Jump to content

Kupnja ovršene nekretnine putem aukcije


Arlyin

Preporučene objave

Znam, zvuči bezosjećajno, ali znam osobu čija je bila i njemu bi bilo izrazito drago da ju kupim ja, a ne netko drugi.

Nažalost, iako je situacija čista, omanji ogranak obitelji vlasnika želi sudskim putem rješavati da se nekretnina ipak ne proda na aukciji (nije bio hipotekarni nego nenamjenski kredit bez jamaca, a ovo je oduzimanje jedine nekretnine). Mene zanima, ako ju ja kupim, koliko traje procedura ukoliko se netko punoljetan još nalazi u nekretnini, da ga se isprati van (u nekretnini trenutno ne boravi nitko, ali pitam zbog mogućih scenarija).

Zapravo je moje pitanje - što može poći po zlu? Jer čujem od bankarskog službenika da procedure za 'dobivanje' kuće na aukciji traju i do 2 godine, pa mi nije jasno zašto...

Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Arlyin je napisao:

 

Zapravo je moje pitanje - što može poći po zlu? Jer čujem od bankarskog službenika da procedure za 'dobivanje' kuće na aukciji traju i do 2 godine, pa mi nije jasno zašto...

Puno hvala!

aukcija organizira banka? ili je u pitanju ovrha pa se nekretnina prodaje u sudskom postupku.

ako se odlučiš za taku kupnju i stekneš vlasništvo korisnicima ponudi ugovor o najmu (pismeno preporučeno i sa povratnicom. dostavi im kopiju vlasničkog lista).ako odbiju sklopiti ugovor ili primiti posmeno traži isplatu najamnine   (za vrijeme korištenja nekretnine) i deložaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , bovu je napisao:

aukcija organizira banka? ili je u pitanju ovrha pa se nekretnina prodaje u sudskom postupku.

ako se odlučiš za taku kupnju i stekneš vlasništvo korisnicima ponudi ugovor o najmu (pismeno preporučeno i sa povratnicom. dostavi im kopiju vlasničkog lista).ako odbiju sklopiti ugovor ili primiti posmeno traži isplatu najamnine   (za vrijeme korištenja nekretnine) i deložaciju.

Tako je, aukciju organizira banka da se naplate od nenamjenskog kredita koji godinama nije vraćan. To je donesena odluka prije novog zakona. Brine me to oko 2 godine što je spominjao, pa pitam jel netko nešto ovdje zna u vezi toga. 

 

Puno hvala na prijedlogu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad se kupuje stan licitacijom koji se prodaje zbog ovrhe, iznosi li ukupna cijena stana ovrhom procijenjenu vrijednost stana i teret na stanu...tj. ako ima teret na stanu je li kupac dužan podmiriti i taj teret plus iznos s kojim je licitirao? Ako se stan ne može prodati ispod 2/3 vrijednosti, a procijenjen je na 200 tisuća kuna, a teret iznosi 500 tisuća kuna, koliko iznosi 2/3 vrijednosti? Jel to 2/3 od 200 tisuća ili 2/3 od 700 tisuća?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Pozdrav, evo slično pitanje.

Da li se kupnjom ovršene nekretnine "nasljeđuju" na kupca preostala novčana dugovanja od recimo banke ili štedno kreditne udruge? Naslijeđuju li se prava i odgovornosti stupanjem u vlasništvo nekretnine kupljene na dražbi?

Meni je logično da se novčana dugovanja ne prenose (zato i je ovrha nad nekretninom) a prava poput prava služnosti ili prolaska preko puta do parcele koji nije dio ovrhe, odnosno kupnje, nasljeđuju...

Hvala unaprijed.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, zsusac1 je napisao:

Da li se kupnjom ovršene nekretnine "nasljeđuju" na kupca preostala novčana dugovanja od recimo banke ili štedno kreditne udruge? Naslijeđuju li se prava i odgovornosti stupanjem u vlasništvo nekretnine kupljene na dražbi?

Ne. U rješenju o dosudi nekretnine sud će odrediti da se nakon pravomoćnosti toga rješenja i nakon što kupac položi kupovninu u zemljišnu knjigu upiše u njegovu korist pravo vlasništva na dosuđenoj nekretnini, te da se brišu prava i tereti na nekretnini koji prestaju njezinom prodajom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako se između prve i druge dražbe za prodaju nekretnine nađe kupac koji bi ju kupio(dakle, kupac koji ne bi sudjelovao na dražbi), što se događa? povlači li u tom slučaju ovrhovoditelj prijedlog za ovrhu, ili se dražba baš mora održati? radi se o ovršnom postupku na koji se primjenjuje OZ iz 2012. godine.

 

ne znam je li od utjecaja, ali u postupku sudjeluju još 2 ovrhovoditelja. s time da visina duga je puno veća nego cijena ispod koje se nekretnina može prodati. tako da pretpostavljam da su oni irelevantni u odnosu na I. ovrhovoditelja s obzirom da prodajom nekretnine dug prema njemu ne bi bio namiren.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , mare1006 je napisao:

povlači li u tom slučaju ovrhovoditelj prijedlog za ovrhu, ili se dražba baš mora održati?

Ako ovrhovoditelj povuče svoj ovršni prijedlog, postupka se može od strane suda obustaviti.

prije 4 sati , mare1006 je napisao:

ne znam je li od utjecaja, ali u postupku sudjeluju još 2 ovrhovoditelja

Da, jer svi ovi imaju pravo namirenja.

prije 4 sati , mare1006 je napisao:

ako se između prve i druge dražbe za prodaju nekretnine nađe kupac koji bi ju kupio(dakle, kupac koji ne bi sudjelovao na dražbi), što se događa?

Ovdje je problem što imate zabilježbe u teretnom listu i one se ovakvom prodajom ne brišu već i dalje prate nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 24 minuta, mare1006 je napisao:

A sto onda ako se pojavi kupac za nekretninu (izvan ovrsnog postupka)?

Možete se pokušati dogovoriti sa svim založnim vjerovnicima izvan sudskog postupka, a onda o postignutom sporazumu obavijestiti sud tj. da ovrhovoditelj povuče ovršni prijedlog i predloži obustavu.

prije 26 minuta, mare1006 je napisao:

Pokusavam pronaci u zakonu neku odredbu, ali ju ne vidim.

OZ regulira sudski postupka, ali ne i ovakve dogovore mimo postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, Borbena7 je napisao:

Možete se pokušati dogovoriti sa svim založnim vjerovnicima izvan sudskog postupka

Sumnjam da bi to imalo smisla s obzirom da sam ja 1.ovrhovoditelj, a dug koji ovrsenik ima prema meni daleko premasuje iznos za koji se nekretnina (minimalno) moze prodati na drazbi. Za iznos za koji se nekretnina minimalno moze prodati ne bi se mogao ni ja namiriti, a kamoli ostala 2 ovrhovoditelja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, mare1006 je napisao:

Samo jos jedno pitanje.

Ma samo Vi pitajte.

prije 1 sat, mare1006 je napisao:

Ako nekretnina bude prodana i na taj nacin moje potrazivanje djelomicno namireno, mogu li podnijeti novi prijedlog za ovrhu na drugom predmetu ovrhe radi namirenja preostalog dijela duga

Naravno i tako sve do potpunog namirenja duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Borbena7 je napisao:

Možete se pokušati dogovoriti sa svim založnim vjerovnicima izvan sudskog postupka, a onda o postignutom sporazumu obavijestiti sud tj. da ovrhovoditelj povuče ovršni prijedlog i predloži obustavu.

Mozete mi, molim vas, ovo poblize objasniti jer mi nije bas jasno. Kako je uopce moguce da nekretnina bude prodana izvan drazbe u ovoj fazi postupka? Malo je vjerojatno da bi ovrsenik na to pristao, a on bi se trenutno morao voditi kao vlasnik nekretnine koja se ovrsuje. 

 

Ovo zadnje govorim jer se u ovrsi nekrernina prisilno prodaje, ali kako se onda izvan ovrhe moze siliti ovrsenika da ju proda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , mila1501 je napisao:

Kako je uopce moguce da nekretnina bude prodana izvan drazbe u ovoj fazi postupka?

Temeljem postignutog sporazuma.

prije 1 sat , mila1501 je napisao:

Malo je vjerojatno da bi ovrsenik na to pristao, a on bi se trenutno morao voditi kao vlasnik nekretnine koja se ovrsuje. 

Dapače, ovršeniku je uvijek u interesu ovakva prodaja, radi postizanja veće prodajne cijene, a samim tim i većim podmirenje dugova.

prije 1 sat , mila1501 je napisao:

Ovo zadnje govorim jer se u ovrsi nekrernina prisilno prodaje, ali kako se onda izvan ovrhe moze siliti ovrsenika da ju proda?

Kako ste došli do zaključka da netko na nešto sili ovršenika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, Borbena7 je napisao:

Temeljem postignutog sporazuma

Bi li u taj sporazum onda bio ukljucen i ovrsenik ili samo ovrhovoditelji? Cisto da shvatim otprilike okvire takvog nekog sporazuma.

 

prije 13 minuta, Borbena7 je napisao:

Kako ste došli do zaključka da netko na nešto sili ovršenika?

Zato sto ovrha predstavlja prisilno namirenje ovrhovoditeljeve trazbine prema ovrseniku. A koliko mi je poznato, cesto ovrsenici kad je upitanju ovrha nekretnine pokrecu i postupke za nistetnost ugovora o kreditu, tj.osporavaju svoj dug premda je on formalno utvrden rj.o ovrsi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, mila1501 je napisao:

Bi li u taj sporazum onda bio ukljucen i ovrsenik ili samo ovrhovoditelji? Cisto da shvatim otprilike okvire takvog nekog sporazuma

Svi moraju biti uključeni. I ovrhovoditelj, i ovršenik, pa tako i založni vjerovnici.

prije 15 minuta, mila1501 je napisao:

Zato sto ovrha predstavlja prisilno namirenje ovrhovoditeljeve trazbine prema ovrseniku. A koliko mi je poznato, cesto ovrsenici kad je upitanju ovrha nekretnine pokrecu i postupke za nistetnost ugovora o kreditu, tj.osporavaju svoj dug premda je on formalno utvrden rj.o ovrsi

Ovrhe do kojih je došlo radi upitnih kredita su samo jedan dio od ovrha na nekretninama. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Borbena, je li to onda  "neposredna pogodba" iz zakona? 

čl.97. OZ/12

(4) Stranke, založni vjerovnici i nositelji osobnih služnosti i stvarnih tereta koji prestaju prodajom nekretnine mogu se sporazumjeti najkasnije do prodaje nekretnine na javnoj dražbi da se prodaja nekretnine obavi u određenom roku neposrednom pogodbom preko osobe ovlaštene za promet nekretnina, sudskoga ovršitelja, javnoga bilježnika ili na drugi način.

(5) Ugovor o prodaji neposrednom pogodbom sklapa se u pisanom obliku. Ugovor u ime i za račun ovršenika sklapa osoba kojoj je povjerena prodaja na temelju zaključka kojim je sud ovlašćuje na sklapanje toga ugovora. Potpisi osoba koje sklapaju ugovor moraju biti javnobilježnički ovjerovljeni.

 

kako to funkcionira procesno korak po korak? stranke i založni vjerovnici s najkasnije do druge dražbe sudu samo "obznane" da će se nekretnina prodavati neposrednom pogodbom putem npr. neke agencije pa onda sud donosi zaključak kojim se dopušta neposredna pogodba? I onda se sklapa ugovor između stranaka (koji umjesto ovršenika potpisuje npr. agencija)?

 

Hvala puno na svim dosadašnjim odgovorima :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To bi ukljucivalo ovo sto navodi Borbena7 u smislu sporazuma, 

Na 27. 10. 2021. at 10:24, Borbena7 je napisao:

Svi moraju biti uključeni. I ovrhovoditelj, i ovršenik, pa tako i založni vjerovnici.

ali je to ocito regulirano, a s obxirom da Borbena7 navodi da ti sporazum nisu regulirani OZ, mozda nije mislila onda na to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija