Jump to content

Građansko uhićenje


NIKMAN

Preporučene objave

Nema građanskog uhićenja kao u filmovima, tj. građani ne mogu formalno obaviti uhićenje, ne moraju počinitelju priopćavati nikakva prava niti išta slično, ali sukladno čl. 106. Zakona o kaznenom postupku, svatko smije spriječiti bijeg osobe zatečene u izvršenju kaznenog djela koje se progoni po službenoj dužnosti. Drugi detalji propisom nisu regulirani, a nisu niti predviđene posebne ovlasti kojima bi građanin u stvarnom slučaju mogao tako nešto izvesti, a u praksi se radi o usmenom zadržavanju, ali i o zadržavanju uz uporabu tjelesne snage.

To bi bilo ono što je dozvoljeno, ali s druge strane, građani smiju činiti sve ono što im nije zabranjeno. Nije zabranjeno zadržati počinitelja i drugog kaznenog djela (koje se progoni po prijedlogu ili privatnoj tužbi) ili prekršaja, a u praksi je to i puno češće (zadržavanje osoba koje čine sitne krađe u trgovinama, prosjake, vandale i sl.), što se radi usmeno, zaključavanjem prostorija/prostora, ali nekad i uz uporabu tjelesne snage.

I u jednom i u drugom slučaju zadržani počinitelj ima pravo tužiti onog tko ga je zadržao, ali sud će odvagnuti razmjernost, tj. bi li veći problem bio njegov bijeg ili njegovo zadržavanje (pa i uz uporabu sile i nanesene ozljede). Poznata mi je hrpa slučajeva kada su žrtve, oštećenici ili svjedoci zadržavali počinitelje i niti jedan slučaj nije završio tužbom (osim teških tjelesnih ozljeda u nastavku). U praksi su najveći problem slučajevi u kojima se počinitelju prilikom zadržavanja nanesu teške tjelesne ozljede, kod kojih je često nejasno jesu li nastale zbog potrebe zadržavanja ili su nastale radi osvete počinitelju.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, drot13 je napisao:

ali sukladno čl. 106. Zakona o kaznenom postupku, svatko smije spriječiti bijeg osobe zatečene u izvršenju kaznenog djela koje se progoni po službenoj dužnosti.

srećom pa su građani toliko školovani da svi znaju šta se progoni po službenoj dužnosti,a što ne...

Prije 34 minuta, drot13 je napisao:

Drugi detalji propisom nisu regulirani, a nisu niti predviđene posebne ovlasti kojima bi građanin u stvarnom slučaju mogao tako nešto izvesti, a u praksi se radi o usmenom zadržavanju, ali i o zadržavanju uz uporabu tjelesne snage.

ovdje je zakonodavac još bolji....zašto bi se nešto reguliralo kad je jednostavnije da nakon "intervencije" građanina, taj isti građanin nek se bakče po sudovima i sav sretan ako dobro završi jer netko nešto tumači ovako,a nešto onako..

Prije 37 minuta, drot13 je napisao:

I u jednom i u drugom slučaju zadržani počinitelj ima pravo tužiti onog tko ga je zadržao, ali sud će odvagnuti razmjernost, tj. bi li veći problem bio njegov bijeg ili njegovo zadržavanje (pa i uz uporabu sile i nanesene ozljede).

kad dođe do uvrđivanja razmjenosti tek nastaju problemi....tip ukrade sa benzinske i bježi sa 1000kn...savjesni građanin ga silom uhvati i ovaj iz očaja ili straha ili tko zna čega izvadi pištolj (koji inaće ne bi vadio da nije uhvaćen :) ) i upuca nekog drugog prolaznika...

sa ovakim stvarima problema imaju i obućeni/školovani policajci,zaštitari itd...a kamoli građani....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, Mister-X je napisao:

zašto bi se nešto reguliralo kad je jednostavnije da nakon "intervencije" građanina, taj isti građanin nek se bakče po sudovima i sav sretan ako dobro završi jer netko nešto tumači ovako,a nešto onako..

Isto vrijedi i za policajce, tj. i njih može tužiti svaka osoba prema kojoj su postupali.

Kako bi ti to regulirao?

 

Prije 27 minuta, Mister-X je napisao:

kad dođe do uvrđivanja razmjenosti tek nastaju problemi....tip ukrade sa benzinske i bježi sa 1000kn...savjesni građanin ga silom uhvati i ovaj iz očaja ili straha ili tko zna čega izvadi pištolj (koji inaće ne bi vadio da nije uhvaćen :) ) i upuca nekog drugog prolaznika...

I kako bi to riješio/regulirao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , drot13 je napisao:

Isto vrijedi i za policajce, tj. i njih može tužiti svaka osoba prema kojoj su postupali.

 

prije 5 sati , Mister-X je napisao:

sa ovakim stvarima problema imaju i obućeni/školovani policajci,zaštitari itd...a kamoli građani....

normalno da vrijedi...zato  sam ih izmeđuostalog i sam spomenuo...

prije 5 sati , Mister-X je napisao:

kad dođe do uvrđivanja razmjenosti tek nastaju problemi....tip ukrade sa benzinske i bježi sa 1000kn...savjesni građanin ga silom uhvati i ovaj iz očaja ili straha ili tko zna čega izvadi pištolj (koji inaće ne bi vadio da nije uhvaćen :) ) i upuca nekog drugog prolaznika...

prije 5 sati , drot13 je napisao:

I kako bi to riješio/regulirao?

 

prije 9 sati , NIKMAN je napisao:

Molio bih da mi se objasni kako je u našem zakonu reguliran pojam, zadržavanja, ili uhićenja, počinitelja kaznenog djela, od strane građana koji nemaju ovlasti. 

primjer sam naveo samo da pokažem koliko je to nedovoljno definirano i kako neke stvari znaju se oteti kontroli tako da građanin može imati podosta problema...

jer ono što čovjek treba odlučiti ili odluči u sekundi to se kasnije razmatra godinama na sudovima jel trebao ili mogao postupiti ovako ili onako....

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo isto jedan primjer iz prakse, dakle, dogodilo se.

Dvojac je bio oštećen krađom, sami su saznali tko je počinitelj ( to je on stvarno i bio ), pa su sami pokupili počinitelja i odveli ga u postaju.

 

Epilog: njemu postupak za krađu, njima za protupravno oduzimanje slobode.

Iako nije striktno vezano uz temu, asociralo me, pa eto, nije loše podsjetiti zašto postoji policija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se sa svima ovdje da nam ta materija nije dovoljno regulirana, zato i "milijun" tumačenja.

U praksi, iznimno mali broj ljudi će se odlučiti na takvo što, pogotovo ako se ne radi o žrtvama, što zbog straha što zbog nekakve opće indolentnosti današnjeg društva ("ako me se ne tiče, briga me"). Rijetko kada je čovjek čovjeku bio manje čovjek kao danas.

Jasno je da i prilikom tog tzv. građanskog uhićenja, postoje pravila, a osnovno je da se građanin ne smije staviti u ulogu nekakvog osvetnika ili kažnjavatelja. Kod fizičkog sukoba, koji vrlo često znade uslijediti uslijed nepuštanja počinitelja, često prorade emocije i tu onda zna doći do ekcesivne upotrebe sile, pa i teškog ozljeđivanja, o čemu priča Drot. Zato su i najbolji načini "uhićenja", kada dođe do sukoba - zaključavanje, ako je moguće ili vrlo često momci znaju srušiti počinitelja na pod i prikliještiti ga koljenom u leđa, pa dok dođe policija. To je sve u redu, ali što ako počinitelj nema namjeru stati? Pokaže se jačim? Ima oružje?

Upravo iz tih razloga, postoji policija i to je njen posao, ne treba smetnuti s uma i brojne građane, koji su nažalost izgubili život u takvim situacijama. Za neke su heroji, za druge luđaci. A kao što i Atomic kaže, osvetnike (vigilante) sustav voli s posebnim guštom kažnjavati, jer time šalje poruku "nemojte raditi naš posao". I iako to ima smisla, ponekad, čak i najuređenijim državama svijeta, sustav zakaže. A ljudi k'o ljudi, neki se teško mire s time i u svom razočaranju, kreću u osvetnički pohod, koji onda zna završiti vrlo brutalno i krvavo. Ovo nema direktne veze s pitanjem postavljača teme, ali ga se dotiče kao moguća posljedica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da sada skoro svi imaju mobitele, u slučaju uočavanja bilo kakvog kaznenog djela, najbolje je odmaknuti se na sigurnu udaljenost, nazvati 192, ostati na liniji i navoditi policajce. Tako policija zna da se nešto događa upravo tada i odmah će poslati ophodnje, a odmah će dobiti informaciju gdje se počinitelj kreće, je li se presvukao, je li sjeo u vozilo i sl. Pritom je moguće ostati i anoniman, ako je dojavitelju to bitno. U praksi ima dosta takvih slučajeva, na zadovoljstvo građana i policije.

 

P.S.: Kas spominjem mobitel, ne mislim na snimanje događaja, komentiranje i smijanje... Iako neki snimaju takve događaje s dobrim ciljem (otkrivanje počinitelja), snimke su najčešće loše kvalitete (snimane izdaleka, u hodu ili trčanju...) i na kraju ne služe ničemu. Kad sve završi, žrtva je stradala, počinitelj se udaljio, policiju se zove prekasno, a ostaje samo loša i beskorisna snimka. Pravodobna dojava je najčešće puno korisnija od snimke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , G-man je napisao:

U praksi, iznimno mali broj ljudi će se odlučiti na takvo što, pogotovo ako se ne radi o žrtvama, što zbog straha što zbog nekakve opće indolentnosti današnjeg društva ("ako me se ne tiče, briga me"). Rijetko kada je čovjek čovjeku bio manje čovjek kao danas

slažem se sa izrečenim,a izmeđuostalog i iz ove teme nedovoljno reguliranje takvo ponašenje to dodatno potiče.....ako uzmemo da čak i kod prometnih nezgoda ljudi sve češče iznose argument da nije pametno nekome pomagati jer ako se napravi greška u tom pomaganju možete i odgovarati...pa se onda to svede na pomaganje tipa nazove se hitna....a dok hitna dođe čovjek iskrvari....

, drot13 je napisao:

Potpuno se slažem s tobom, a isto slušam već godinama u raznim oblicima, na poslu, faksu i privatno, a i sam sam na poslu u preko nekoliko navrata imao problema baš s tim naknadnim računanjem i obračunavanjem. Mislio sam da imaš neku konkretnu ideju...

kad sam imao dvadesetak godina ima sam jedno mišljenje....a sad kako godine prolaze i pomalo iskustva posve drugo mišljenje...

zakon je definiran po stilu građanin smije intervenirati a poslije šta bude.....jedna od mjera koje bih uveo je da se zakonom zabrani intervencija građanina ,odnosno dopusti iznimno za npr sprečavanje nasilja, ubojstva,silovanja itd..sve ono što se ne može čekati dolazak policije..

sve ostalo npr tipa pljačke ne poduzimati ništa osim zvati policiju ...čak imamo slučajeve ,mislim da je to bilo u Brodu gdje je trgovkinja zaključala vrata i kradljivac je počeo gušiti i da nije bilo jedne osobe koja joj je pomogla tko zna kako bi završilo....

nijedan građanin nije sposoban,niti može da u tih par sekundi dobro procjeni situaciju ,psihološki profil kriminalca,kao i sve moguće nepredviđene situacije....

ako uzmemo u obzir da čak i u policiji postoje različita mišljenja da li je dobro ganjati nekog vozača pod sirenama zbog nekog benignog prekšaja jer dolazi do divlje vožnje bjegunca ,pa se može dogoditi puno veća tragedija od jednostavnog puštanja i poslije se lijepo dođe kod vlasnika vozila.....

ja razumijem ljude da kad vide da netko krade po trgovini da ima želju da ga uhvati ili izmlati itd,ali i čovjek kad ga žena prevari ima istu tu želju pa je zakonom zabranjeno :)

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Da malo dignem temu, jer imam pitanje. 

Imali smo slučaj ove godine s onim luđakom koji je razbijao one ploče u Zadru (Pozdrav suncu). Poveznica : https://m.24sata.hr/news/nevjerojatna-snimka-iz-zadra-vandal-unistava-pozdrav-suncu-632133

 

Bi li se u ovom slučaju moglo zadržati počinitelja uporabom sile (prikliještiti ga na pod težinom tijela) do dolaska policije? Ako da, koliko se sile smije koristiti? :D

Ima li veze što počinitelj ne napada druge ljude nego samo uništava tuđu stvar? 

Također, korištenje suzavca da bi se počinitelja spriječilo od kaznenog djela i da ga se zadrži do dolaska policije, da ili ne? Kol'ko znam, suzavac ne ostavlja lake ili teže tjelesne ozljede. 

uređeno: od Alan Wake
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Alan Wake je napisao:

Da malo dignem temu, jer imam pitanje. 

Imali smo slučaj ove godine s onim luđakom koji je razbijao one ploče u Zadru (Pozdrav suncu). Poveznica : https://m.24sata.hr/news/nevjerojatna-snimka-iz-zadra-vandal-unistava-pozdrav-suncu-632133

 

Bi li se u ovom slučaju moglo zadržati počinitelja uporabom sile (prikliještiti ga na pod težinom tijela) do dolaska policije? Ako da, koliko se sile smije koristiti? :D

Ima li veze što počinitelj ne napada druge ljude nego samo uništava tuđu stvar? 

Također, korištenje suzavca da bi se počinitelja spriječilo od kaznenog djela i da ga se zadrži do dolaska policije, da ili ne? Kol'ko znam, suzavac ne ostavlja lake ili teže tjelesne ozljede. 

Pretpostavljam da je Pozdrav suncu državna imovina, slijedom čega bi ga se smjelo zadržati jer se radi o djelu za koje se progoni po službenoj dužnosti, ili ako je šteta znatna, što vjerujem da je bila. Nema nikakve veze o kakvom se djelu radi, bitno je da se progoni po službenoj dužnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bolje je zvati policiju, ostati na liniji i govoriti opis i smjer kretanja počinitelja sa sigurne udaljenosti. Policija će na događaj u tijeku brzo doći i oni tu mogu kako hoće, bez ovoga o čemu bi vi trebali razmišljati da sami postupate.

U praksi, ako sve prođe dobro, nitko neće ništa pitati bez obzira o kakvom kaznenom djelu se radilo, ali ako mu nanesete ozljede, možete se dovesti u situaciju da mu plaćate odštetu.

Što se tiče suzavca, on je samo za samoobranu. Ako bi počinitelj krenuo prema vama, smijete ga uporabiti, ali samo radi sprječavanja bijega ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija