Jump to content
fazer2222

Uvjeti kupnje poslovnog prostora

Preporučene objave

Pozdrav

Zna li netko pojasnjenje, nemogu naci nista dodatno o tome na internetu. Naime radi se o poslovnom prostoru na koji imam pravo kupnje kao obrtnik trenutno u njemu. Jedan od uvjeta je sljedeci:

"odredbu kojom prodavatelj poslovnog prostora, u slucaju da kupac prestane obavljati djelatnost u roku od 10 godina od dana sklapanja ugovora, pridrzava pravo nazadkupnje prodane nekretnine po kupoprodajnoj cijeni po kojoj je i prodana"

Sto to tocno znaci, da se obrt nesmije zatvoriti? Dali smijem promjeniti djelatnost u neku drugu? Nema mi nekog smisla da te drzava tjera da radis nesto sto mozda za 5 godina nece vise ici.

 

Hvala unaprijed 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Po mojem mišljenju (utemeljenom samo na odredbi koju ste kopirali), ako nigdje u ugovoru nije specificirana djelatnost koju obavljate, onda u slučaju prestanka obavljanja svih djelatnosti u tom prostoru ili u slučaju prestanka obrta prodavatelj ima pravo nazadkupnje za istu cijenu. 

U slučaju promjene djelatnosti, nakon koje obrt i dalje nastavlja poslovati u tom prostoru, prodavatelj ne bi imao pravo nazadkupnje. 

S druge strane, ako je u ugovoru izričito precizirana djelatnost koja se obavlja, onda bi po prestanku obavljanja te djelatnosti, iako obrt i dalje nastavlja poslovati, prodavatelj imao pravo nazadkupnje po istoj cijeni.  

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad


  • Similar Content

    • objavio Mineane
      Pozdrav,
       
      Na netu i u FB grupama vrti se jedan podulji tekst, navodno napisan od sudskog vještaka za financije, koji osporava prijenos tražbina/dugova s banaka na agencije za naplatu (EOS, B2, SVEA, itd.). 
      To sam malo istraživao, jer tekst ima smisla, dok nisam našao na jednu Odluku HNB-a koja je relevantna za tu stvar. Na kraju, izgleda da je autor previdio ključan detalj, odnosno članak te Odluke.
       
      Pitam kao laik, ako ima netko stručan za tumačenje čl. 2. st. 1. Odluke o kupoprodaji plasmana kreditnih institucija (dalje: Odluka), a koji se odnosi na ugovore o kupoprodaji plasmana kreditnih institucija (dalje: UKPKI):

      "1) Kupoprodaja plasmana jest svaki ugovor kojim se prenosi plasman ili se prenose rizici i koristi s osnove plasmana s kreditne institucije prodavatelja (u nastavku teksta: prodavatelj) na stjecatelja te koji će za posljedicu imati prestanak priznavanja plasmana u bilanci kreditne institucije u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja."


      Je li ovo znači "doslovno baš svaki ugovor", posebice ugovor o cesiji/ustupu potraživanja (ili možda ugovor o kupoprodaji motornog vozila, nekretnine, oranice, itd.)? Pa se onda ubaci i malo kredita kao bonus.    
      Ili ipak znači "svaki UKPKI", odnosno svaki ugovor barem takvog ili sličnog naziva?
      Možda treba ovu odredbu osporavati, ako da -- gdje i kako?
       
      Izvor: https://www.hnb.hr/documents/20182/525937/h-odluka-kupoprodaja-plasmana-ki_npt.pdf/e0446f94-7dd0-4a5f-8ca5-99d46406cda8
       
      ---- 
       
      Malo za relaksaciju u subotu prijepodne, da se ovome da lakša i vedrija nota, ako je moguće.
       
      Laički, što se tiče mog pitanja o vrsti ugovora o kupoprodaji plasmana, ako je riječ o tome da "doslovno baš svaki ugovor" koji zadovoljava ostale uvjete iz spomenute Odluke može biti valjan UKPKI, onda su krediti dani ljudima od krvi i mesa ovdje tek roba.

      Npr. neko trgovačko društvo dođe otvoriti žiro-račun u banku, a oni mu u okviru ugovora o žiro-računu -- nakon uobičajenih odredbi koje uređuju taj odnos, a recimo zato što su svoje poslovanje prenijeli njima iz druge banke -- dodaju i bonus: ustup nenaplaćenog dospjelog potraživanja od osobe XY temeljem danog kredita toj osobi XY u iznosu od ABC kuna.

      Ovo je, naravno, ekstremni primjer, ali sasvim moguć, ako su drugi uvjeti iz Odluke zadovoljeni. Nešto kao da sklopim ugovor o pretplati za mobitel u telekomu, pa mi u okviru tog ugovora prodaju i telefon za 1 kunu, iako mu je tržišna vrijednost značajno veća. Možda sada telekomi mogu nuditi i potraživanja po danim kreditima umjesto telefona, kao bonus u okviru svojih ugovora o pretplati?
    • objavio zam22
      Pozdrav.
      Da li ja kao porezni dužnik i umirovljenik kojem se taj isti dug putem ovrhe po tekućem skida svaki mjesec od mirovine mogu prodati nekretninu na kojoj imam ovrhu ukoliko je isplatim (ovrhu na nakretnini).
      Postoji li mogućnost da se porezna upiše nakon micana prve ovrhe na nakretninu i dali je uopće mogu prodati ili darovati?
    • objavio Knjižničarka3511
      Poštovani,
       
      zanima me legalnost mogućnosti stanovanja u poslovnom prostoru/sjedištu tvrtke. 
      Situacija je sljedeća:
      Prostor je 2010. godine kupila pravna osoba i u njemu registrirala sjedište. Međutim, prostor je od samog početka pa sve do današnjeg dana korišten isključivo u svrhu stanovanja. Budući da mi je djelatnica na MUP-ovom šalteru rekla kako je nemoguće u poslovnom prostoru prijaviti prebivalište/boravište, zanima me kako je to moguće i je li uopće legalno.
      Nadalje, ukoliko nije, kojim se institucijama moguće obratiti za pomoć? 
       
      Unaprijed hvala i lijep pozdrav
    • objavio Justitija
      Poštovani,
      planiram otvoriti obrt pod šifrom NKD 96.09 Ostale osobne uslužne djelatnosti, d. n. te poslovanje imati u kući u kojoj sam vlasnica.
      Moram li za navedeno imati neki poslovan prostor koji zadovoljava određene zakonske tj.minimalne tehničke uvjete ili mogu raditi i u svom stambenom prostoru?
      Pod "raditi" podrazumijevam primati klijente (astrološke i spiritualističke djelatnosti).
      Unaprijed se zahvaljujem na Vašem odgovoru!
       
    • objavio msrzic
      Molim za pomoć,
      otvaram hostel u kući koju sam naslijedio. Kuća ima 8 soba,kupatila i sve ostale sardžaje koji su potrebni, ali me zbunjuje naš zakon jer je kuća privatna. Otvorio sam obrt, ali ne mogu naći informaciju da li može kuća ostat stambena ili je moram prenamjenit u poslovni objekt ili u stambeno-poslovni objekt?
      Molim ako netko zna da mi da informaciju jer u pravilnicima se samo spominje zasebno stubište. U kući ne živi nitko,vlasništvo je 1/1. 
  • Online korisnici



×