Jump to content

Dužnost javnog bilježnika


Mirjana73

Preporučene objave

Poštovanje,

S obzirom da sam nova, ovo mi je prvo pitanje, pa ne znam kuda da ga stavim, stoga:

Situacija je ovakva, iza mog pokojnog rođaka kao nasljednik je ostao sin od samo 19 godina,  budući da iza pokojnika nema neke značajnije nepokretne imovine. U ostavinsku imovinu je prijavljeno potraživanje iz II. mirovinskog stupa, zadnja plaća i dvije police osiguranja u Wiener osiguranju, za koje zna. Osim toga, pospremajući papire iza pokojnika pronašli smo i neke obavijesti od OD Hanžeković da postoje dvije ovrhe, a javio se i  B2 kapitala i.t.d.

U razgovoru s jednim javnim bilježnikom dobili smo savjet da zatražimo od javnog bilježnika koji će provoditi ostavinu, da pribavi podatke od tih pravnih osoba koliki su dugovi ostavitelja, te da kada usporedi dugove i nasljedstvo da odluči hoće li se prihvatiti ostavine ili ne.

Razgovarajući s javnim bilježnikom koji treba provesti ostavinu dobivamo odgovor da ona to ne radi, jer da se onda nitko ne bi prihvatio ostavine kada bi znali koliki su dugovi. Napominjem da postavljajući pitanja OD Hanžeković, javnom bilježniku kod kojeg se vode ovrhe, B2 Kapitalu i ostalima dobili smo odgovor da dostavimo rješenje o nasljeđivanju i da će onda moći dati podatke, ako je on nasljednik.

Što napraviti, kome se obratiti, treba li angažirati odvjetnika???

Hvala svima na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sin, ako se prihvati naslijeđa, prihvaća se i dugova do vrijednosti naslijeđene imovine...

Mislim da Vam niko neće dostaviti obračun dugovanja dok se ne sprovede Ostavinski postupak iza pokojnika i dok ne dostavite Rješenje o nasljeđivanju..

Možete samo provjeriti kolika je, u globalu, vrijednost nasliijeđene imovine i odlučiti se...

Također sam mišljenja da Vam tu niti odvjetnik neće puno pomoći, samo može prouzročiti dodatne troškove, jer će svoja potraživanja naplatiti sukladno vrijednosti naslijeđene imovine ne i dugovanja..

Kažem, iznosim samo svoje mišljenje, pa ako negdje griješim, molim da me se ispravi..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mirjana73 je napisao:

Razgovarajući s javnim bilježnikom koji treba provesti ostavinu dobivamo odgovor da ona to ne radi, jer da se onda nitko ne bi prihvatio ostavine kada bi znali koliki su dugovi.

koji odgovor....pametnije bi bilo da je ostalo samo na tome da ona to ne radi ili ne mora raditi po zakonu,bez navođenja razloga zašto to ne radi jer to što je navela nema blage veze s ičim...

, Mirjana73 je napisao:

Osim toga, pospremajući papire iza pokojnika pronašli smo i neke obavijesti od OD Hanžeković da postoje dvije ovrhe, a javio se i  B2 kapitala i.t.d.

probajte pronaći na nekim opomenama,ovrhama i slično iznose...oni sad neće reči iznose jer ne smiju ...ali dosad su morali/mogli dostavljati te podatke..

, Željac047 je napisao:

Sin, ako se prihvati naslijeđa, prihvaća se i dugova do vrijednosti naslijeđene imovine...

iz ovoga proizazi da je najbolje (ako neznate koliki su dugovi) da se prihvati nasljedsvo i ako se kasnije ispostavi da su dugovi manji,super..ako budu veći ,onda ispalti taj novac koji je dobio jer odgovara za iznos nasljedstva..

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mirjana73 je napisao:

Razgovarajući s javnim bilježnikom koji treba provesti ostavinu dobivamo odgovor da ona to ne radi, jer da se onda nitko ne bi prihvatio ostavine kada bi znali koliki su dugovi.

Javni bilježnik uistinu nema zakonsku obvezu prije svake ostavinske rasprave prikupiti podatke o dugovima ostavitelja. Tako da sam mišljenja da bi se trebali obratiti nadležnom javnom bilježniku, ali ovaj put isključivo pisanim putem, te tražiti njegovo pismeno očitovanje na Vaš zahtjev, da zbog saznanja da iz ostavitelja postoje dugovi tražite da pribavi prije ostavinske rasprave podatke o svim njegovim dugovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija