Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

pudlica77

ostavina

Preporučene objave

Poštovani

U slučaju smrti darovatelja koji je blokiran i prezaduzen..otvara se ostavinska rasprava (iako nema imovine) zbog tek.računa i penzije? nasljednici jedini imaju pravo potraživati nužni dio imovine koja je bila darovana puno  prije tijekom života nego je darovatelj uopće zapao u dug...ako oni to učine imam par pitanja-

1-kako se uopće može vratiti dar-nekretnina? kako se to izvodi u praksi... u tom nekom određenom dijelu dozvoljava se upis na nekretninu? ( ima nas troje)  ili kako? mogu li ja njih isplatiti ?

2-ako se dar vraća u ostavinsku masu kako bi se nužnio dio ispunio onda vjerovnici imaju pravo zahtijevati od nužnih nasljednika naplatu potraživanja iz tog vraćenog dara? za koji pak nisu nikad prije  tijekom života mogli pokrenuti paulijansku tužbu jer im je prošao rok od tri godine....

 

ako se otvori ostavinska (a ne postoji imovina) osim tog tekućeg računa  tko se ima pravo pojaviti osim nasljednika..i vjerovnici isto? 

 

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, pudlica77 je napisao:

u tom nekom određenom dijelu dozvoljava se upis na nekretninu?

Moguće

 

, pudlica77 je napisao:

mogu li ja njih isplatiti ?

Stvar sporazuma

 

, pudlica77 je napisao:

onda vjerovnici imaju pravo zahtijevati od nužnih nasljednika naplatu potraživanja iz tog vraćenog dara?

Obzirom da se nužni dio izvodi iz nasljednog prava, realno bi postojala odgovornost za dugove ostavitelja u visini vrijednosti nužnog dijela. 

 

, pudlica77 je napisao:

tko se ima pravo pojaviti osim nasljednika

Nasljednici, zapisovnici i dr.osobe koje polažu pravo na ostavinu,po pitanju vjerovnika vidi odredbe čl. 140 Zakona o nasljeđivanju

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru..

Imam još jedno pitanje koje možda ima neki efekt na situaciju..darovana nekretnina je promijenila vlasnika svojevremeno fiducijarno, radi osiguranja tražbine..  onda nakon par godina  se nazad opet uknjižilo pravo vlasništva na mene , zapravo je plaćena...utjeće li to na situaciju?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 15 minuta, pudlica77 je napisao:

zapravo je plaćena

Plaćen je dug, a ne nekretnina koja je bila isključivo instrument osiguranja tražbine. 

 

Prije 17 minuta, pudlica77 je napisao:

utjeće li to na situaciju?

Ne

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×