Jump to content
branxo

prodaja darovane nektretnine

Preporučene objave

Pozdrav,

Ako mi neki znalac može odgovoriti: mama bi mi darovala kuću, što znači da se ne plaća porez na to.

Kuću namjeravam prodati odmah. Da li ju mogu odmah prodati a da mi porezna (možda) onda ne zaračuna nekakav porez kojeg smo bili oslobođeni u prvom koraku? :)

Hvala!

 

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , branxo je napisao:

Pozdrav,

Ako mi neki znalac može odgovoriti: mama bi mi darovala kuću, što znači da se ne plaća porez na to.

Kuću namjeravam prodati odmah. Da li ju mogu odmah prodati a da mi porezna (možda) onda ne zaračuna nekakav porez kojeg smo bili oslobođeni u prvom koraku? :)

Hvala!

 

 

tj. da se korigiram, na ovo pitanje gore sad znam odgovor, no nejasan mi dio o porezu na dohodak ukoliko odmah prodam darovano.

Obračun tog poreza, kako se izračuna?

 U Darovnom ugovoru je stavka: tržišna vrijednost nekretnine.

Što je tu najbolje staviti za vrijednost? mali iznos ili veliki (ako se to uopće kasnije prilikom prodaje uopće gdje gleda)? ;)


 

Uređeno od branxo

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Stavite realistični iznos, onaj za koji ste prodali. Porez na promet nekretnina tada snosi kupac. Po stranici Porezne uprave, ne vidim da je dohodak od prodaje nekretnine oporezivi drugi dohodak, no možda biste trebali u tom smislu postaviti upit Poreznoj upravi.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, branxo je napisao:

Pozdrav,

Ako mi neki znalac može odgovoriti: mama bi mi darovala kuću, što znači da se ne plaća porez na to.

Kuću namjeravam prodati odmah. Da li ju mogu odmah prodati a da mi porezna (možda) onda ne zaračuna nekakav porez kojeg smo bili oslobođeni u prvom koraku? :)

Hvala!

 

 

Samo jedna stvar - kada i kako je majka stekla nekretninu? Pitam zbog eventualnog poreza na dohodak od otuđenja nekretnina. 

Što se tiče poreza na promet, tu ste mirni. Plaća ga stjecatelj nekretnine, a ne vi. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Stavite realistični iznos, onaj za koji ste prodali. Porez na promet nekretnina tada snosi kupac. Po stranici Porezne uprave, ne vidim da je dohodak od prodaje nekretnine oporezivi drugi dohodak, no možda biste trebali u tom smislu postaviti upit Poreznoj upravi.

Prodaja osobne imovine (ako je to ovdje slučaj) ne može biti drugi dohodak. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Mario137 je napisao:

Prodaja osobne imovine (ako je to ovdje slučaj) ne može biti drugi dohodak. 

Zakon o porezu na dohodak

Čl.39

(1) Drugi dohodak je razlika između svakoga pojedinačnog primitka prema stavku 2., odnosno stavku 3. ovoga članka umanjen za propisane izdatke iz stavaka 4. i 5. ovoga članka.

(2) Drugi dohodak ostvaruje se po osnovi primitaka koji se ne smatraju primicima određenim po osnovi:

...

3. imovine i imovinskih prava iz članaka 56. – 59. ovoga Zakona

, branxo je napisao:

Kuću namjeravam prodati odmah. Da li ju mogu odmah prodati a da mi porezna (možda) onda ne zaračuna nekakav porez kojeg smo bili oslobođeni u prvom koraku? :)

čl.58

(4) Dohodak od otuđenja nekretnina i imovinskih prava iz stavaka 1. i 3. ovoga članka ne oporezuje se ako je otuđenje izvršeno između bračnih drugova i srodnika u prvoj liniji i drugih članova uže obitelji iz članka 14. stavaka 5. i 6. ovoga Zakona te između razvedenih bračnih drugova ako je otuđenje u neposrednoj svezi s razvodom braka te nasljeđivanjem nekretnina i imovinskih prava.

(5) Ako je nekretnina iz stavaka 1., 2. i 4. ovoga članka stečena darovanjem i otuđena u roku od dvije godine od dana njezine nabave od strane darovatelja, otuđitelju se utvrđuje dohodak od imovine i imovinskih prava na način iz stavka 1. ovoga članka. U slučaju stjecanja nekretnine darovanjem, danom nabave nekretnine smatra se dan nabave darovatelja, a nabavnu vrijednost čini tržišna vrijednost u trenutku nabave.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Mario137 je napisao:

Samo jedna stvar - kada i kako je majka stekla nekretninu? Pitam zbog eventualnog poreza na dohodak od otuđenja nekretnina. 

Što se tiče poreza na promet, tu ste mirni. Plaća ga stjecatelj nekretnine, a ne vi. 

Stekla ju je prije par mjeseci, nasljedila je kucu po pokojnom ocuhu.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×