Jump to content

Prava djeteta s invaliditetom


Vanya

Preporučene objave

:-?

Imam jedno pitanje.. Naime, ja sam djete koje je 2006.g. imalo moždani udar u sklopu lupusa. Mama i ja živimo u podstanarskom stanu, ona radi kao medicinska sestra, plaća te invalidnina i dječiji nam nisu dovoljni za život. Ona je preobzirna i ne želi se zamarat time, ali ja želim jer mislim da joj je dovoljno teško šta mora brinuti o meni 24 sata na dan. Sad imam 29.g. i zanima me imam li kakva prava od mog oca koji ima svoju novu obitelj i samo mi daje kune, i to premalo. On je "kao" invalid domovinskog rata, ali on je možda invalid samo u glavi. Ja sam 100 % invalid, i moje pitanje glasi: jeli postoji koja stavka u zakonu koja bi ga natjerala da više daje kuna za moje potrebe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li se Vi vodite kao osoba (dijete) sa posebnim potrebama s obzirom na invaliditet (najvjerojatnije da), da li je njemu određeno Vaše uzdržavanje i u kojoj svoti..?

Naime, ako je tako, kao takvu osobu otac Vas je dužan uzdržavati dok za to postoje razlozi, dakle do kraja života, tako da Vi, u svakom momentu, imate pravo pokrenuti postupak i tražiti da mu se odredi uzdržavanje Vas, naravno, ako to nije određeno...

Ako je određeno, imate pravo tražiti povećanje uzdržavanja s obzirom na navedeno (povećane potrebe)...

Sretno...!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Željac047 je napisao:

Da li se Vi vodite kao osoba (dijete) sa posebnim potrebama s obzirom na invaliditet (najvjerojatnije da), da li je njemu određeno Vaše uzdržavanje i u kojoj svoti..?

Naime, ako je tako, kao takvu osobu otac Vas je dužan uzdržavati dok za to postoje razlozi, dakle do kraja života, tako da Vi, u svakom momentu, imate pravo pokrenuti postupak i tražiti da mu se odredi uzdržavanje Vas, naravno, ako to nije određeno...

Ako je određeno, imate pravo tražiti povećanje uzdržavanja s obzirom na navedeno (povećane potrebe)...

Sretno...!

 

Da ja sam osoba s invaliditetom. Određena je alimentacija davno, za mene i sestru, dok sam bila zdrava. Odkako sam bolesna, nije mu ništa određeno, možda jer ga mama nije tužila. Alimentacija je za mene 600 kuna. I daje nešto novaca za moje čuvanje dok mama radi. Ali s obzirom na vojnu mirovinu, ne daje koliko bi mogao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Vanya je napisao:

...Znate li otprilike koliko je moj otac dužan meni dati? Koliki je minimalni a koliko maksimalni iznos? K ome se mogu obratiti u vezi toga?...

Dakle ovako, Vama pripada minimalni iznos uzdržavanja 22% od prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama RH koja iznosi 5.985,00 kn (isplaćena za protekli period), prema tome Vama bi minimalni iznos uzdržavanja bio negdje oko 1.370,00 kn (okvirno), ali to je minimalni iznos, pošto ste Vi osoba sa povećanim potrebama, možete tražiti i više, ali će sud odrediti prema financijskoj situaciji oca i svega ostalog (utvrđenog činjeničnog stanja)...

Pošto je, kako navodite, Vama donesena odluka kojom je Vašem ocu bilo određeno plaćanje Vašeg uzdržavanja, pri sudu koji je donio odluku, podnosite Tužbu protiv oca (majka kao Vaša zz), kao obveznika uzdržavanja, u kojoj tražite povećanje uzdržavanja radi promjenjenih okolnosti (povećanih Vaših potreba) koju u sud predajete u tri istovjetna primjerka, dok dokaze predajete u jednom primjerku...

Sretno...!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija