Jump to content
Antofagasta

Porez na kupnju stana

Preporučene objave

Pozdrav!

Po zakonu osoba koja je kupila stan duzna je u periodu od 30 dana prijaviti odnosno platiti 3% poreza od ukupne vrijednosti stana. Moje pitanje je da li se tih 30 dana racuna od potpisivanja kupoprodajnog ugovora, od potpisivanja tabularne izjave ili pd upisa vlasnistva u zemljisne knjige nad nekretninom? Po mom bi logicno bilo da se racuna od tabularne izjave, odnosno od stjecanja prava na upis vlasnistva na nekretninom, ali evo nisam siguran pa zato pitam.

I druga stvar, kako ide ta procedura kod placanja poreza, da li netko dolazi procijenjivati vrijednost stana ili samo na osnovu kupoprodajnog ugovora placam porez?

Hvala unaprijed

Uređeno od Antofagasta

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Od sklapanja ugovora odnosno ovjere potpisa kod javnog bilježnika, i više nemate dužnost podnošenja porezne prijave, već javni bilježnik šalje ugovor poreznoj upravi. Nitko ne procjenjuje nekretninu, već se uzima kupoprodajna cijena. Ako je suditi po mom slučaju, u roku od 15 dana od sklapanja ugovora će Vam doći uplatnica od Vaše općine ili grada (jer je to prihod jedinice lokalne samouprave) na iznos od više desetaka tisuća kuna, koji ćete morati platiti u roku od 15 dana.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 3 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Od sklapanja ugovora odnosno ovjere potpisa kod javnog bilježnika, i više nemate dužnost podnošenja porezne prijave, već javni bilježnik šalje ugovor poreznoj upravi. 

Hvala na odgovoru! Da budem konkretniji, recimo da kupoprodajni ugovor za kupovinu nekretnine potpisujem 1.4., tada dajem kaparu koja me obavezuje da platim stan u roku od mjesec dana. 1.5. isplaćujem nekretninu i dobivam od prodavatelja tabularnu izjavu da mogu upisati vlasništvo nad nekretninom. Je li tih 30 dana za plaćanje poreza ide od 1.4. ili od 1.5.?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat, Antofagasta je napisao:

Je li tih 30 dana za plaćanje poreza ide od 1.4. ili od 1.5.?

 

prije 4 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Od sklapanja ugovora odnosno ovjere potpisa kod javnog bilježnika

Od 01.04.

 

prije 5 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Nitko ne procjenjuje nekretninu, već se uzima kupoprodajna cijena.

Hm da, ako je navedena neka realna cijena. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 2 minuta, Matrix je napisao:

 

Od 01.04.

 

Hm da, ako je navedena neka realna cijena. 

Od 1.4.?  Znaci da bi trebao platiti porez prije nego sam uopce kupio stan.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 5 minuta, Antofagasta je napisao:

Od 1.4.?  Znaci da bi trebao platiti porez prije nego sam uopce kupio stan.

Prema odredbama čl. 16 st. 1 Zakona o porezu na promet nekretnina, porezna obveza nastaje u trenutku sklapanja ugovora,glede čega je za poreznu više nebitno da li je isplaćena kupoprodajna cijena i da li ugovor uopće udovoljava zemljišno-knjižnim pravilima da bi se na temelju istog proveo upis. 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 5 minuta, Matrix je napisao:

Prema odredbama čl. 16 st. 1 Zakona o porezu na promet nekretnina, porezna obveza nastaje u trenutku sklapanja ugovora,glede čega je za poreznu više nebitno da li je isplaćena kupoprodajna cijena i da li ugovor uopće udovoljava zemljišno-knjižnim pravilima da bi se na temelju istog proveo upis. 

Jasno mi je da je zakon takav, ali mi to nema nikakvog smisla. Odlucim kupiti stan na kredit, potpisem ugovor i dajem kaparu, a u ugovoru stavim da cu isplatiti prodavatelja u periodu od 2 mj. Dok cekam da se odobri kredit moram platiti porez na nekretninu koja nije moja zapravo. Ne odobri se kredit, gubim kaparu plus porez koji sam uplatio. Tu sam stavio period od samo 2 mjeseca.

Uglavnom hvala na odgovoru!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Jedno pitanje ,ja sam bio oslobođen plaćanja poreza na nekretninu i tu istu nekretninu sam prodao,bio vlasnik 1/1.Sad moja supruga želi kupiti kuću na svoje ime, da li je oslobođena plaćanja poreza jer je to njoj prva nekretnina

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, ne znam da li sam na pravom mjestu postavio pitanje, u slučaju da nisam unaprijed se ipričavam :)

Naime, državljanin sam BiH koji živi i radi u Zagrebu. Već 4 godine živim u Hrvatskoj na dozovlu boravka i rada, zaposlen sam na neodređeno vrijeme i ostvarujem svoja primanja u Hrvatskoj. Planiram nastaviit živjeti u Hrvatskoj i kupiti svoj prvi stan kako bih riješio stambeno pitanje. Interesira me, da li kao strani državljanin sa stalnim zaposlenjem u Hrvatskoj imam ista prava kao i hrvatski državljani kada su u pitanju porezne olakšice pri kupovini prve nekretnine, tj. da li ispunjavam uvjete da budem oslobođen plaćanja poreza?

 

Unaprijed hvala na pomoći.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×