Jump to content

Dug za pokojnikom


carters

Preporučene objave

Situacija je ovakva, pokojni otac je prije 5-6 godina posudio novce od susjeda.

Susjed je umro i medju njegovim papirima je pronadjena potvrda ovjerena kod javnog biljeznika gdje se moj otac i majka obvezuju vratiti dug kad prodaju zemljiste.

Sad nakon tri godine majka dobiva poziv od suda (potvrda je usla u susjedovu ostavinu) i ima rok od mjesec dana da vrati novce ( 40000 kn je u pitanju).

Ocev nasljednik sam ja jer se majka odrekla nasljedstva u moju korist, ima mirovinu od 900 kn i nikakve nekretnine. Odvijetnik je odmah trazio moj broj mobitela jer ocito je da se kod majke nemoze naplatiti.

Da li je to sad to, ja moram vratiti novce, za koje btw. nisam ni znala do neki dan ili ???

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, kao nasljednik odgovarate za dugove ostavitelja do visine naslijeđene imovine. Ako se na ostavinskoj raspravi majka nije htjela prihvatiti ostavinskog dijela, tada ona ne odgovara za ovaj dug. Međutim, ako je prihvatila svoj dio i potom ga se odrekla, kako kažete u Vašu korist, tada i ona odgovara za ovaj dug. S tim da vjerovnik može birati od koga će se naplatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Borbena7 je napisao:

Da, kao nasljednik odgovarate za dugove ostavitelja do visine naslijeđene imovine. Ako se na ostavinskoj raspravi majka nije htjela prihvatiti ostavinskog dijela, tada ona ne odgovara za ovaj dug. Međutim, ako je prihvatila svoj dio i potom ga se odrekla, kako kažete u Vašu korist, tada i ona odgovara za ovaj dug. S tim da vjerovnik može birati od koga će se naplatiti.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

 

Iza mog pok. oca je ostao dug za kredit koji smo naslijedili ja i mlt. polubrat (iz drugog braka). Ja plaćam pola rate kredita, ali druga strana (majka tog djeteta) ne plaća ništa iako bi trebala plaćati svoju polovinu. Zanima me koje su moje mogućnosti i što mogu napraviti, jer u banci nakon mnogih pitanja nemam "nikakav" odgovor. Napominjem da navedeni imaju boravište u inozemstvu i šta se događa ukoliko ona ne bude plaćala i dalje svoj dio. S navedenom osobom je teško komunicirati i teško se nalazi nekakav dogovor zajednički. Isto tako, iskoristila bih priliku da pitam za auto iz navedenog nasljedstva koji, ukoliko bi se uspjelo dogovoriti s drugom stranom i da ostane meni, ja bih auto prodala stranom državljaninu. Auto je neregistriran pa me zanima koja je procedura oko prodaje auta stranom državljaninu. Zahvaljujem

 

Molim pomoć u slijedećom situaciji. Iza pok. oca naslijedila sam 1/2 stana zajedno s mlt. polubratom (dijete iz drugog braka). Ja sam u posjedu stana (nitko ne živi u njemu) i plaćam režije, jer majka navedeog polubrata (žive u inozemstvu) nije uopće zainteresirana da bi plaćala polovicu režija. Trenutno se čeka suglasnost suda da bi majka mogla raspolagati djetetovom imovinom. U međuvremenu je bio moj prijedlog da ja otkupim taj dio i da stan pripada meni. Navedena osoba je prevrtljiva i danas hoće, sutra neće. Zanima me slijedeće ako se ide na razvrgnuće suvlasništva i prodaja stana na dražbi preko suda, da li postoji mogućnost da ja u tom postupku uspijem naplatiti i pola režija koje sam ja plaćala za taj stan. I ujedno me zanima da li i auto koji je u nasljedstvu (i ne može se postići dogovor) može ići na prodaju preko suda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Gogilica1 je napisao:

Ia mog pok. oca je ostao dug za kredit koji smo naslijedili ja i mlt. polubrat (iz drugog braka). Ja plaćam pola rate kredita, ali druga strana (majka tog djeteta) ne plaća ništa iako bi trebala plaćati svoju polovinu.

Kredit za što? Po čemu ste zaključili da ste naslijedili kredit? Plaćate li ovo dobrovoljno ili preko ovršnog postupka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Gogilica1 je napisao:

Molim pomoć u slijedećom situaciji. Iza pok. oca naslijedila sam 1/2 stana zajedno s mlt. polubratom (dijete iz drugog braka). Ja sam u posjedu stana (nitko ne živi u njemu) i plaćam režije, jer majka navedeog polubrata (žive u inozemstvu) nije uopće zainteresirana da bi plaćala polovicu režija. Trenutno se čeka suglasnost suda da bi majka mogla raspolagati djetetovom imovinom. U međuvremenu je bio moj prijedlog da ja otkupim taj dio i da stan pripada meni. Navedena osoba je prevrtljiva i danas hoće, sutra neće. Zanima me slijedeće ako se ide na razvrgnuće suvlasništva i prodaja stana na dražbi preko suda, da li postoji mogućnost da ja u tom postupku uspijem naplatiti i pola režija koje sam ja plaćala za taj stan. I ujedno me zanima da li i auto koji je u nasljedstvu (i ne može se postići dogovor) može ići na prodaju preko suda?

Poštovana, premjestila sam Vam ovaj upit u jednu temu u kojoj ste već dobili neke odgovore, molim Vas da sve upite postavljate u istoj temi, dobit ćete odgovore na njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, carters je napisao:

Situacija je ovakva, pokojni otac je prije 5-6 godina posudio novce od susjeda.

Susjed je umro i medju njegovim papirima je pronadjena potvrda ovjerena kod javnog biljeznika gdje se moj otac i majka obvezuju vratiti dug kad prodaju zemljiste.

Sad nakon tri godine majka dobiva poziv od suda (potvrda je usla u susjedovu ostavinu) i ima rok od mjesec dana da vrati novce ( 40000 kn je u pitanju).

Ocev nasljednik sam ja jer se majka odrekla nasljedstva u moju korist, ima mirovinu od 900 kn i nikakve nekretnine. Odvijetnik je odmah trazio moj broj mobitela jer ocito je da se kod majke nemoze naplatiti.

Da li je to sad to, ja moram vratiti novce, za koje btw. nisam ni znala do neki dan ili ???

 

Da li bi se ovo dugovanje moglo smatrati osobnim dugom??? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 47 minuta, Gogilica1 je napisao:

Kredit je gotovinski, pronašla sam Ugovor za kredit iza pok. oca i plaćam ga dobrovoljno, ne ovršno. Pok. otac je podigao gotovinski kredit da bi otplatio auto koji je kupio (auto je ostao iza njega u nasljedstvu i pripada meni i mlt. polubratu).

Je li ovdje proveden ostavinski postupak? Nije mi baš posve jasno kako otplaćujete kredit na ime osobe koja je pokojna i kako banka evidentira te uplate kada je klijent preminuo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Proveden je ostavinski postupak u kojem sam zajedno s mlt. polubratom naslijedila stan, auto i otplatu kredita. Sve se dijeli na pola (mene i mlt. polubrata). S rješenjem o nasljeđivanju u banci smo se morali  odlučiti na koji način će se otplaćivati kredit, te je tako i napravljeno i svaka strana je trebala plaćati svoju polovicu. Ja plaćam polovicu kredita, ali druga strana (majka mlt. polubrata koja se zajedno s mlt. polubratom nalazi u inozemstvu) ne plaća kredit. Isto tako ne plaća ni režije za stan (u čijem sam ja posjedu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija