Jump to content

Ulaganja u imovinu ostavitelja


malone

Preporučene objave

Pokusati cu kratko ispricati i postaviti pitanja; naime  u roditeljskoj kuci prije 20-ak godina ja sam uredio kat kuce i krov. Stanovao sa obitelji i prije par godina odselio u inozemstvo gdje zivim i radim. Moj brat se je vratio iz inozemstva prije par godina i zivio u stanu sa roditeljima. U medjuvremenu mi je prvo umro otac i bilo je sve u redu sto se tice nasih odnosa ( mene i brata). Pred smrt majke, kako smo imali u obitelji i poslovni prostor, razgovarali smo o prodaji svi troje i usaglasili da se proda. Kako je majka bila nepokretna, brat je imao mamino odobrenje da raspolaze sa racunima. Tada pocinje druga prica, brat me naziva i pita o podjeli imovine i da kuca nije ono sto bi on htio da bi vise zelio stan i da bi on da se kuca proda. U razgovoru mu govorim da podijelimo na dva dijela s tim, da ja dobijem neki dio onoga sto sam ulozio u izgradnju kuce.To je on odbacio i rekao da treba ici pola pola i da to sto sam ulozio je moja greska. Kako je proslo dosta vremena od majcine smrti zelim pokrenuti ostavinsku raspravu i rijesiti tu podjelu. Ne znam od kuda prvo krenuti. Zanima me da li prvo moram pokrenuti ostavinsku i navesti sto je ostalo poslije smrti majke;  kuca i novac jer ja znam cijenu za koju je prodan ali ne znam koliko je tog novca na racunu, pa kada zavrsi tuziti brat za svoj novac koji je ulozen u kucu. Ili nekim drugim redoslijedom. Kako cu uopce odrediti sto ja trazim za sebe jer sam ulagao u markama, eurima i naravno kunama. Da li cu pretvarati marke u eure? Ili cu morati uzimati nekog procijenitelja da napise i ocijeni vrijednost moga ulaganja. Naravno nemam racune za sve ali imam svjedoke loji su na kuci radili i prijatelje koji su mi pomagali. Brat zivi i dalje u kuci na roditeljskom katu. Ja i roditelji nikada nismo razgovarali o tome da bih trebao dok su oni zivi prepisivati na sebe kat kuce. Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno, znači prvo pokrenuti ostavinsku, onda prigovoriti na sastav ostavine, iznesti sve sto sam uložio u kuću i onda što slijedi ; da li moram tužiti brata i na sudu obrazložiti dokazima o ulaganju pa onda sud određuje koji je to dio koji sam uložio? Koliko to sve traje i koliko novca moram racunati da cu potrositi na taj postupak? I da li moj brat za to vrijeme moze koristiti za svoje stanovanje dok nije podijeljeno i ustanovljeno koliki je čiji dio? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malone je napisao:

i onda što slijedi

Sasvim izvjesno da će uslijediti prekid postupka i upućivanje u parnicu (tužba) 

 

prije 1 sat, malone je napisao:

Koliko to sve traje

Ovisi o puno toga. 

 

prije 1 sat, malone je napisao:

koliko novca moram racunati da cu potrositi na taj postupak?

Točno vam se ne može odgovoriti, pod pretpostavkom da će vas zastupati odvjetnik i ovisno o vrijednosti spora, računajte do donošenja prvostupanjske presude troškove na :sastav tužbe, pristojba na tužbu, pripremno ročište, sasvim izvjesno i vještačenje, glavna rasprava.... 

 

prije 1 sat, malone je napisao:

I da li moj brat za to vrijeme moze koristiti za svoje stanovanje dok nije podijeljeno i ustanovljeno koliki je čiji dio?

Može,na takav stav upućuju odredbe čl. 141 st. 1 Zakona o nasljeđivanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, da li ja u toj priči, postupka tužbe, vještačenja, raspravi, mogu računati da cu izvuci svojih cca 40 tisuća eura i da bi to trajalo 3-6 njeseci ? Uz nekih 15-20 tisuca kuna za proces.

Da li je na završetku procesa tužbe moguće da se odreknem svoga nasljedstva u ime svog djeteta? 

I još jedna misao koju sam zapamtio je ta da je izjavio što god da probam da.bih došao do svojih novaca uloženih u kuću je da ce me zaustaviti u tome. Što mi govori da je u to vrijeme bio kod odvjetnika konzultirao se. Kako ja nisam niti prvi niti zadnji koji je jeo taj luk. Zanima me koje to postupke može raditi skupa sa svojim odvjetnikom, jer ovo je samo ponovljena i proživljena priča toliko puta. Ili me blefom pokušavaju odagnati od mojeg potraživanja. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , malone je napisao:

moguće da se odreknem svoga nasljedstva u ime svog djeteta?

Odricanje u korist je moguće između sunasljednika, što u konkretnom slučaju to nije. 

 

prije 13 sati , malone je napisao:

mogu računati da cu izvuci svojih cca 40 tisuća eura

Niko vam to ne može pouzdano reči, pa ni odvjetnik koji će vas zastupati. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Molim vas ako mi mozete pojasniti postupak vjestacenja koji ce uslijediti kada podignem tuzbu. Sto bi se uzimalo u obzir kod procijene ulaganja u nekretninu? Da li bi se uzimala sadasnja  vrijednost radova na trzistu i da li bi to bilo u nekakvim postotcima jer sam dodao kat i krov na kuci? Kako bi se recimo procijenjivala alu.stolarija koja je u to vrijeme bila nesto a sada u ovo vrijeme postoji toliko modernije plasticne i alu. stolarije? Koliki bi utjecaj imao racun te iste stolarije?   Hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste bili prijavljeni i živjeli u zajedničkom kućanstvu, možete zatražiti izdvajanje za uloženo po ZON član 75. Ali to sve morate zatražiti u ostavinskom postupku i pazite da ne prođe zakonski rok od pet godina. Što se tiče trajanja postupka, iz vlastitog iskustva mogu vam reći u Hrvatskoj neće biti kraće od 10 godina plus žalbeni postupak još bar pet. Sretno vam bilo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, malone je napisao:

Molim vas ako mi mozete pojasniti postupak vjestacenja koji ce uslijediti kada podignem tuzbu. Sto bi se uzimalo u obzir kod procijene ulaganja u nekretninu? Da li bi se uzimala sadasnja  vrijednost radova na trzistu i da li bi to bilo u nekakvim postotcima jer sam dodao kat i krov na kuci? Kako bi se recimo procijenjivala alu.stolarija koja je u to vrijeme bila nesto a sada u ovo vrijeme postoji toliko modernije plasticne i alu. stolarije? Koliki bi utjecaj imao racun te iste stolarije?   Hvala!

 

Građevinsko vještačenje će biti onakvo kakvo sud naloži vještaku, odnosno onako kako Vi postavite tužbeni zahtjev - dakle, uvećana tržišna vrijednost zbog ulaganja, ili vrijednost ulaganja građevinskih radova. Račun alu stolarije definitivno ima utjecaj, jer je to vrijednost ulaganja, pa se u tom smislu ne bi uopće moralo ići u vještačenje. To je ono što ste uložili: alu stolarija te i te vrijednosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija