Jump to content
  1. Spitfire

Spitfire

• Similar Content

• objavio Drago91
      Poštovanje,
      planiram kupiti stan u zgradi u gotovini ali se trenutno nalazim u inozemstvu stoga neželim dolaziti gledati stanove dok nevidim bar da su osnovni uvijeti uredni, te me zanima slijedeće:
      Što mi je od papira bitno provjeriti ( osim izvatka iz zemljišne knjige gdje mogu vidjeti vlasništvo te terete) tj. tražiti od vlasnika da mi pošalje?

Svakako ću prije kupnje stana angažirati odvjetnika da sve provjeri ali nikako mi nije zgodno doći za hrvatsku i onda tek saznati da nešto elementarno nije uredu što se je moglo odmah primjetiti.

Unaprijed se zahvaljujem

• objavio Mrvac123
      Pozdrav, zamolio bih Vas informaciju o slijedećem:
      Razmatram o kupnji stana čije je vlasništovo čisto, tj. u teretovnici (više) nema nikakve zabilježbe i stan glasi na jednu fizičku osobu.
      Međutim sadašnji vlasnik je došao u posijed stana na dražbi koja je uslijedila nakon ovrhe banke prvog vlasnika.
      Sadašnji vlasnik je uknjižio pravo vlasništva pravomoćnim rješenjem o dosudi nad ovhrom, tj. u povijesti vlastovnice je vidljivo da je postojala zabilježba (riešenje o dosudi broj ovrhe ...), te nakon toga brisanje zabilježbe (dosuda, zaključak broj ...).
      Brisanje zabilježbe (ovrhe) je dosuđeno krajem 2016. godine.
      Mene konkretno zanima, u slučaju da se odlućim za kupnju tog stana i upišem se kao vlasnik, da li je moguće da prvobitni vlasnik nekada ponovno pokrene pitanje te ovrhe, ispravnosti presude ili nešto treće.
      Unaprijed hvala na odogovrima.

• objavio Brokenwave
      Poštovani;
      tijekom 20 godina braka, živio sam i ulagao u zajednički u stan koji pripada bivšoj supruzi i ne spada u bračnu stečevinu iako je kupljen u braku. Naime, izvor prihoda za kupnju stana bila je prodaja polovice stana kojeg je nasljedila od roditelja.
      Zanima me da li imam pravo tražiti nužni dio tog stana, obzirom da sam u njemu tijekom braka koji je razveden živio punih 20 godina, ulagao u njega u smislu povećanja vrijednosti ili mi ostaje samo pravo zatražiti podjelu preostale bračne stečevine?
      Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
      lp
    • objavio Latzara
      Pozdrav,

trebao bi mi savjet za sljedeće stanje -- želio bih zatvoriti i izolirati balkon, ali ga ostaviti balkonom -- trenutno stanje je ovakvo - ograda balkona sastoji se od zidića do cca 40-45 cm visine, na kojem je čelična ograda s ugrađenim armiranim staklima, na drveni rukohvat koji ju završava ugrađeni su čelični prozori. Želio bih produžiti zidić do visine ograde umjesto ovog čelika sa armiranim staklom i zamijeniti prozore PVC stolarijom, unutarnji zid koji dijeli balkon od prostorija ne bi se dirao - ostao bi kakav jest zajedno s prozorima i balkonskim vratima.

Je li za ovakav zahvat potrebna posebna dozvola, i ako jest, što?

Hvala

• objavio excrucio
      Bok,
      koliko sam upoznat, ako sam podstanar to mogu prijaviti kao poreznu olakšicu. Trebam ugovor o najmu, logično.
      Naime, ja imam ugovor, ali nemam boravište (točnije, nisam imao).
      Razlog je taj što sam 1.10.2017. uselio u stan i 1.12.2017. izašao iz istog i otišao u drugi te sam na drugoj adresi tada prijavio boravište.
      Boravište nisam prijavljivao između 1.10.2017. i 1.12.2017. (prebivalište mi je u drugoj županiji, boravište nisam imao nigdje prijavljeno).
      Razlog neprijavljivanja je taj da prvih 3 mjeseca nisam obavezan prijaviti boravište (Zakon o prebivalištu članak 2. paragraf 4), a nisam se mislio zadržati u tom prvom stanu.
      Samo me buni drugi dio paragrafa 4 članka 2 Zakona o prebivalištu gdje piše "...ili je uvjetovano ostvarivanjem samo pojedinih prava i obveza vezanih za životne interese (zaposlenje, ...)...".
      Naime, ja sam se zaposlio 1.10.2017. zbog čega sam se i morao seliti i iznajmiti stan (iako sam ciljano dao otkaz nakon 2 i pol mjeseca i zaposlio se drugdje).
      Mogu li ja napravi prijavu poreza za 2017. gdje ću uključiti podstanarstvo te da mi isto priznaju kao olakšicu iako nisam nikada imao prijavljeno boravište na adresi predmetnog stana?

Pozdrav
  • Online korisnici