Jump to content
shadow001

Razvrgnuće suvlasništva

Preporučene objave

Poštovani,

suvlasnik sam građevinskog zemljišta (1/3 od ukupne površine zemljišta). Odlučio sam da bih izvršio izvlaštenje svog udjela kako bih mogao postati vlasnik istog. Zamolio bih Vas da mi se navedu postupci koje moram provesti kako bih mogao zaključiti izvlaštenje.

Unaprijed zahvaljujem

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Mislite valjda na razvrgnuće suvlasničke zajednice geometrijskom diobom, što bi se pokrenulo u izvanparničnom postupku ako nema dogovora među suvlasnicima te bi o tome odlučio sud.

Podijeli ovu objavu

Poštovani,

zahvaljujem Vam na odgovoru. Tako je, mislim na razvrgnuće zajednice geometrijskom diobom. Navedena čestica (gdje sam sa 1/3 u suvlasništvu) graniči sa česticom koja je u mom 100%-tnom vlasništvu Stoga mi je namjera da se ta 1/3 čestice koju želim razvrgnti pripoji mojoj čestici koju bih na taj način okrupnio. Zanima me da li u tom slučaju sud uvažava činjenicu glede moje namjere okrupnjavanja prilikom provođenja geometrijske diobe.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Podijeli ovu objavu

Lijep pozdrav.

Imam nekoliko nejasnoća vezanih uz razvrgnuće suvlasništva.

Postaviti ću to ovako:

- strana A (od 4 suvlasnika) traži razvrgnuće sudskim putem jer ne postoji suglanost oko podjele

- između ostalih strana B, C i D postoji suglasnost i postojati će kada strana A napusti suvlasničku zajednicu. Bez obzira na dio koji strana A dobije sudskim putem.

Zanima me da li mi svi moramo sudjelovati u tom sudskom razvrgnuću? Tj. da li strana A može tražiti da joj sud samostalno dodijeli dio vlasništva a da ostatak zemlje i dalje ostane u suvlasništvu preostalih 3 strana? Koje bi se tada sporazumnom diobom razdjelile.

Tko sudjeluje u troškovima sudskog razvrgnuća? U Zakonu o vlasništvu u članku 54. stoji:

"Troškove razvrgnuća snose suvlasnici razmjerno svojim suvlasničkim djelovima."

Da li bi u ovom slučaju samo strana A snosila troškove razvrgnuća ili bi svi morali premda se svi ne bi razvrgavali?

Hvala

Podijeli ovu objavu

i samo još jedno pitanje vezano uz ovo iznad - da li je u potpunosti lutrija što bi sud dodijelio strani A ili se na to može utjecati?

Podijeli ovu objavu

Ako se radi o razvrgnuću logično je da jedan pokreće protiv ostalih suvlasnika. Dakle, svi sudjeluju, jedan kao pokretač a ostali kao protustranke.

Što se tiče troškova, o tome je toliko toga već ovdje napisano pa da se ne ponavljamo, općeniti odgovor se nalazi u Člancima

prije 3 sati , M.Gub je napisao:

i samo još jedno pitanje vezano uz ovo iznad - da li je u potpunosti lutrija što bi sud dodijelio strani A ili se na to može utjecati?

Moguće da bi sud uzeo u obzir sporazum ostalih suvlasnika.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad