Jump to content

Ostavinska rasprava i dugovi


Martina4545

Preporučene objave

Poštovani, imam nekoliko konkretnih pravnih pitanja pa ako biste mi molim Vas mogli pomoći jer sam u velikoj panici već sad.

1. Nakon smrti osobe koja iza sebe ima dvoje punoljetne djece od kojih jedno radi, drugo ne (ali nema bračnog/izvanbračnog partnera jer je preminuo puno prije) tko je osoba koja organizira ostavinsku raspravu (je li to netko od dvoje djece, javni bilježnik ili netko treći)? 

2. Ja pitam kao jedno od dvoje djece- tko me i na koji način obavještava o datumu i vremenu održavanja ostavinske rasprave ako se ne nalazim na adresi prebivališta koja je navedena na mojoj osobnoj iskaznici, a prijavljena sam na toj adresi (nego sam u drugom gradu kao podstanar) ili inozemstvu? (moja sestra se nalazi na adresi prebivališta, ali u nju nemam povjerenja niti komuniciramo jer je problematična)? Mogu li ja nekako obavijest o raspravi dobiti na podstanarsku adresu, što moram napraviti)?

3. Koliko dana nakon nečije smrti dolazi obavijest o ostavinskoj raspravi? Moram li ja neku instituciju obavijestiti o smrti kako bi se pokrenula ostavins rasprava?

4. S obzirom da se želim odreći nasljedstva {točnije stana moje mame (tj. od grada jer je stan još uvijek u otplati) koji u gruntovni/katastru (ne znam razliku između tog dvoje) već glasi na mene i sestru kao nasljednike, i nema nikakvih drugih nekretnina ni pokretnina}, jer mama ostavlja iza sebe i dugove (nenamjenski kredit u banci za koji nema jamca i neplaćene račune/ovrhe prema Toplani, Elektri, HRT-u i sl.), mogu li opunomoćiti svog prijatelja/poznanika ili odvjetnika da se odrekne nasljedstva umjesto mene jer neću biti u mogućnosti biti prisutna na ostavinskoj raspravi? (jer se bojim da neću biti psihofizički sposobna biti prisutna na raspravi)

5. Što ako se ne pojavim na raspravi bez da opunomoćim nekoga da ide umjesto mene- podrazumijeva li se onda da prihvaćam ili ne prihvaćam nasljedstvo (i dugove)?

6. U slučaju da se oba nasljednika odreknu stana (moja sestra i ja) jer ne žele naslijediti i dugove, na koji način će banka/država namiriti dugove (kredit i ovrhe) s obzirom da stan nije u potpunosti pripadao mojoj mami jer ga nije za života otplatila od grada u cijelosti (još nekih 15.000 kn je ostalo za otplatiti)?

7. Postoji li uopće ostavinska rasprava (tj. mora li se organizirati) kad nema ostavštine jer stan nije oplaćen u cijelosti (nego samo imaju dugovi)? Ako nema rasprave, kako da izbjegnem dugove?

8. Mogu li se ja prije majčine smrti i ostavinske rasprave u katastru/gruntovni odreći već sad nasljedstva pa da ne moram ići na raspravu? Ako mogu, trebam li tu potvrdu o odricanju dostaviti javnom bilježniku i kojem? (jer u mom gradu ima nekoliko javnih bilježnika)

Znam da je puno pitanja ali puno bih mirnije spavala kad bih znala što me čeka. Hvala unaprijed!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Martina4545 je napisao:

tko je osoba koja organizira ostavinsku raspravu (je li to netko od dvoje djece, javni bilježnik ili netko treći)? 

Iz Zakona o nasljeđivanju

IMG_20190315_213707_039.jpg

IMG_20190315_213646_541.jpg

 

, Martina4545 je napisao:

Mogu li ja nekako obavijest o raspravi dobiti na podstanarsku adresu, što moram napraviti)?

Može ako postupajućem bilježniku dostavite adresu za prijem pismena

 

, Martina4545 je napisao:

mogu li opunomoćiti svog prijatelja/poznanika ili odvjetnika da se odrekne nasljedstva umjesto mene jer neću biti u mogućnosti biti prisutna na ostavinskoj raspravi? (jer se bojim da neću biti psihofizički sposobna biti prisutna na raspravi)

Osobno Vi,punomoć odvjetniku ili osobi s kojom ste u krvnom srodstvu

 

, Martina4545 je napisao:

na koji način će banka/država namiriti dugove

Za slučaj odricanja,citirano nije vaš problem.

 

, Martina4545 je napisao:

? Ako nema rasprave, kako da izbjegnem dugove?

Za slučaj da se u svrhu naplate duga protiv vas pokrene postupak, ističite prigovor da nasljednik odgovara za dugove ostavitelja do visine vrijednosti nasljeđene imovine.

 

, Martina4545 je napisao:

Mogu li se ja prije majčine smrti i ostavinske rasprave u katastru/gruntovni odreći već sad nasljedstva pa da ne moram ići na raspravu

Glede citiranog i činjenice kako navodite da ste sestra i vi več upisani kao vlasnici stana je nejasno na koji način ste stekli stan,jer je izvjesno da nasljeđivanjem niste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Martina4545 je napisao:

 

4. S obzirom da se želim odreći nasljedstva {točnije stana moje mame (tj. od grada jer je stan još uvijek u otplati) koji u gruntovni/katastru (ne znam razliku između tog dvoje) već glasi na mene i sestru kao nasljednike, i nema nikakvih drugih nekretnina ni pokretnina}, jer mama ostavlja iza sebe i dugove (nenamjenski kredit u banci za koji nema jamca i neplaćene račune/ovrhe prema Toplani, Elektri, HRT-u i sl.), mogu li opunomoćiti svog prijatelja/poznanika ili odvjetnika da se odrekne nasljedstva umjesto mene jer neću biti u mogućnosti biti prisutna na ostavinskoj raspravi? (jer se bojim da neću biti psihofizički sposobna biti prisutna na raspravi)

5. Što ako se ne pojavim na raspravi bez da opunomoćim nekoga da ide umjesto mene- podrazumijeva li se onda da prihvaćam ili ne prihvaćam nasljedstvo (i dugove)?

6. U slučaju da se oba nasljednika odreknu stana (moja sestra i ja) jer ne žele naslijediti i dugove, na koji način će banka/država namiriti dugove (kredit i ovrhe) s obzirom da stan nije u potpunosti pripadao mojoj mami jer ga nije za života otplatila od grada u cijelosti (još nekih 15.000 kn je ostalo za otplatiti)?

7. Postoji li uopće ostavinska rasprava (tj. mora li se organizirati) kad nema ostavštine jer stan nije oplaćen u cijelosti (nego samo imaju dugovi)? Ako nema rasprave, kako da izbjegnem dugove?

8. Mogu li se ja prije majčine smrti i ostavinske rasprave u katastru/gruntovni odreći već sad nasljedstva pa da ne moram ići na raspravu? Ako mogu, trebam li tu potvrdu o odricanju dostaviti javnom bilježniku i kojem? (jer u mom gradu ima nekoliko javnih bilježnika)

Znam da je puno pitanja ali puno bih mirnije spavala kad bih znala što me čeka. Hvala unaprijed!

 

4. javnom bilježniku koji vodi ostavinsku uputi pismeno/izjavu kojom se odričeš nasljedstva (ako neko pokrene ostavinsku). ostavinska se  može pokrenuti na prijedlog vjerovnika / onih kojima je dužna. 

ali zašto bi pokretali ostavinsku ako nema imovine. upisani ste vlasnici stana pa ste dužni i dalje plaćati otkup (ili se ugovor raskida) i režije kao vlasnici stana .

ako niste nasljednici  (ništa ne nasljeđujete) niste dužni vračati dugove  majke.

dali je prošlo više od tri godine od darovanja  stan.  

ili je u pitanju dosmrtno uzdržavanje.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija