Jump to content

razvrgnuće suvlasništva


senada22

Preporučene objave

Molim savjet

Otac mi je darovnicom poklonio svoj suvlasnički dio stana 1/2, (koji je on naslijedio nakon smrti svog oca ,mog djeda),

vlasnica drugog suvlasničkog dijela stana 1/2 je očeva sestra.

Stan je 58 kvadrata, sestra je pristala usmeno da se stan podijeli fizički na 2 dijela, tako da meni pripadne 25 kvadrata a njoj pripadne 33 kvadrata.

Uz uvjet da u njenom dijelu ostane  funkcionalan stan (ulaz kroz stubište zgrade, kupaonica,kuhinja spavaća soba i loggia )

u mojih preostalih 25 kvadrata napravila sam izmjene o svom trošku, novu malu kupaonicu, kuhinjicu i sobu sve u jednom.

Poseban Ulaz u moj dio stana je preko terase koja nije bila legalizirana ,pa je dogovor bio da ja legaliziram terasu i time i ulaz u svoj dio stana da bi dobila funkcionalnu cjelinu(u zamjenu za ustupljenu razliku kvadrata)

Legalizacija izmjena u tlocrtu stana i terase je u tijeku .

Očeva sestra sada prijeti da če tražiti  isplatu viška kvadrata koji bi nastali legalizacijom terase i magazina koji se nalazi ispod terase.
 

Ako bi išla na raskid suvlasništva, bi li u tom slučaju dijelili se legalizacijom novo nastali kvadrati ?

Mogu li svoj suvlasnički dio ,1/2 stana od 58 kvadrata ,pokloniti /prodati  majci , pa da ona bude novi vlasnik ,prije dovršetka legalizacije "viška kvadrata".

Molim savjet

Hvala

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

da ne pokrećem novu temu, obzirom da je moj problem vezan na postojeću: naslijedila sam pola nekretnine od svoje bake ugovorom o doživotnom uzdržavanju. Drugu polovicu naslijedila je tetka od djeda darovnim ugovorom. Tetka je upisala adresu stanovanja na toj adresi, iako ne živi tamo već nekoliko desetljeća. Kaže da želi prodati kuću (u ruševnom stanju) no cijena koju je stavila u oglasnik je dvaput viša od cijene koju možemo postići. Ne želi isplatiti moj dio, a na ponude s nekim realnim iznosom reagirala je odbijanjem. Željela bih riješiti tu situaciju, pogotovo obzirom na to da je moja tetka osoba koja komunicira većinom uvredama i psovkama, pa molim za savjet. Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Tamm je napisao:

Poštovani,

da ne pokrećem novu temu, obzirom da je moj problem vezan na postojeću: naslijedila sam pola nekretnine od svoje bake ugovorom o doživotnom uzdržavanju. Drugu polovicu naslijedila je tetka od djeda darovnim ugovorom. Tetka je upisala adresu stanovanja na toj adresi, iako ne živi tamo već nekoliko desetljeća. Kaže da želi prodati kuću (u ruševnom stanju) no cijena koju je stavila u oglasnik je dvaput viša od cijene koju možemo postići. Ne želi isplatiti moj dio, a na ponude s nekim realnim iznosom reagirala je odbijanjem. Željela bih riješiti tu situaciju, pogotovo obzirom na to da je moja tetka osoba koja komunicira većinom uvredama i psovkama, pa molim za savjet. Unaprijed hvala!

Poštovana,

ako ste vi suvlasnik upisan u zemljišne knjige, onda neće moći prodati cijelu nekretninu bez vašeg suvlasničkog dijela. Ako i vi i ona želite prodati kuću, kad pronađete kupca oboje sklapate ugovor te kupovninu dijelite prema suvlasničkim dijelovima.

Lp!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Tamm je napisao:

Željela bih riješiti tu situaciju, pogotovo obzirom na to da je moja tetka osoba koja komunicira većinom uvredama i psovkama, pa molim za savjet.

S obzirom da ste objavu stavili pod temu o razvrgnuću, ako dogovora nema na isto mžete uvijek ići i to pravo vam ne zastarjeva. No, razvrgnuće kao takovo je zadnja opcija ako druge mogučnosti nema, posebno stoga što razvrgnuće geometrijskom diobom građevina uglavnom nije moguće te jedino što preostaje je civilno razvrgnuće. A to znaći prodaja na javnoj dražbi i isplata suvlasnika. Doduše, jedan ili drugi suvlasnik se mogu pojaviti kao ponuđaći pa u slučaju da su najbolji ponuđaći ukupno izlicitirana cijena umanjuje za njihov suvlasnički udio. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija