Jump to content
Sign in to follow this  
Matilda2

Odgovaranje vlastitom imovinom/financijama

Preporučene objave

Pozdrav,

u slučaju ovrhe na računu firme (zbog sitnih dugovanja po par sto kuna), a firma više neće poslovati te neće biti više priljeva sredstava, odgovara li direktor/vlasnik firme svojom imovinom/novčanim sredstvima? Odgovara li direktor svojom imovinom u slučaju da dođe do brisanja firme zbog blokade računa? Može li direktor ikad odgovarati svojom imovinom za dugovanje postojeće ili ugašene firme? Firma nema nikakve imovine, a dug je ukupno možda 2000 kn.

E.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 4 sati , Matilda2 je napisao:

Pozdrav,

u slučaju ovrhe na računu firme (zbog sitnih dugovanja po par sto kuna), a firma više neće poslovati te neće biti više priljeva sredstava, odgovara li direktor/vlasnik firme svojom imovinom/novčanim sredstvima? Odgovara li direktor svojom imovinom u slučaju da dođe do brisanja firme zbog blokade računa? Može li direktor ikad odgovarati svojom imovinom za dugovanje postojeće ili ugašene firme? Firma nema nikakve imovine, a dug je ukupno možda 2000 kn.

E.

Vlasnik firme ne odgovara svojom imovinom za dugove firme. Jedini slučaj kada odgovornost za poslovanje društva na neki način prelazi na vlasnika firme (koji ujedno obavlja i izvršnu funkciju) je u slučajevima kada je počinjeno neko kazneno djelo ili kada postoji zlouporaba prava (tzv proboj pravne osobnosti) prema Općem poreznom zakonu.

Uređeno od Mario137

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this  

• Similar Content

• objavio Tindorf
      Kako je moguće da jedna odvjetnica ima dug kod porezne od 688.000 kuna i smije dalje raditi? Gdje je tu vjerodostojnost?
    • objavio kanojdoo
      Poštovani,
      imam veliki problem. Prije sam imao firmu (d.o.o.) koja je otišla u stečaj i stečaj je zatvoren i firma je u brisanju. Firma je otišla u stečaj prvenstveno zbog smanjenja obima posla, nemogućnosti naplate svojih potraživanja što je rezultiralo dugom prema Poreznoj upravi, a u konačnici i stečajem. Ja sam sad otvorio novu firmu koja uredno posluje, ostvaruje dobit i nikome ništa ne duguje. Sve bi to bilo super, ali zbog te stare firme u niti jednoj financijskoj instituciji ne mogu podići ni najmanji kredit zbog te stare firme. 
      Mene zanima kad prestaje moja veza s tom firmom? Ja na tu firmu više nikako ne mogu utjecati, ona je brisana iz sudskog registra. Protiv te firme koja je otišla u stečaj ili protiv mene osobno se ne vodi nikakav kazneni postupak, pa da bi me mogli teretiti zbog toga.
      Po samoj definiciji  društva s ograničenom odgovornošću s brisanjem firme bi trebali završiti i sve moje veze s tom firmom, al to financijskim institucijama ništa ne znači. Hoće mene cijeli život to pratiti? Ako je tako meni ne preostaje ništa nego da spakiram kofere i bježim van, jer kako da razvijam firmu ako ne mogu dići nikakav kredit bez obzira što firma uspješno posluje.
      Molim vas za pomoć, jer više ne znam kome bi se obratio.
      Hvala!

• objavio Brko1122
      Poštovani,
      zanima me u praksi kako stvari stoje i ako netko ima iskustva.
      Znaci prvotni ovrhovoditelj prodaje dug Eos matrixu. Nakon pisanog dopisa od moje strane prvotni ovrhovoditelj povlaci aktivnu ovrhu sa Fine uz obrazlozenje da je dug po br ovrhe u potpunosti podmiren te da nema potrebe za daljnjom pljenidbom sredstava sa racuna ovrsenika. Sto Fina i čini. Nakon 9 mjeseci račun je blokiran po istom ovršnom rješenju( koje glasi na ime prvotnog ovrhovoditelja) no kao novi ovrhovoditelj na Fini je upisana agencija Eos matrix. Te uz broj ovrhe koji je identican povucenom rjesenju od prvotnog ovrhovoditelja samo stoji zvjezdica. U Fini nitko nista nezna te se čude kako je to moguće 🤦🏻‍♂️.
      Angažirao sam odvjetnika i sve dao na sud sud me upucuje u parnicu protiv Eos matrix. Nakon tužbe da je Eos matrix nezakonski ovrhovoditelj te da nemaju aktivnu legitimnu ovrsnu ispravu ( ovrha je iz 5 mj 2010 god.) te da se ovrha kao takva obustavi. Opcinski sud donio je odluku da se usvaja moja tužba u cijelosti te da mi se isplate sudski troskovi u roku 15 dana od pravomocnosti rjesenja.
      Prošlo je 15 dana od dana citanja presude zalba jos nije uvedena koliko vidim na e-gradani no dali se Eos matrix žalio ili ne neznam no do danas nisu citanje presude je bilo 06.03
      Zanima me koja je praksa i sta dalje ako oni budu ustrajali na podmirenju duga te imaju ili osnovu kakvu  za tuzbu radi podmirenja duga. Ima li smisla i dalje negirati postojanje  duga te bilo kakav odnos sa Eos matrix agencijom.Naime dug je iz 2009 god. te tad nije bilo zakona vezanog da se dug moze prenijeti na novog vjerovnika bez pristanka dužnika ako je za dug vec bila pokrenuta naplata pravnim putevima.
       Dali stupiti sa njima u kontakt pa pokušati ponovo dogovarati nekakav znatno manji iznos od onog sta traze ili ??????

Hvala na odgovoru 

• objavio vither
      Pravna osoba (XY) mi je za posuđeni novac kako bih poboljsala poslovanje izdala 2 zaduznice ukupne vrijednosti 150000 kuna. Takoder je s doticnom osobnom potpisan ugovor o zajmu novaca.
      Nakon sto je prosao rok placanja novci nisu vraceni te imam problema s naplatom.
      Problem je sto firma nema nikakve imovine, te raspoloziva sredstva na racunu niti je imala prilikom izdavanja zaduznica.

Naime svim resursima kojim raspolaze su pod leasingom (konkretno auti) radi se o rent a car firmi.

Samom ovrhom na racun vlasnik firme prijeti da ce sve ugovore s lizinzima prenesti na novu firmu te ovu zatvoriti te da necu dobiti ni lipe ukoliko se usudim staviti ovrhu te ga blokirati?

Sto napraviti?

Unaprijed hvala!
    • objavio Nicola123
      Pozdrav svima, molio bih Vas za savjet. Naime, oba roditelja su jučer dobili poziv potrošaču da dostavi očitovanje za provedbu jednostavnog postupka stečaja potrošača. Otac ima dug na fini 27.500 kn, a majka 13.000 kn. Imaju u posjedu novoizgradenu nekretninu na čijoj čestici gdje se nalazila stara kuća postoji hipoteka koju treba plaćati još 3 godine u mjesecnom iznosu od 2.500 kn. Placanje hipotekarnog kredita se vrsi redovito. U navedenom pozivu koji su poslali iz Fine stoje ukupni iznosi i broj dana koliko dug stoji na fini. Preko 3 godine stoji dug. Oba roditelja su u penziji te su im primanja zajedno oko 5000 kn te im od toga mjesecno uzimaju 2000 kn.  Otac takoder osim ovrha koje su na fini ima jos ovrha koje nisu dospjele na finu u jos tolikom iznosu. Radi se o hrt pretplati i ostalim rezijskim troskovima. Evo molim vas ovim putem da mi date savjet da li popuniti pitanja o nekretnini i pokrenuti postupak stecaja ili ne? I ako netko ima kakav savjet sto napraviti u takvoj situaciji? Hvala. Lp
  • Online korisnici