Jump to content

Otkazni rok, razmjerni godišnji


johndoezg

Preporučene objave

Pozdrav.

Molim pomoć.

Dana 26.3.2019 sam poslodavcu, kod kojeg sam se zaposlio početkom svibnja 2018, uručio redovni otkaz ugovora. Otkazni rok u ugovoru stoji 2 mjeseca što bi značilo da mi radni odnos završava 26.5.2019.

Zanima me slijedeće :

1. Da li je ZOR iznad ugovora, s propisanim otkaznim rokovima ili je potpisani ugovor "sveto pismo" ? Ako išta znači, na ugovoru je krivo navedena godina kada stupa na snagu, umjesto 8.8.2018 stoji 8.8.2017.

2. Da li otkazni rok ulazi u izračun razmjernog godišnjeg? Poslodavac tvrdi da imam pravo na razmjerni godišnji do dana kada sam dao otkaz tj za odrađena 3 mjeseca. Po njihovom, radni odnos je prestao sa danom kada sam dao otkaz.

3. Da li je moguće završiti radni odnos na dan kada nebi trebao raditi? Naime, zadnji dan radnog odnosa, 26.05.2019 je nedjelja.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. primjenjuje se za radnika povoljnije pravo. Kod otkaznog roka, koji se ugovara i u korist radnika i u korist poslodavca, ponekad je teško reći što je povoljnije pravo.

2. za vrijeme otkaznog roka može se koristiti godišnji odmor, međutim, moje je mišljenje da biste imali pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora do razdoblja do kada Vam prestaje radni odnos, dakle, da se mora izračunavati za razdoblje od 01.01. do 26.05.

3. moguće je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budite malo detaljniji, želite li Vi dulji ili kraći otkazni rok? Čl. 78. ZOR-a govori o razmjernom godišnjem odmoru (kaže, za svaki mjesec trajanja radnog odnosa) 

Ako Vam je odluka o otkazu uručena (odnosno odluka o korištenju razmjernog dijela godišnjeg odmora), možete protiv odluke poslodavca podnijeti zahtjev za zaštitu prava iz radnog odnosa kojom tražite da poslodavac poništi svoju raniju odluku i ponovno odluči o godišnjem odmoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obratite pozornost na čl. 122. st. 7. ZOR-a, koji kaže da ako radnik otkazuje ugovor o radu, a ima za to osobito važan razlog, otkazni rok ne može biti dulji od mjesec dana. Obično se važnim razlogom smatra prelazak na novo radno mjesto, recimo. Slijedom navedenog, ako se propisi imaju tumačiti u korist radnika, tada bi se primijenilo zakonsko trajanje otkaznog roka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 78. ZOR-a. Obratite pozornost na navod "za svaki mjesec trajanja radnog odnosa". Radni odnos traje do njegovog prestanka, dakle, do dana odjave radnika iz radnog odnosa kod tog poslodavca, a ne do dana uručenja odluke o otkazu. Više Vam zaista ne mogu pomoći, jer zakon morate malo i tumačiti, nije moguće predvidjeti baš svaku situaciju koja će se u stvarnosti javiti i izrijekom je urediti, kao što Vi sada tražite da zakon uredi Vašu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, radim kao konobar (s operiranom kičmom). Zbog ogromnog opsega posla i nedostatka radne snage, pokočilo me u kičmi i poslana sam na bolovanje i brojne pretrage jer postoji mogućnost da mi je šipka u leđima puknula. Ne želim se vući na bolovanjima do iznemoglosti jer je poslodavac jako ružno reagirao na ovih 15 dana bolovanja koje sam dobila. Ako se vratim raditi, znam da ću si pogoršati dodatno lošu zdravstvenu situaciju. Imam li pravo s obzirom na ozljedu i opseg posla tražiti izvanredni otkaz od strane radnika, bez odrađivanja otkaznog roka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete dati osobno uvjetovani otkaz i tražiti da ne odrađujete otkazni rok, odnosno da iskoristite godišnji za vrijeme otkaznog roka. Moje je mišljenje da nije nastala tako teška povreda radnog odnosa da nastavak istoga nije moguć, pa smatram da ne biste opravdano mogli dati izvanredni otkaz. Međutim, ako Vam je to jedina opcija jer smatrate da biste time ozbiljno riskirali zdravlje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepi pozdrav! 

Imam pitanje jer se neznam postaviti nakon određene situacije. Dakle zaposlena sam na neodređeno u firmi,dala sam 27.03.otkaz u pisanom obliku,kopiju koju je moja voditeljica potpisala zadržala sam za sebe. Pitam ju koliki mi je otkazni rok da bi mi rekla da mora provjeriti. Nakon par dana me obavještava da je moj otkazni rok mjesec dana i da sam kod njih time do 27.04. Pitam kad ćemo riješiti to sve pismeno,kaže da ne brinem sve će se riješiti. Dakle sve dalje teče samo usmenim putem. Imam pravo na g.o. za koje mi je rečeno da ako mi nađu zamjenu mogu iskoristiti,ako ne onda moram odraditi,pa će mi isplatiti g.o. Rekla sam da nema problema. 01.05.počinjem s radom u novoj firmi. Pitam svoju voditeljicu danas u staroj firmi da onda stoji da će me odjaviti 27.04. ? Odgovara da ne zna,možda i prije. Pitam kako to sad do nedavno je rečeno da moram do zadnjeg dana odraditi posao. Opet odgovor kao vidjet ćemo što će se do tada iskristalizirati.

E sad,ja ne bih željela da između dva posla bude prekid radnog odnosa jer nikad se nezna što će biti na novom poslu pa da imam pravo naknade na HZZ-u dok tražim novi posao (što se nadam da neću morati). A imam osjećaj da se moji sadašnji poslodavci neće držati dogovora za datum 27.04.

Koje pravo imam,kako da se postavim i mogu li oni mene prije 27.04.odjaviti jer mi nisu na pismeno dali potvrdu da mi je otkazni rok od mjesec dana ?

Ispričavam se na podužem postu i hvala na odgovoru! 😊

uređeno: od Riba079
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je prilično neozbiljno, pa ako možete komunicirati napismeno (barem putem e-maila) s rukovodećom osobom, tražite pisanu potvrdu kada će Vas odjaviti. U protivnom, jedino što mogu sugerirati jest da ako Vas odjave koji dan ranije, možete pisati zahtjev za zaštitu prava iz radnog odnosa i tražiti da odradite otkazni rok do kraja, mada, dok oni odluče o tome, već će to razdoblje proći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Riba079 je napisao:

Lijepi pozdrav! 

Imam pitanje jer se neznam postaviti nakon određene situacije. Dakle zaposlena sam na neodređeno u firmi,dala sam 27.03.otkaz u pisanom obliku,kopiju koju je moja voditeljica potpisala zadržala sam za sebe. Pitam ju koliki mi je otkazni rok da bi mi rekla da mora provjeriti. Nakon par dana me obavještava da je moj otkazni rok mjesec dana i da sam kod njih time do 27.04. Pitam kad ćemo riješiti to sve pismeno,kaže da ne brinem sve će se riješiti. Dakle sve dalje teče samo usmenim putem. Imam pravo na g.o. za koje mi je rečeno da ako mi nađu zamjenu mogu iskoristiti,ako ne onda moram odraditi,pa će mi isplatiti g.o. Rekla sam da nema problema. 01.05.počinjem s radom u novoj firmi. Pitam svoju voditeljicu danas u staroj firmi da onda stoji da će me odjaviti 27.04. ? Odgovara da ne zna,možda i prije. Pitam kako to sad do nedavno je rečeno da moram do zadnjeg dana odraditi posao. Opet odgovor kao vidjet ćemo što će se do tada iskristalizirati.

E sad,ja ne bih željela da između dva posla bude prekid radnog odnosa jer nikad se nezna što će biti na novom poslu pa da imam pravo naknade na HZZ-u dok tražim novi posao (što se nadam da neću morati). A imam osjećaj da se moji sadašnji poslodavci neće držati dogovora za datum 27.04.

Koje pravo imam,kako da se postavim i mogu li oni mene prije 27.04.odjaviti jer mi nisu na pismeno dali potvrdu da mi je otkazni rok od mjesec dana ?

Ispričavam se na podužem postu i hvala na odgovoru! 😊

Ruby_Danderfluff hvala Vam na odgovoru.

Problem je u tome što na svako moje pitanje dolazi odgovor riješit ćemo to. Jednostavno ne daje mi pismeni odgovor. Da li mogu ne potpisati sporazumni koji mi oni ponude ako u njemu nije naveden datum 27.04. ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija