Jump to content

Rad u Sloveniji - porez


Saritos

Preporučene objave

Pozdrav. Studiram u Sloveniji, imam tamo prijavljen privremeni boravak (od 2015. do 2020. godine, kojeg mogu po potrebi produžiti), ali nemam slovensko državljanstvo. Počela sam raditi preko slovenskog student-servisa u Sloveniji te su me, kada je trebalo isplatiti plaću na moj račun, obavijestili da mi ne mogu plaću isplatiti jer su iz porezne javili da nisam rezident Republike Slovenije. Poslali su mi izjavu u kojoj sam morala napisati državu čiji sam rezident. Ja sam se izjasnila kao rezident Republike Hrvatske s obzirom da nemam stalni boravak u Sloveniji. Drugi dan plaća je bila isplaćena, no odbijena mi je "akontacija dohodnine" odnosno porez 22,5% jer nisam rezident Slovenije. Povrat poreza mogu tražiti nazad samo pod uvjetom da sam njihov rezident. No, obavještena sam da, ukoliko želim postati rezident Republike Slovenije moram podnjeti zahtjev. Uvjete za rezidenta Republike Slovenije imam jer boravim više od 183 dana u Sloveniji. Mene sada zanima, ako se ja izjasnim kao rezident Republike Slovenije, hoće li moja plaća preko student-servisa biti neoporeziva, a da pritom neću trebati u Hrvatskoj platiti porez?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

U primjeni je međunarodni ugovor o zabrani dvostukog oporezivanja dohotka između RH i Slovenije, tako da ako platite porez tamo, ne biste trebali platiti porez tu.

Problem je u tome što nju Slovenija smatra poreznim rezidentom RH. Dakle, u Hrvatskoj mora podnijeti prijavu poreza na dohodak, po načelu svjetskog dohotka. 

Naravno, uplaćeni porez u Sloveniji će biti priznat sukladno zakonskim odredbama i Ugovoru o izbjegavanju..

Međutim, u stvarnosti određivanje porezne rezidentnosti nije tako jednostavan posao. 

 

, Saritos je napisao:

Pozdrav. Studiram u Sloveniji, imam tamo prijavljen privremeni boravak (od 2015. do 2020. godine, kojeg mogu po potrebi produžiti), ali nemam slovensko državljanstvo. Počela sam raditi preko slovenskog student-servisa u Sloveniji te su me, kada je trebalo isplatiti plaću na moj račun, obavijestili da mi ne mogu plaću isplatiti jer su iz porezne javili da nisam rezident Republike Slovenije. Poslali su mi izjavu u kojoj sam morala napisati državu čiji sam rezident. Ja sam se izjasnila kao rezident Republike Hrvatske s obzirom da nemam stalni boravak u Sloveniji. Drugi dan plaća je bila isplaćena, no odbijena mi je "akontacija dohodnine" odnosno porez 22,5% jer nisam rezident Slovenije. Povrat poreza mogu tražiti nazad samo pod uvjetom da sam njihov rezident. No, obavještena sam da, ukoliko želim postati rezident Republike Slovenije moram podnjeti zahtjev. Uvjete za rezidenta Republike Slovenije imam jer boravim više od 183 dana u Sloveniji. Mene sada zanima, ako se ja izjasnim kao rezident Republike Slovenije, hoće li moja plaća preko student-servisa biti neoporeziva, a da pritom neću trebati u Hrvatskoj platiti porez?

Na status rezidenta (obično) prema članku 4 Ugovora o izbjegavanju, utječu mnoge stvari, a najvažnije je utvrđivanje središta životnih interesa. Dakle, nije dovoljno da se vi izjasnite ovako ili onako, to je stvar poreznog tijela da ispita činjenice. Središte životnih interesa određuje se prema mjestu prebivališta obitelji, mjesta u kojem boravite više od 183 dana, gdje radite, gdje posjedujete nekretnine i sl. 

Ukoliko (još) nemate vlastitu obitelj, a živite, radite i studirate u Sloveniji, vi ste porezni rezident Slovenije, dok se te okolnosti ne promijene. 

Ako vam taj status priznaju, nemate obvezu plaćanje poreza u RH, a ako vas netko na to pozive, morate donijeti potvrdu o poreznoj rezidentnosti slovenskog poreznog tijela i tu naš Porezna uprava obustavlja postupak. 

Kada vas priznaju kao rezidenta, svakako tražite tu potvrdu jednom godišnje. Iz nje proizlazi da se sve vaše obveze utvrđuju u Sloveniji, kakve god one bile. Tako da možete unaprijed sagledati cijelu sliku. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija