Jump to content
unlimited

Raspoređivanje ili darovanje naslijeđene imovine

Preporučene objave

Pozdrav, u slučaju da nekoliko nasljednika nasljeđuje istu imovinu i dobili su prvotno rješenje o ostavini koje još nije pravomoćno, mogu li se isti prihvatiti imovine, ali istovremeno je rasporediti između sebe kako su dogovoreni (primjerice dvije nekretnine jednom, tri drugom, pet trećem itd) ? Vidim da postoji neki ustup, odricanje, raspoređivanje sunasljedniku, ali sve mi se to čini da je predviđeno za imovinu u cjelosti ili slično. Kako je to najbolje i najlakše riješiti ako se želi ovako rascjepkati? Obiteljski prijatelj kaže da ne možemo tako raspoređivati imovinu za vrijeme trajanja ostavine već da je najbolje da je provedemo i prihvatimo se, ali onda istu darujemo međusobno kako želimo? Može li mi netko pojasniti kako to ide? Pretpostavljam da je kod darovanja moguć i visok porez?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 22 sati , Matrix je napisao:

Sporazumno razvrgnuće suvlasništva

Jeli isto moguće ako samo dva suvlasnika žele podijeliti među sobom dijelove nekretnine, dok treći ne želi? Mora li i treća osoba sudjelovati u istom razvgrnuću ili? To pretpostavljam pokrećemo nakon pravomoćnosti ostavine?

Htjeli bi da ostane 1/3 u vlasništvu tog trećeg suvlasnika, dok bi prvi suvlasnik svoju 1/3 prepustio drugom koji bi tako postao većinski vlasnik

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 3 sati , unlimited je napisao:

Htjeli bi da ostane 1/3 u vlasništvu tog trećeg suvlasnika, dok bi prvi suvlasnik svoju 1/3 prepustio drugom koji bi tako postao većinski vlasnik

U opisanom scenariju je najbolje da kako ih već nazivate, prvi suvlasnik prije samog postupka razvrgnuća daruje ovom drugom svoj suvlasnički dio, a potom da ovaj drugi uđe u pregovore sa trećim suvlasnikom oko diobe suvlasništva, i ako ostaje nejasno zbog čega taj "prvi" nije već u samom ostavinskom postupku izvršio ustup nasljednog dijela u korist ovog "drugog". 

 

prije 3 sati , unlimited je napisao:

To pretpostavljam pokrećemo nakon pravomoćnosti ostavine?

Da

 

prije 3 sati , unlimited je napisao:

Mora li i treća osoba sudjelovati u istom razvgrnuću 

Naravno

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Matrix je napisao:

 i ako ostaje nejasno zbog čega taj "prvi" nije već u samom ostavinskom postupku izvršio ustup nasljednog dijela u korist ovog "drugog"

Pozdrav, molim vas za pojašnjenje.

Ako želim izvršiti ustup svog dijela drugom nasljedniku, mogu li to učiniti tako da predam izjavu kako se od 5 nekretnina jedne prihvaćam, a ostale ustupam drugom nasljedniku? Mogu li tako nešto potpisati kod JB pa samo predati na sudu kad krene ostavina ili kako to ide? 

Unaprijed hvala

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 17 minuta, unlimited je napisao:

mogu li to učiniti tako da predam izjavu kako se od 5 nekretnina jedne prihvaćam, a ostale ustupam drugom nasljedniku?

U smislu odricanja je nedopušteno, na što upućuju odredbe čl. 133 st. 1 Zakona o nasljeđivanju, međutim postoji mogućnost neovisno od pravne radnje odricanja i ustupa da sa ostalim nasljednicima sklopite sporazum,o čemu se pisalo u temi

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 12 minuta, Matrix je napisao:

U smislu odricanja je nedopušteno, na što upućuju odredbe čl. 133 st. 1 Zakona o nasljeđivanju, međutim postoji mogućnost neovisno od pravne radnje odricanja i ustupa da sa ostalim nasljednicima sklopite sporazum,o čemu se pisalo u temi

Hvala na pojašnjenju.

Taj sporazum kojim ćemo iskazati svoju volju, tj. kako smo si podijelile nasljedstvo pripremamo same ili mora sastaviti odvjetnik, odnosno javni bilježnik?

Može li se u tom slučaju samo jedna strana sa ovjerenim dokumentom sporazuma kod JB pojaviti na sudu na ostavinskoj i da isto bude dovoljan iskaz volje drugog nasljednika koji nije prisutan?

Možda pitam gluposti, ali s obzirom da smo skroz neupućene i putujemo dalje od mjesta stanovanja na ostavinsku ne želim ništa prepustiti slučaju. 

Najljepša hvala još jednom

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 31 minuta, unlimited je napisao:

Taj sporazum kojim ćemo iskazati svoju volju, tj. kako smo si podijelile nasljedstvo pripremamo same ili mora sastaviti odvjetnik, odnosno javni bilježnik?

Prema odredbi pak čl. 225. st. 3. prijašnjeg odnosno istovjetnoj odredbi čl. 226. st. 3. važećeg Zakona o nasljeđivanju samo sporazum nasljednika o diobi i načinu diobe nasljedstva sklopljen u ostavinskom postupku unosi se, ako je valjan, u rješenje o nasljeđivanju.”
Županijski sud u Dubrovniku, Gž-319/07, od 17. V. 2007.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 18 sati , Matrix je napisao:

Prema odredbi pak čl. 225. st. 3. prijašnjeg odnosno istovjetnoj odredbi čl. 226. st. 3. važećeg Zakona o nasljeđivanju samo sporazum nasljednika o diobi i načinu diobe nasljedstva sklopljen u ostavinskom postupku unosi se, ako je valjan, u rješenje o nasljeđivanju.”
Županijski sud u Dubrovniku, Gž-319/07, od 17. V. 2007.

Hvala! 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×