Jump to content
  1. drot13

drot13

• Similar Content

• objavio mirmar
      Dobar dan,
      molim vas za pomoć u tumačenju Zakona o radu vezano uz godišnji odmor za osobe zaposlene na pola radnog vremena.
      Radi se o 6-dnevnom radnom tjednu, gdje osoba zaposlena na puno radno vrijeme radi 6 dana po 8 sati i ima 1 dan slobodno.
      Kada se radi o osobi zaposlenoj na pola radnog vremena, ona može raditi 6 dana po 4 sata i imati 1 dan slobodno, ili raditi 3 dana u tjednu po 8 sati i imati 4 dana slobodno.
      Na koliko dana godišnjeg ima pravo osoba koja radi 3 dana u tjednu po 8 sati (i koja ustvari u jednom danu odradi svoja 2 "radna dana")?
      Konkretno, ima li osoba koja radi 3 dana po 8 sati pravo na 12 dana godišnjeg, a osoba koja radi 6 dana po 4 sata pravo na 24 dana godišnjeg ili obje osobe imaju pravo na 24 dana godišnjeg?
      Hvala i lijep pozdrav!
    • objavio doky89vk
      Imam pitanje vezano za dodijeljivanje razmjernog dijela godišnjeg odmora u slučaju da radnik odrađuje otkazni rok.
      Dakle, radnik je najavio otkaz datuma 04.05.2019. Njegov otkazni rok iznosi mjesec dana i dva tjedna što znači da će raditi do 18.06.2019. Maksimalni broj dana za navedenog radnika je 24 dana. Radnik će koristiti godišnji odmor za vrijeme otkaznog roka.
      Pitanje: Radnik tvrdi da ima 12 dana razmjernog godišnjeg odmora što meni baš i nema smisla jer bi to značilo da mu u izračun od 12 dana ulaze i dani koje ce radnik biti na godišnjem, odnosno da mu se u tom slučaju dodijeljuju dani godišnjeg dok je on na godišnjem.
      Po mome radnik bi trebao dobiti 8 dana do dana najave otkaza 04.05. te još 2 dana za cijeli 5. mjesec budući će u 6. mjesecu koristiti dodjeljeni godišnji odmor od 10 dana.
      Smatram da bi mu se dodijelilo 12 dana radnik mora raditi neprekidno od 01.01.do 18.06. a to nije slučaj budući će radnik realno raditi do 05.06. u slučaju korištenja godišnjeg odmora od 12 dana.
      Da pojednostavim, po vašemu treba li dobiti 10 dana ili 12?
    • objavio Guitarman
      Pozdrav svima,
      Radim u jednom stranom trgovačkom lancu u odjelu marketinga već 4 godine (na neodređeno). Dakle, ne radim u prodaji. Subote, nedjelje i blagdani su mi uvijek neradni. Ostalo mi je 5 dana starog godišnjeg odmora koje moram iskoristiti do 30.06. Poslodavcu sam predao zahtjev za GO tijekom 5 radnih dana u lipnju, od 21.06. do 28.06. U četvrtak 20.06. je Tjelovo, a u utorak 25.06. je Dan državnosti i ta 2 dana ne ulaze u GO. Prema tom zahtjevu, ukupno ne bih bio na poslu od čet. 20.06. do ned. 30.06., tj. 11 dana. Ta spoznaja nije se svidjela poslodavcu i on je zahtjev odbio uz obrazloženje da nitko u firmi ne može dobiti više od tjedan dana GO u komadu tijekom godine, nakon što iskoristi 2 tjedna obaveznog neprekidnog GO (koji sam ja već iskoristio prošlog kolovoza). Kaže da je takva politika firme i da ako mi se to ne sviđa mogu slobodno zatražiti otkaz, da će ga on prihvatiti.
      Mislim da to nije ok i ne znam što mogu poduzeti da ostvarim svoja prava na GO. Moram li popustiti i razdijeliti preostali GO na 2 dijela? Molim vas za pravni savjet. Hvala.
    • objavio NikolinaPi
      Postovani trebam potvrdjene informacije u vezi sljedeceg.
      U 5.mj 2016. sam otisla na komplikacije u trudnoci,porodiljni mi je trajao do 1. mj 2018 g. te sam od tada na njegi djeteta koja zavrsava sa 31.12.2018.g
      U medjuvremenu nisam koristila go iz 2016,2017 i 2018. g.
      U firmi sam prijavljena na neodredjeno skoro 10 godina i sad me ceka poslovno uvjetovani otkaz.
      Mene zanima koji sve godisnji imam pravo koristiti i koliko traje moj otkazni rok i da li imam jos kojih prava? Hvala svima unaprijed.

• objavio MalaMaljinica
      Poštovani,

molim Vas tumačenje sljedeće situacije. Naime više od godinu dana radim za jednu kompaniju preko agencije za zapošljavanje. 31.10. mi ističe ugovor u agenciji te će me zaposliti u toj kompaniji odmah s 1.11. Stari godišnji će mi isplatiti, a ono što mene zanima je kada mogu početi koristiti razmjeran dio godišnjega u novoj tvrtci? Da li mora isteći prvih mjesec dana da bih ga počela koristiti ili se teoretski može odmah?
      U kompaniji mi tvrde da nije moguće odmah no zanima me pravno mišljenje.

• Online korisnici