Jump to content
petra89

Udaljenost od međe

Preporučene objave

Nalazim se u situaciji u kojoj ne znam koja su moja, a koja susjedova prava. Naime, susjed i ja smo trenutno u fazi gradnje kuća. On od početka ima 2 projekta što smo shvatili nedavno. Jedan koji je predao da bi dobio građevinsku i koja nam je kao susjedima dana na uvid u gradskom uredu za graditeljstvo, a drugi realan koji pokazuje stanje koje će u konačnici i biti, koji naravno nije pokazivao nikome. Planira, kada izgradi kuću, dograditi garažu 6x4m bez otvora prema našoj čestici čiji krov bi imao pad prema nama i koju bi smjestio na 1m od međe jer očito to planira provesti kao jednostavnu građevinu. Urbanističkim planom određeno je da udaljenost od međe mora biti minimalno 3m što smo mi i učinili. Zanima me ima li na to pravo jer taj plan ima od početka pošto je ostavio i izlaz iz kuće točno na mjesto gdje će doći garaža kako bi povezao garažu s kućom. Nalazim razne odgovore u Zakonu, GUP-u i po internetskim portalima, pa ne znam više što je istina.
Unaprijed zahvaljujem na pomoći

Unaprijed zahvaljujem na pomoć

Uređeno od petra89

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Graditi može prema onome projektu na osnovu kojeg je i izdana građevinska. Ukoliko bi se garaža naknadno gradila (a nije u projektu na osnovu kojeg je izdana građevinska) moguće je kao pomoćni objekat koji služi postojećoj građevini prema Pravilniku iz čl.128 ZOG, no ukoliko bi se naslanjala na postojeću građevinu smatram da bi bila potrebna dozvola za nadogradnju. Moguće je da se, kada govorite o projektu za koji govorite da nije pokazivao nikome, radi o Idejnom projektu nakon kojeg zbog nekih razloga nije mogla biti u Glavnom i garaža. 

Podijeli ovu objavu

Hvala na odgovoru. Ma, od početka je on znao što radi kako ne bi platio komunalni i vodni doprinos na cijelu površinu nego riješio garažu kroz pomoćnu građevinu kao što je znao i da mu građevinska neće biti izdana ako se smjesti na manje od 3m od međe što je bio jedan od uvjeta za izdavanje dozvole. Jedino što nas muči je to ima li sada pravo s tom pomoćnom građevinom biti na 1m od međe.

Podijeli ovu objavu

Ono što se zanemaruje pri tumačenju Pravilnika o jednostavnim građevinama je činjenca da zahvat uvijek mora biti u skladu s važećim prostornim planom. Dakle, ako Odredbe Plana kažu da građevina mora biti udaljena min. 3 metra od ruba parcele, onda se to odnosi na bilo koju (svaku) građevinu...

Podijeli ovu objavu

Razumijem, to nas je i zbunjivalo jer nismo znali postoje li druga pravila za jednostavne građevine neovisno o prostornom planu i pravilima gradnje stambenih jedinica.

Podijeli ovu objavu

Prije 48 minuta, herostrat je napisao:

Dakle, ako Odredbe Plana kažu da građevina mora biti udaljena min. 3 metra od ruba parcele, onda se to odnosi na bilo koju (svaku) građevinu...

Naravno, no uvijek postoji i ono "iznimno". Pa ako u odredbama za provođenje piše da se iznimno pomoćna građevina može graditi na 1 m udaljenosti od međe (pa čak negdje i do međe) onda se tako može i smjestiti na čestici kao zasebna građevina. Napominjem zasebna zbog odgovora iznad oko nadogradnje.

Podijeli ovu objavu

Poštovani,

nije nastavk na temu, nego bi ih iskoristio istu temu za svoje pitanje. Naime gledam kupiti zemljište. Našao sam jedno širine 11m, na kojem je započeta gradnja: izbetoniran je podrum s dekom. Vlasnici navodno imaju i građevinsku dozvolu (ne znam jesu li uplaćeni doprinosi).

Ono što me zanima jest:

- podrum je širine cca 8m, te je izgrađen uz susjednu česticu. Zidovi bi bili spojeni. Može li mi susjed ili inspekcija raditi problem ako je stvar već započeta s gradnjom i odbivena je građevinska dozvola? Može li toj dozvoli isteći rok?

- moram li dovršiti gradnju nekretnine prema postojećem projektu? Ako mijenjam projekt, tražim li novu građevinsku? Trebam li ponovo suglasnost susjeda za gradnju uz njegovu parcelu?

- do druge parcele preostalo je cca 3m prostora. Posoji li tu problem? Smiju li prozori biti okrenuti na tu stranu?

Podijeli ovu objavu

Poštovani sljivan,

nema navodno imaju građevinsku dozvolu, već imaju je ili nemaju, to je baš velika razlika.

Zatražite da Vam dostave:

1. građevinsku dozvolu

2. prijavu građenja po toj dozvoli građevinskoj inspekciji

3. građevinskoj dozvoli može isteći rok ako po njoj nije započela gradnja

4. niste obavezni završiti gradnju po eventualnom projektu

5. promjena projekta traži i novu proceduru za izdavanje nove građevinske dozvole

6. nema cca 3m, treba najmanje 3 m udaljenosti i mogu se slobodno na tu stranu ugrađivati prozori i vrata.

Lijep pozdrav

Podijeli ovu objavu

Poštovani,
zahvaljujem na odgovorima.

Neodređen sam jer sam tek ostvario prvi kontakt s prodavačima preko telefona. Nisam bio u prilici provjeriti imaju li stvarno građevinsku dozvolu i je li udaljenost zaista minimalno 3m. Neke od ovih stvari su me kopkale, pa sam se htio informirati i vidjeti isplati li se ići u to, ili ne.

3. znači po tome bi ispalo, ako je građeviska ishodovana, i građenje prijavljeno inspekciji, građevinskoj ne ističe rok?

5. ukoliko ne mijenjam volumen nekretnine, plaćeni doprinosi i dalje vrijede? može li se na neki način uvjetovati suglasnost susjeda obzirom da je i njegova kuća uz sam rub parcele?

6. ukoliko je razmak temelja manji od 3m prema susjednoj čestici, postoji li način da se gradnja ipak završi? u tom slučaju trebam suglasnost i tog susjeda ili? tada prozori moraju biti visoko/mutni?

Još jednom, hvala.

LP
Ivan

kod razmaka se uzima u obzir zid ili najistaknutiji dio građevine (zabat krova)?

Uređeno od sljivan

Podijeli ovu objavu

Poštovani,

3.tako je

5.da

6.na međi da ali na 3 i više metara nema

Lijep pozdrav

prije 1 sat , sljivan je napisao:

P.S. 6. ukoliko je razmak temelja manji od 3m prema susjednoj čestici, postoji li način da se gradnja ipak završi? u tom slučaju trebam suglasnost i tog susjeda ili?

Ako je udaljenost tako predviđena građevinskom dozvolom, gradnja se može završiti po postojećem projektu.

Lijep pozdrav

Podijeli ovu objavu

Po tome mi ispada da je najjednostacnije završiti gradnju po projektu.

AKo bih mijenjao samo unutarnuje pregradne zidove, trebam novu građevinsku?

Prije 3 minuta, prof je napisao:

5.da

ovo "DA" se odnosi na oba pitanja?

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, sljivan je napisao:

Po tome mi ispada da je najjednostacnije završiti gradnju po projektu.

AKo bih mijenjao samo unutarnuje pregradne zidove, trebam novu građevinsku?

ovo "DA" se odnosi na oba pitanja?

Dva DA za prvo pitanje a za posljednje pitanje također da.

Poštovani sljivan,

ako postoji građevinska dozvola, dobro bi bilo napraviti grube radove po postojećoj dozvoli a nakon toga zatražiti izmjenu i dopunu građevinske dozvole po Vašim željama za unutarnji dio pa onda tako i završiti građenje.

Lijep pozdrav

Uređeno od prof

Podijeli ovu objavu

Poštovani,

nastavio bih na temu. Ispostavilo se da su izgrađeni temelj i podrum izgrađeni mimo građevinske dozvole i da su naknadno legalizirani. 

To znači da ishodovana građevinska dozvola više ne vrijedi?

Plaćeni doprinosi više ne vrijede?

Za nastavak gradnje treba raditi novi projekat i ishodovati nove dozvole i suglasnosti susjeda?

Ako je taj dio legaliziran, podrazumijeva li to da su susjedi dali suglasnost?

LP,
Ivan

Podijeli ovu objavu

, sljivan je napisao:

To znači da ishodovana građevinska dozvola više ne vrijedi?

Kako je izdano rješenje o izvedenom stanju, objekt je legalan, onakav kakav jest, trenutno izveden. 

, sljivan je napisao:

Za nastavak gradnje treba raditi novi projekat i ishodovati nove dozvole i suglasnosti susjeda?

Za nastavak gradnje ishodavati građevinsku dozvolu. Što se tiče "suglasnosti" ona nije potrebna, već tijelo graditeljstva mora udovoljiti čl. 115. st.2 Zakona o gradnji. 

Podijeli ovu objavu

prije 2 sati , mutavi je napisao:

Kako je izdano rješenje o izvedenom stanju, objekt je legalan, onakav kakav jest, trenutno izveden. 

Za nastavak gradnje ishodavati građevinsku dozvolu. Što se tiče "suglasnosti" ona nije potrebna, već tijelo graditeljstva mora udovoljiti čl. 115. st.2 Zakona o gradnji. 

Zahvaljujem na odgovoru.

Obzirom da stara građevinska više ne vrijedi i moram raditi novu:

- nastavak gradnje mogu raditi po novom projektu?

- uplaćeni doprinosi za prvu građevinsku u punim gabaritima objekta (izgrađen je samo manji dio) se ne mogu prenijeit na novu građevinsku?

Podijeli ovu objavu

Poštovani sljivan,

-nastavak gradnje MORATE raditi po novom projektu (ili starom), to jest po onom za koji ishoditi novu građevinsku dozvolu.

-uplaćeni doprinosi za projekt po staroj građevinskoj dozvoli prenose se na projekt po novoj građevinskoj dozvoli

-obaveza plaćanja doprinosa je eventualno samo za dio kubikaže koji bude veći po novom projektu.

Lijep pozdrav

Uređeno od prof

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio amoretto
      Pozdrav!
      Najmoprimac je unajmio garažu, a nakon par mjeseci plaćanja prestao je plaćati garažu, ne javlja se na telefon i vlasnik/najmodavac s njim ne može stupiti u kontakt. Vlasnik je prepilio lokot i u svojoj garaži našao tuđe zaključano vozilo (bez tablica, izvana se ne vidi broj šasije), koje je vjerojatno najmoprimac ostavio. Vozilo je iz ranih 90ih, ni po čemu posebno, po slobodnoj procjeni za otpad. Za sad se ne zna što je u prtljažniku. Što vlasnik garaže može ili treba učiniti da se riješi vozila iz svoje garaže? Koja su mu prava i obveze? Otpad za odvoz vjerojatno traži dokaz o vlasništvu. S obzirom da nema ključa vozilo je teško i odtegliti pa i izgurati iz objekta.
    • objavio Mima444
      Susjed me je tužio za među,izlaskom sutkinje  i geodete na teren,sutkinja je bila izrazito neugodna prema meni i rekla da u drugom izlasku na teren mi možemo dokazivati svoj posjed i zvati  svjedoke koje hoćemo ,ona ce njemu dati kako je streha kuće jer je takav zakon.Izmjerom geodete utvrđeno je da je pola njegove kuće na mome i sad on još traži 90 cm još od moga dvorišta.Priložio je gr.dozvolu kao dokaz ,međutim kuća je 10X12 a dozvola izdana za 10x10 m ,što znači da je kuća ilegalna.Isto tako je sutkinja izjavila da to bude njegovo zemljište a mi da ga održavamo i kosimo i da če se to njemu odmah upisati u katastar kad bude rješenje gotovo,što je za mene apsolutno neprihvatljivo.Što mi je činiti , pošto se meni stvaraju  troškovi za nešto što nisam kriv ?
  • Online korisnici