Jump to content

Darovanje kuće


Anz

Preporučene objave

Postovani, 

Majka mi zeli pokloniti kucu, s obzirom da smo majka i kci bila bih oslobodena poreza. Ali majka inzistira da sastavimo ugovor s dozivotnim uzdrzavanjem, da li u tom slucaju moram platiti porez? 

Ako napravimo ugovor o dozivotnom uzdrzavanju a majka umre, moze li onda brat traziti od mene nuzni dio? 

I kolko stoji u ovakvoj situaciji javni biljeznik? 

Hvala unaprijed 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, Anz je napisao:

Ali majka inzistira da sastavimo ugovor s dozivotnim uzdrzavanjem, da li u tom slucaju moram platiti porez? 

Ne, potomci i preci koji čine uspravnu liniju sa primateljem uzdržavanja oslobođeni su od poreza na promet nekretnina.

 

Prije 19 minuta, Anz je napisao:

Ako napravimo ugovor o dozivotnom uzdrzavanju a majka umre, moze li onda brat traziti od mene nuzni dio? 

Ne.

 

Prije 19 minuta, Anz je napisao:

I kolko stoji u ovakvoj situaciji javni biljeznik? 

Kako taj ugovor mora biti solemniziran po JB, sačinjen u obliku JB akta ili potvrđen po sucu nadležnog suda, kod JB troškovi mogu biti znatni jer se računa po vrijednosti predmeta službene radnje. Npr. ako je vrijednost između 150 001-200 000 kn za sastavljanje JB akta nagrada bi bila 1750 kn + ostale radnje, ako se samo solemnizira privatna isprava 50% navedene nagrade, a ako bi potvrđivali po sucu nadležnog suda naknada iznosi 500 kn ali se morate naručiti i čekati poziv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani, 2013.  moja sestra i ja smo dobile kuću od tete na poklon. U poreznoj su nam rekli da moramo p,atiti porez kao da je kupljena, što smo i učinile. Međutim nedavno sam saznala , kako je to bila moja prva nekretnina, da sam mogla biti osloođena poreza. Da li se još uvije mogužaliti i ima li ikakve mogućnosti da mi se taj novac vrati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smatram da su vam u PU dobro rekli jer ste bili obveznik plaćanja poreza na promet nekretina na osnovu darovanja.

prije 2 sati , Tinarv11 je napisao:

Međutim nedavno sam saznala , kako je to bila moja prva nekretnina, da sam mogla biti osloođena poreza

Da bi bili oslobođeni poreza na promet nekretnina na osnovu kupnje prve nekretnine kojom građanin rješava vlastito stambeno pitanje trebali ste zadovoljiti prvi uvjet za to, da ste stekli prvu nekretninu kojom rješavate vlastito stambeno pitanje na osnovu kupoprodajnog ugovora

Zakon o porezu na promet nekretnina (NN 69/97, 26/00, 127/00, 153/02, 22/11, 143/14) koji je bio na snazi do 31.12. 2016.

1.a Porezna oslobođenja za kupnju prve nekretnine kojom građanin rješava vlastito stambeno pitanje

Članak 11.a

(1) Porez na promet nekretnina ne plaćaju građani koji na temelju sklopljenog ugovora o kupoprodaji stječu prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje ako su kumulativno ispunjeni sljedeći uvjeti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija