Jump to content

Ovrha temeljem vjerodostojne isprave unutar EU


saltyl

Preporučene objave

Pozdrav, 

trebao bi mi mali savjet/uputa vezano za provođenje ovrhe unutar EU, a van HR.

Dakle trebalo bi ovršiti kupca (vps preko 40k kn), poslana je ovrha na temelju vjerodostojne isprave jb u Zadru, no s. služba u Kninu je odbacila ovršni prijedlog obzirom ovršenik ima prijavljeno prebivalište u inozemstvu (Luksemburg) na NEPOZNATOJ ADRESI.

Moje pitanje glasi, može li se i putem kojih kanala saznati točno prebivalište te kada se sazna kome i u kakvoj proceduri se provodi ovrha za osobe sa prebivalištem u drugoj zemlji članici EU?

Puno hvala na pomoći...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Borbena7 je napisao:

 Ako je adresa prebivališta u inozemstvu, teško ćete trenutno pokrenuti ovu vrstu ovrhe jer je nadležan javni bilježnik prema prebivalištu, a ovršenik u RH uopće nema prebivalište.

Adresa je u inozemstvu, to već znam, u međuvremenu sam saznao točnu adresu (kupac je upisan u sudskom registru kao likvidator jedne firme, google is your friend)

ali kako mislite teško pokrenuti ovrhu, pa zar ne postoji neki način da se ovrši osoba unutar EU...?

odnosno to upravo i pitam, ima li tko kakvih iskustava? može li se možda ići na sud pa onda dobiti presuda ili ne znam... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na sud, dobiti presudu, pa onda ići europskim ovršnim naslovom na izvršenje, tako bih ja. Jer ovrha putem javnog bilježnika prema pravilima EU nije valjan ovršni naslov na temelju kojega bi bilo moguće provesti međunarodnu ovrhu. 

Ili angažirati odvjetnika u Luksemburgu da izravno na luksemburškim sudovima provede postupak, pa se naplatiti u Luksemburgu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Luxembourg ima zakon da se iznos duga do 10.000,00 EUR smatraju jednostavnim procesom i prvo proces počinje kod "friedensgerichta", mirovnog suda.

Ako znate adresu dužnika trebate nadležnom sudu dostaviti zahtjev sa dokumentacijom o pokretanju postupka.

Najjednostavnije je u vašem slučaju podnijeti zahtjev mirovnom sudu sa svim relevantnim podacima o dugu i dužniku.

Ako se ništa na riješi friedensgericht prosljeđuje slučaj redovnom sudu.

Na sličan način je protiv mene pokrenut postupak u CH, samo što je sud u CH odbio zahtjev jer je zapravo ovrhovoditelj u HR postupao krivo to jest suprotno zakonima u CH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija