Jump to content
Sign in to follow this  
trapula

Opg i paušal

Preporučene objave

Poštovanje.. 

Otvorio sam opg u nadi da ću lakše prodavat maslinovo ulje ali stvari nisu pošle u željenom smijeru. Inače sam u stalnom radnom odnosu i konzultirali su me da ne moram platit ništa. Ali sada sam saznao da moram plaćat i godišnji paušal od nekih skoro 4 000 kuna.Može li mi netko više reći o tome..... 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 16 sati , trapula je napisao:

Poštovanje.. 

Otvorio sam opg u nadi da ću lakše prodavat maslinovo ulje ali stvari nisu pošle u željenom smijeru. Inače sam u stalnom radnom odnosu i konzultirali su me da ne moram platit ništa. Ali sada sam saznao da moram plaćat i godišnji paušal od nekih skoro 4 000 kuna.Može li mi netko više reći o tome..... 

Članak 29 stavak 3 Zakona o porezu na dohodak kaže:

(3) Djelatnost poljoprivrede i šumarstva obuhvaća korištenje prirodnih bogatstava zemlje i prodaju, odnosno zamjenu od tih djelatnosti dobivenih proizvoda u neprerađenom stanju. Fizičke osobe su po osnovi djelatnosti poljoprivrede i šumarstva obveznici poreza na dohodak, ako su po toj osnovi obveznici poreza na dodanu vrijednost prema posebnom zakonu ili ako po toj osnovi u poreznom razdoblju ostvare ukupni godišnji primitak veći od 80.500,00 kuna.

Dakle, ne morate otvoriti obrt i plaćati poreze i doprinose ako od te djelatnosti ostvarujete manje od 80.500,00 kn i/ili ako ne primate neke poticanje za poljoprivredu koji su veći od nekog iznosa, čini mi se da se radi o cca 45 000 kn poticaja. 

Obratite pažnju na ovu formulaciju 'u neprerađenom stanju'. Ne biste smjeli proizvoditi i/ili prodavati maslinovo ulje, nego masline. Inače ste samim time što prerađujete poljoprivrede proizvode obveznik poreza na dohodak po osnovi samostalne djelatnosti. 

Napomenut ću samo da se ogroman broj OPG-a 'izvlači' s tim što ipak na tržište plasira vino i/ili maslinovo ulje, a ne grožđe i/ili masline, zbog izostanka kontrole. U principu Porezna uprava ne radi nadzor nad OPG-ima, ali u teoriji to može učiniti, kao i Ministarstvo poljoporivrede. Ipak je intencija zakonodavca, kako proizlazi iz citiranog članka, omogućiti ljudima da se 'na malo' bavi poljoprivredom bez porezne presije.

Naravno, treba razlikovati ono što je po zakonu i ono što iz raznih razloga prolazi u praksi, a ja uvijek savjetujem da osigurate da sve bude po zakonu. 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this