Jump to content

Porez na kupnju stana


Antofagasta

Preporučene objave

Pozdrav!

Po zakonu osoba koja je kupila stan duzna je u periodu od 30 dana prijaviti odnosno platiti 3% poreza od ukupne vrijednosti stana. Moje pitanje je da li se tih 30 dana racuna od potpisivanja kupoprodajnog ugovora, od potpisivanja tabularne izjave ili pd upisa vlasnistva u zemljisne knjige nad nekretninom? Po mom bi logicno bilo da se racuna od tabularne izjave, odnosno od stjecanja prava na upis vlasnistva na nekretninom, ali evo nisam siguran pa zato pitam.

I druga stvar, kako ide ta procedura kod placanja poreza, da li netko dolazi procijenjivati vrijednost stana ili samo na osnovu kupoprodajnog ugovora placam porez?

Hvala unaprijed

uređeno: od Antofagasta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od sklapanja ugovora odnosno ovjere potpisa kod javnog bilježnika, i više nemate dužnost podnošenja porezne prijave, već javni bilježnik šalje ugovor poreznoj upravi. Nitko ne procjenjuje nekretninu, već se uzima kupoprodajna cijena. Ako je suditi po mom slučaju, u roku od 15 dana od sklapanja ugovora će Vam doći uplatnica od Vaše općine ili grada (jer je to prihod jedinice lokalne samouprave) na iznos od više desetaka tisuća kuna, koji ćete morati platiti u roku od 15 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Od sklapanja ugovora odnosno ovjere potpisa kod javnog bilježnika, i više nemate dužnost podnošenja porezne prijave, već javni bilježnik šalje ugovor poreznoj upravi. 

Hvala na odgovoru! Da budem konkretniji, recimo da kupoprodajni ugovor za kupovinu nekretnine potpisujem 1.4., tada dajem kaparu koja me obavezuje da platim stan u roku od mjesec dana. 1.5. isplaćujem nekretninu i dobivam od prodavatelja tabularnu izjavu da mogu upisati vlasništvo nad nekretninom. Je li tih 30 dana za plaćanje poreza ide od 1.4. ili od 1.5.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Antofagasta je napisao:

Je li tih 30 dana za plaćanje poreza ide od 1.4. ili od 1.5.?

 

prije 4 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Od sklapanja ugovora odnosno ovjere potpisa kod javnog bilježnika

Od 01.04.

 

prije 5 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Nitko ne procjenjuje nekretninu, već se uzima kupoprodajna cijena.

Hm da, ako je navedena neka realna cijena. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Antofagasta je napisao:

Od 1.4.?  Znaci da bi trebao platiti porez prije nego sam uopce kupio stan.

Prema odredbama čl. 16 st. 1 Zakona o porezu na promet nekretnina, porezna obveza nastaje u trenutku sklapanja ugovora,glede čega je za poreznu više nebitno da li je isplaćena kupoprodajna cijena i da li ugovor uopće udovoljava zemljišno-knjižnim pravilima da bi se na temelju istog proveo upis. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Matrix je napisao:

Prema odredbama čl. 16 st. 1 Zakona o porezu na promet nekretnina, porezna obveza nastaje u trenutku sklapanja ugovora,glede čega je za poreznu više nebitno da li je isplaćena kupoprodajna cijena i da li ugovor uopće udovoljava zemljišno-knjižnim pravilima da bi se na temelju istog proveo upis. 

Jasno mi je da je zakon takav, ali mi to nema nikakvog smisla. Odlucim kupiti stan na kredit, potpisem ugovor i dajem kaparu, a u ugovoru stavim da cu isplatiti prodavatelja u periodu od 2 mj. Dok cekam da se odobri kredit moram platiti porez na nekretninu koja nije moja zapravo. Ne odobri se kredit, gubim kaparu plus porez koji sam uplatio. Tu sam stavio period od samo 2 mjeseca.

Uglavnom hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima, ne znam da li sam na pravom mjestu postavio pitanje, u slučaju da nisam unaprijed se ipričavam :)

Naime, državljanin sam BiH koji živi i radi u Zagrebu. Već 4 godine živim u Hrvatskoj na dozovlu boravka i rada, zaposlen sam na neodređeno vrijeme i ostvarujem svoja primanja u Hrvatskoj. Planiram nastaviit živjeti u Hrvatskoj i kupiti svoj prvi stan kako bih riješio stambeno pitanje. Interesira me, da li kao strani državljanin sa stalnim zaposlenjem u Hrvatskoj imam ista prava kao i hrvatski državljani kada su u pitanju porezne olakšice pri kupovini prve nekretnine, tj. da li ispunjavam uvjete da budem oslobođen plaćanja poreza?

 

Unaprijed hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija