Jump to content
Sign in to follow this  
dinamo82

Rad u Meksiku, porez u Hrvatskoj?

Preporučene objave

Dakle, planiram uskoro raditi u Meksiku i normalno, prebacivati novac na račune u Hrvatskoj i biti porezni rezident u Hrvatskoj. Ono što sam uspio istražiti, je da Hrvatska s Meksikom nema ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i da bi godišnje Poreznoj upravi trebao prijavljivati dohodak iz Meksika, pa ukoliko postoji manja porezna opterećenost postignutog dohotka u Meksiku u odnosu na Hrvatsku, Hrvatskoj bi trebao platiti samo razliku porezne opterećenosti. Je li to točno?

Uređeno od dinamo82

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
, dinamo82 je napisao:

Dakle, planiram uskoro raditi u Meksiku i normalno, prebacivati novac na račune u Hrvatskoj i biti porezni rezident u Hrvatskoj. Ono što sam uspio istražiti, je da Hrvatska s Meksikom nema ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i da bi godišnje Poreznoj upravi trebao prijavljivati dohodak iz Meksika, pa ukoliko postoji manja porezna opterećenost postignutog dohotka u Meksiku u odnosu na Hrvatsku, Hrvatskoj bi trebao platiti samo razliku porezne opterećenosti. Je li to točno?

Tako nekako. Pravilnik o porezu na dohodak omogućuje uračunavanje poreza uplaćenog u inozemstvu čak i kada nema ugovora o izbjegavanju. Vodite računa da postupak isplanirate i iskalkulirate unaprijed, da kasnije ne bude iznenađenja. Ispitajte kako stoje stvari u Meksiku s oporezivanjem nerezidenata i načinu na koji ćete pribaviti potvrdu o uplaćenom porezu od njihovog poreznog tijela. Istu trebate prevesti na hrvatski od ovlaštenog sudskog tumača. U poreznu obvezu u RH uračuava vam se dohodak po načelu svjetskog dohotka, što znači da će sva vaš dohodak biti oporezivan u RH. Kada postoji ugovor, onda je lakše, ovako dosta ovisi o tumačenju poreznog tijela iz zemlje rezidentnosti. Ali mislim da u vašem slučaju ne bi trebalo biti komplicirano. 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this