svađa, mlatari, kolje, a gledatelji snimaju i onda se to objavljuje. Dakle, nije dozvoljeno bez obzira što je na javnom mjestu? Koje su sankcije predviđene?
  6. Koja je procedura za upis djeteta u školu za koje jedan od roditelja (rastava braka još nije pokrenuta) odbija dati suglasnost za upis u osnovnu školu? Škola ne želi upisati dijete bez suglasnosti oba roditelja.
  7. Jesu li ovršivi primici po kamatama po obveznicama? Je li točno da su primici po osnovi ugovora životnog osiguranja ovršivi samo na dijelu koji prelazi iznos osnovice na temelju koje se utvrđuje iznos pomoći za uzdržavanje?
  8. Jel postoji neki registar životnih osiguranja, nešto kao baza bankovnih računa u aplikaciji fine "Jedinstveni registar računa" - ovo: https://jrr.fina.hr/jrir/JRIRLogIn Odnosno, može li se negdje provjeriti za neku osobu ima li sklopljena kakva životna osiguranja? Uz predočenje pravnog interesa za to, naravno.
  9. Za ostvarivanje prava na mirovinu, tj. dio mirovine izvanbračnog partnera koji je umro. Ima li neki rok nakon njegove smrti u kojem je potrebno dokazati izvanbračnu zajednicu, tj. pokrenuti sudski postupak za takvo dokazivanje?
  10. Koji je rok za pokretanje postupka utvrđenja izvanbračne zajednice nakon smrti izvanbračnog partnera?
  11. SPORAZUM O NEKRETNINI.pdf Šaljem taj sporazum. Ima li kakve pravnu valjanost i može li se članak 3. smatrati oporučnim raspolaganjem ili nema sve potrebne elemente?
  12. Ne, ne, nije niti bilo prigovora na novo ispostavljene račune jer isti nisu niti ispostavljeni.
  13. Kažem, sud je odbio tog ovrhovoditelja. Koliko sam shvatio nisu sklapali pojedinačne ugovore sa svakim vlasnikom stana nego jedan zajednički ugovor za cijelu zgradu s predstavnikom suvlasnika i to prema nekom starijem popisu svih vlasnika, ali očito i korisnika, međutim taj popis nije potpisan od strane tih vlasnika/korisnika. Zašto i kako se našao i sadašnji ovršenik na tom popisu nije mi baš jasno, ali srećom niti bitno. Vjerojatno je u utuženom razdoblju bio korisnik stana. Ali, niti to nije bitno jer potrošnju plaća isključivo vlasnik, što piše u Općim uvjetima poslovanja ovrhovoditelja koji nije dokazao da bi ovaj bio vlasnik. Ovršenik je uložio prigovor na ovrhu, sud utvrdio da je on u pravu i ukinuo platni nalog u cijelosti. I sad on i dalje ustraje, te pokreće novi sudski postupak u kojem traži da sud utvrdi nepostojanje prava da mu se i dalje izdaju računi (nigdje ne navodi izdaju li mu se računi i dalje (vjerojatno ne) niti živi li i dalje na toj adresi (također vjerojatno ne)). Taj novi sudski postupak je meni sporan jer smatram da nije potreban.
  14. Zakonski nasljednici su djeca i suprug vlasnice koji nemaju nikakav interes u tom dijelu nasljedstva, već svi dobrovoljno pristaju da ta nekretnina jednog dana pređe u vlasništvo unuka uknjižene vlasnice.
  15. Hvala. To je i učinio, a sad pokrenuo novi postupak i tuži ovrhovoditelja i traži ovakvo utvrđenje da mu se izdaju računi. Dakle, novi postupak gdje bi se točno utvrdilo nepostojanje prava na izdavanje računa.
  16. Sudskom presudom ukinut je platni nalog u cijelosti sadržan u rješenju o ovrsi i tužbeni zahtjev je odbijen. Radi se o ovrsi radi neplaćanja režijskih troškova, a tuženik (ovršenik) je dokazao da nije ni vlasnik niti korisnik objekta za koji su mu izdani režijski računi. Sad je taj ovršenik pokrenuo tužbu protiv ovrhovoditelja i traži od suda utvrđenje nepostojanja prava da mu ovrhovoditelj iz prethodnog postupka izdaje račune. Ima li takav sudski postupak smisla ili je već dovoljna presuda iz prethodnog da bi ovrhovoditelj "shvatio" svoju ulogu?
  17. U vezi iste teme, može li ovo što sam izložio biti dovoljan razlog da prema nekome krene u postupak lišenja poslovne sposobnosti? Dakle, ako se neprestano perpetuira podnošenje zahtjeva prema upravnim tijelima ili ako se neprestano inicira pokretanje sudskih postupaka? Radi se više stotina predmeta od jedne stranke. Ima li takve mogućnosti, tj. je koliko realno da bi se uspjelo osobu lišiti poslovne sposobnosti nakon sudskog postupka?
  18. Jesu li postupak za ostvarivanje prava na samostalno skrbništvo i postupak za utvrđivanje očinstva dva odvojena sudska postupka ili se može provesti jedan sudski postupak?
  19. Moje mišljenje: Vjerojatno se ne bi aktiviralo pravno pravilo o šutnji uprave (administracije), Naime, takve presumpcije, najčešće za usvajanje pojedinih zahtjeva vrijede samo ako su zakonom propisane. Ovdje se ne radi o tome. Pošaljite požurnicu u Ministarstvo koje rješava žalbu.
  20. Kako se provjerava postojanje prava na azil? Konkretno, ako je netko više upućen pa može reći ovako na prvu - čovjek iz Libanona radi u Katru i ostao je bez posla kojeg više ne može pronaći. Sad bi došao u Hrvatsku i zatražio azil. Vidi li se tu na prvi pogled da će iz nekog razloga biti odbijen ili ima šanse? Hvala.
  21. Kakav postupak je potrebno pokrenuti ako je suvlasnik na svoju ruku isključio struju i ne dozvoljava ulazak susjedu u svoj dio nekretnine u kojem se nalazi brojilo? Nekretnina je u suvlasništvu i svaki ima svoje instalacije, a brojila su u dijelu nekretnine koja je u suvlasništvu samo jednog suvlasnika koji jedini ima i pristup tamo. Iz HEP-a su rekli da to nema veze s njima i da ne mogu ponovno uključiti brojilo jer mu ne mogu niti pristupiti. Moguće da se susjed sada inati jer je navodno neuspio pokušaj razvrgnuća suvlasništva. *Ne znam kako je uopće moguće da laik isključi dotok struju, tj. brojilo, ali ajde, valjda je točna informacija koju imam.
  22. Jedna tvrtka (d.o.o.) ponudila je drugoj (također d.o.o.) obavljanje neke usluge koju ova nije prihvatila, tj. rekla je da nije zainteresirana. Ponuda je poslana mailom a također je i telefonski nuđena usluga, te odbijena. Nakon toga, tvrtka koja je nudila uslugu izdaje račun (!?) ovoj i šalje, te traži da se plati. I od tad traje maltretiranje i telefonom i poštom i mailom. "Kad ćete platiti račun?", "Platite ili ćemo Vas morati tužiti". I usmeno i pismeno je odgovarano u više navrata da se prestane s pozivima na plaćanje računa, ali bez uspjeha. Kako se riješiti nekog tko očito ide na takvo iscrpljivanje, možda i metodom većeg broja istih slučajeva pa će negdje i proći možda? Kome se obratiti, postoji li kakva institucija? Taj "dosadni" d.o.o. uredno je registriran i s te strane je sve u redu, ako je bitno za slučaj. Hvala!
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija