Jump to content

Uvoz auta iz Kandae


marko475

Preporučene objave

Pozdrav svima, htio bi uvesti auto iz Kanade pa me zanima koje sve trosarine imaju koje uzima drzava jer iz zemalja EU ima samo ppmv a ovdje vjerovatno ima jos toga...i postoji li neka olaksica kada bi moja teta iz Kanade ga uvezla ovdje kao dio osobne imovine pa da ne placa carinu ili tako neka sema... Hvala na odgovoru :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako vozilo i zadovoljava uvjete u pogledu homologacije, stvar je vrlo skupa jer se trebaju platiti carina, pdv i posebni porez na motorna vozila.

ako tetka uvozi vozilo kao povratnik, onda je ona oslobođena homologacije ali mora ishoditi odobrenje za registraciju od ministarstva mora, prometa i infrastrukture. također je oslobođena i carine i PDV-a, a mora obavezno platiti posebni porez. u slučaju tetkinog uvoza auto se ne može prodati/darovati nikom drugom u roku od 1 godine.

pretpostavljam u svakom slučaju da uvoz nije isplativ jer auti iz kanade su većinom benzinci s motorima veće kubikaže i imaju veliku emisiju CO2 što dovodi do visokog iznosa poreza koji se treba platiti.

Znam za neke slučajeve gdje su povratnici htjeli uvesti auto iz amerike, ali iznos PPMV je bio abmnormalno visok, preko 100.000 kuna, tako da su se odlučili auto vratiti nazad otkud su ga i uzeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na odgovrima ali zna li netko tocne ekoloske minimume koje automobil treba imati...npr da li je to EURO3 ili kako to tocno ide jer mene zanima konkretno auto iz 2011 ili 2014 s V6 motorom i otprilike izmedu 230 i 280g co2/km. Pa mislim da tu nebi trebala biti tako ogromna davanja jer ipak to nisu tako strasno nabrijani motori kao V8 s preko 300g co2/km

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sukladno Uredbi o načinu izračuna i visinama sastavnica za izračun posebnog poreza na motorna vozila (https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2018_12_109_2092.html), samo po komponenti za CO2 spadate u najviši razred osnovne naknade od 70670 kn + 1300 kn za svaki gram CO2 iznad 200 g/km.

Znači za ovo između 230 i 280, to iznosi između 109670 i 174670 kn.

Naravno, uz CO2 valja pribrojiti i vrijednosnu komponentu, znači ravnajući se po vrijednosti samog vozila. To u odnosu na CO2 i nije nešto previše, možda par tisuća kuna. (Ne znam koliko vrijedi vozilo ali pretpostavljam da mu je vrijednost do 100, 150 tisuća kn).

Iznos koji trebate platiti dobiva se zbrajanjem vrijednosne komponente i CO2, ali se umanjuje za postotak deprecijacije previđen Pravilnikom o posebnom porezu na motorna vozila (https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_01_1_2.html)

Za auto iz 2011 platili bi 28,06% iznosa poreza, a za auto iz 2014 40,06% iznosa.

Po podacima koje ste dali, iznos onoga što biste trebali platiti kod nas, iznosio bi između 32000 do 72000 kn. I to naravno samo ako je u kombinaciji uvoz s Vašom tetom. Ako biste Vi sami uvozili, pribrojite PDV, carinu i ostale troškove.

Procijenite sami isplati li Vam se ovakav pothvat.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
, Iustitia_ZD je napisao:

ako vozilo i zadovoljava uvjete u pogledu homologacije, stvar je vrlo skupa jer se trebaju platiti carina, pdv i posebni porez na motorna vozila.

ako tetka uvozi vozilo kao povratnik, onda je ona oslobođena homologacije ali mora ishoditi odobrenje za registraciju od ministarstva mora, prometa i infrastrukture. također je oslobođena i carine i PDV-a, a mora obavezno platiti posebni porez. u slučaju tetkinog uvoza auto se ne može prodati/darovati nikom drugom u roku od 1 godine.

pretpostavljam u svakom slučaju da uvoz nije isplativ jer auti iz kanade su većinom benzinci s motorima veće kubikaže i imaju veliku emisiju CO2 što dovodi do visokog iznosa poreza koji se treba platiti.

Znam za neke slučajeve gdje su povratnici htjeli uvesti auto iz amerike, ali iznos PPMV je bio abmnormalno visok, preko 100.000 kuna, tako da su se odlučili auto vratiti nazad otkud su ga i uzeli.

Postovani,

Hvala na iscrpnom odgovoru. Samo da potvrdim, znaci za 2019. Kia Sorento 2.4ccm, 185ks, CO2 260g/km. Ispada da bi platio extra trosarinu Oko 150 tisuca Kuna?

Imam pravo uvoza Iz kanade na povratnicku povlasticu Ali ovo SE cini skroz neisplativo.

Molim Vas Ako mozete potvrdit moju kalkulaciju da je priblizno tocna?

Najljepsa hvala!

Alan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija