Jump to content

Neplaćeni doprinosi - Što napraviti?


deeiimoos

Preporučene objave

Otvorio sam tvrtku 2017. godine i ne znajući da kao nezaposlena osoba moram plaćati doprinose, iste u periodu do 4. mjeseca ove godine nisam plaćao. Nakupio se ogroman iznos ali prema podacima porezne i prema podacima na e-Građaninu dug ne postoji tj. niti ga oni vide niti je bilo gdje naveden. Može li mi netko pomoći gdje mogu provijeriti svoje dugovanje? I što napraviti u ovom slučaju? Je li bolje pokušati dogovoriti sa poreznom otplatu duga na rate (i ako da kako to sve ide) ili je bolje nadati se da HZMO neće donjeti potrebno rješenje i da će dug nakon 6 godina otići u zastaru?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, deeiimoos je napisao:

Otvorio sam tvrtku 2017. godine i ne znajući da kao nezaposlena osoba moram plaćati doprinose, iste u periodu do 4. mjeseca ove godine nisam plaćao. Nakupio se ogroman iznos ali prema podacima porezne i prema podacima na e-Građaninu dug ne postoji tj. niti ga oni vide niti je bilo gdje naveden. Može li mi netko pomoći gdje mogu provijeriti svoje dugovanje? I što napraviti u ovom slučaju? Je li bolje pokušati dogovoriti sa poreznom otplatu duga na rate (i ako da kako to sve ide) ili je bolje nadati se da HZMO neće donjeti potrebno rješenje i da će dug nakon 6 godina otići u zastaru?

 

 

Dug još uvijek nije utvrđen, zato nije evidentiran ni na vašoj ni na knjigovodstvenoj kartici vaše firme kod Porezne uprave. Zastara prava na utvrđivanje doprinosa je je 6 godina, dakle, nemate što učiniti nego pripremiti se na eventualnu obročnu otplatu duga ako/kada dug bude utvrđen. 

Dobit ćete rješenje od HZMO ili Porezne uprave i kada dug dospije, možete sklopiti upravni ugovor i platiti kroz najviše 24 rate, ako zadovoljavate uvjete za isti. 

Postoji i sasvim mala mogućnost da vam dug uopće neće biti utvrđen, ali bojim se da će biti barem za dio duga, s obzirom na promjenu zakona. Ranije se znalo događati da se dug po toj osnovi uopće ne utvrdi, ali vremena su se promijenila, jer je to postalo politički aktualno. 

Dakle, nemate što poduzimati dok ne dobijete rješenje, a dug će dospjeti najvjerojatnije 30 dana nakon što vi primite rješenje. 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, deeiimoos je napisao:

Hvala vam na vašem odgovoru. Isplati li se žaliti na rješenje HZMO ili PU i opisati situaciju u kojoj ja stvarno nisam imao niti jednu transakciju niti sam uopće poslovao? Znate li dali na dug idu kamate od trenutka kada dug postoji ili od trenutka kada dobijem rješenje i koliko kamata iznosi?

Kamate idu od trenutka otkad je rješenje izvršno, pravomoćno. Dakle, to je istek rok za žalbu ako se ne žalite, 15 ili 30 dana otkad primite rješenje. Kamata je oko 7 % godišnje, ali je kamatni obračun jednostavan pa te kamate nisu velike.  Kod banaka se radi o složenom obračunu kamata (kamata se pribraja glavnici na kraju razdoblja, pa se nova kamata obračunava na glavnicu+kamate) pa zato budu veliki iznosi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija