Jump to content

francoM

Korisnik
  • Broj objava

    21
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Nedavni posjetitelji profila

Prikaz nedavnih posjetitelja je isključen i nije prikazan drugim korisnicima.

  1. poznanica ima situaciju - preminuo je roditelj, ona i sestre su jedini nasljednici. kako sestre dolaze iz australije samo na sahranu i to na nekoliko dana, problem ce im bio doci na ostavinsku raspravu koja ce tek kasnije uslijediti. sestre nasljedstvo ne zanima, ionako se radi o neznatnoj vrijednosti, pa bi htjele se nekako unaprijed odreci svega u korist moje poznanice. je li uopce moguce napraviti takav neki dokument/izjavu koja bi bila predocena na ostavinskoj?
  2. hvala, tako ce i biti - kod iduceg posjeta odmah prijava policiji. kupoprodajni ugovor je napravljen i potpisan u odvjetnickom uredu, svaka strana je imala svog odvjetnika i svoja dva svjedoka u pratnji. takodjer, nazocio je i odvjetnikov vjezbenik koji je imao aparat za provjeru novcanica buduci da je isplata bila odjednom u gotovini. ne postoji nikakva zakonska osnova za osporavanje.
  3. mozda nije toliko bitno, ali spomenut cu da se radi o kuci na selu koja je bila za odmor prvotnim vlasnicima. nisu nikad bili nastanjeni u njoj, tako da ne spadaju o one “izbjegle srbe” koji traze povrat navodno oduzete imovine. sve je islo legalno i normalnim putem.
  4. davnih devedesetih je baka preko prijateljice stupila u kontakt osobe koja je prodavala nekretninu vjerujuci da ce u vihoru rata biti ionako razorena pa da zaradi dok moze (selidba u srbiju). baka je pred odvjetnikom i svjedocima i prodavateljima skopila kupoprodajni ugovor, isplatila cijeli iznos na ruke, sve je proslo uredno jer je islo sve po zakonu. upisala se kao vlasnica, obnovila kucu i u njoj zivi. nema dugo, baku je uzrujao neki posjetitelj. predstavio se kao potomak prodavateljice koji tvrdi da ce pokrenuti postupak povrata imovine, mada ne znam kako jer je nekretnina bila 1/1 sa svim cistim papirima, bez ikakvih tereta, a sama prodavateljica je bila inicijator prodaje odnosno trazila kupce. dali smo baki savjet da ukoliko se opet netko pojavi da zove policiju i prijavi uznemiravanje i prijetnje. mene uopce zanima na osnovu cega bi netko mogao traziti povrat imovine koja je legalno prodana. cak sam se mislio oko naslova teme jer mi ne pada na pamet kako uopce ovo nazvati.
  5. brat mog djeda je u starosnoj mirovini, kako bih rekao “obicnoj”. on ima status branitelja, upisan ratni put, iskaznice i hrpu neke ratne dokumentacije, ali nije nista od tih prava nikad koristio. kako je pod stare dane malo izgubljen u glavi, sad mu je dosla ideja traziti braniteljsku mirovinu, pa ne zna kud da pocne. ja znam da ce dobiti odbijenicu, nije moja briga, ali od rodbine trazi da mu pomognemo skupiti papire u poslati ih. ako odbijemo - postaje neugodan i svadljiv, prijeti i vice. draze nam je da posaljemo pa da ga odbiju institucije napismeno i s pecatom tako da napokon umukne. zao mi je sto uopce zamaram s ovim pitanjem, ali ja uistinu ne znam ni koji je prvi korak i kome se to uopce salje? HZMO ili nekom drugo? kako se zove taj zahtjev?
  6. hvala, znaci dok god je obitelj u nekretnini nema ni obveze placanja. u slucaju da netko od njih proda svoj dio, onda je situacija stambene zgrade jer vise nije obiteljska kuca? tek tad nastupa obveza? hvala jos jednom
  7. pokušao sam samostalno naći u zakonu, ali bez uspjeha. situacija je ova: velika kuća, etažirana (3 etaže) i na jednoj djed i baka koji su bili prvi vlasnici, na drugoj moja prijateljica sa suprugom (vlasnica samo te svoje etaže) a na vrhu je od prije nekoliko mjeseci sin prijateljice sa snahom. baka i djed su unuku prepisali darovnim ugovorom taj stan na vrhu kuće. nedugo cim je sva dokumdntacija postala važeća na katastru i ostalim knjigama, dobili su dopise od par firmi koje nude pričuvu i u kojima su tvrdnje da kako su tri vlasnika su dužni plaćati stambenu pričuvu. naravno pitanje glasi - je li moguće izbjeći i taj trošak pričuve i kako?
  8. nastavak ove sapunice: detaljan uvid u sate i raspored je pokazao da cura radi dva tjedna u mjesecu 43 sata tjedno, a druga dva 40. naravno da sati nigdje nisu prikazani, usmeni odgovor jest preraspodjela radnog vremena. drugi problem jest sto je nakon trazenja prava doslo do jedne vrste “osvete” poslodavca. naime, kako su svi prijavljeni na minimalac, da doguraju placom do tih jadnih 4000 kuna poslodavac im uplati 100 kn radnih rezultata, 100 kuna troskova prehrane, 100 prijevoza i 100 jos neke nagrade, ne znam tocno koje. svi u trgovini cijelog lanca na mjestu prodavaca imaju te dodatke u lipu jednake. ona je ovaj mjesec ostala bez tih dodataka, a mislim da joj nece ni ubuduce isplacivati. sto sad? postoji li kakav propis prema kojem moze traziti ista od dodataka buduci da svi drugi redovno dobiju svoje?
  9. hvala na odgovoru, tesko je kad mali covjek ide protiv trgovackog lanca. zalosno je sto je takvo poslovanje “ javna tajna” a drzava zmiri i pravi se da ne zna.
  10. pokusava se jos uvijek mirnim putem i bez suda. ali kako doci do “dokaza”, kako dokazati da je odradjen prekovremeni rad? sva oprema i evidencija se nalazi u vlasnistvu poslodavca. moze li se traziti uvik u racunalo blagajne prema kojoj se sve vidi?
  11. imate pravo ukoliko ste osiguranik HZZO-a. mozda cete morati cekati jer postoji lista, zna cak proci i 6 mjeseci. baka je nedavno radila pa znam
  12. radi se o trgovackom lancu. necakinja je zaposlena kao prodavac, duze vrijeme upozorava poslodavca na nepravilnosti - prekovremeni rad u sezoni nije placen niti je dobila slobodne dane u zamjenu za te prekovremene. obicno se usmeno obeca svasta, a nikad ispuni. svaka blagajnica kod pocetka rada unosi svoju sifru (oib) kojom se registrira kao blagajnik te se vidi u sustavu po racunima, prijavi i odjavi iz smjene, da prikazani sati na platnoj listi i evidenciji sati koju poslovodja vodi ne odgovaraju odradjenom. kako natjerati poslodavca na isplatu u novcu ili slobodnim danima? moze li se nekako zatraziti revizija sati unazad dvije godine te da se pisano usporedi s podacima u sustavu?
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija