Jump to content
Mandarina307

Nasljednik duznik i njegovi vjerovnici

Preporučene objave

Pozdrav svima! 

Molila bih pomoc svezi nasljedjivanja. Majka na sebi ima dvije nekretnine koje cemo jednog dana naslijediti brat i ja. 

Naime, nedavno sam saznala od svojeg brata da ima dugove po bankama u iznosu preko 40 000 € te je blokiran. Zbog njegovog nacina zivota ne vidim da ce se ubrzo iz tog izvuci i nije mu u interesu nista naslijediti kako mu ne bi bilo ovrseno. Takodjer mi je poznato da u slucaju nasljedjivanja moje majke, ako se on odrekne svog djela, vjerovnici imaju pravo pobijanja rjesenja o nasljedjivanju jer se odreknuce smatra besplatnim raspolaganjem na stetu istih.

Zanima me, ukoliko sada sklopim s majkom darovni ugovor kojim bi sve nekretnine prepisali na mene, dali bi vjerovnici ikako bili aktivno legitimirani u pobijanju tog darovnog ugovora? Posto se darovi za zivota ostavitelja uracunavaju u ostavinu, dali vjerovnici mogu traziti povrat dara ili to mogu samo nasljednici? 

Takodjer me zanima vase misljenje o iskljucivanju nuznog nasljednika iz oporuke zbog nerada i nepostenog zivota. Kakva je praksa?

Voljela bih se informirati u kojem slucaju smo najsigurniji da bratovi vjerovnici nece dirati u nasljedjenu imovinu.

hvala vam na odgovoru!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
, Mandarina307 je napisao:

Takodjer me zanima vase misljenje o iskljucivanju nuznog nasljednika iz oporuke zbog nerada i nepostenog zivota.

Zbog čega bi poduzimali takvu pravnu radnju kad nasljednik koji bi bio isključen nema pretenzija prema nasljednom dijelu. 

Voljela bih se informirati u kojem slucaju smo najsigurniji da bratovi vjerovnici nece dirati u nasljedjenu imovinu.

Posto se darovi za zivota ostavitelja uracunavaju u ostavinu,

Točno, ali samo po zahtjevu stranke/nasljednika koji je povrijeđen u pravu na nužni dio. 

Obzirom da Vi niste dužnik, može darovanje u vašu korist ili oporuka. 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio nluketic
      Zanima ma kako funkcionira Zakon o otpisu dugova fizičkih osoba u praksi.
      Jesi li odblokirani računi onima koji su dugovali manje od 10.000 kuna, a ovrha se odnosi na dugovanja do 31. prosinca 2017?
      Jesu li u tom smislu pravne osobe u vlasništvu RH (Hrvatske Vode, HEP, ...gradovi i općine) automatski otpisale dugove građanima?
    • objavio IvanaSB
      Postovani,
      molim pravni/knjigovodstveni savjet za sljedecu situaciju. Baka ima 80godina i nositelj je obrta dohodasa koji je u sustavu PDV-a, a u koji je unesena dugotrajna materijalna imovina koja je u cijelosti amortizirana - dvije nekretnine su u pitanju. Taj obrt zeli prebaciti na 2 unuka, a svakom od njih bi trebala pripasti po jedna nekretnina.
      Zanima me:
      1. Kako napraviti diobu obrta, odnosno kako odvojiti te dvije nekretnine u dva razlicita obrta, a da se ne mora knjiziti prihod od prodaje (tj prijenosa) blo koje od nekretnina te pritom platiti porez (s obzirom na to da su nekretnine u cijelosti amortizirane)?
      2. Kako zatim prenijeti svaki od obrta na svakog od unuka principu: nekretnina1/obrt1 sljeduje unuku 1, nekretnina2/obrt2 sljeduje unuku 2?
      3. Je li mozda bolje osnovati zajednicki obrt odmah (baka+unuk1+unuk2) iz kojeg bi baka izisla pa bi se unuk1 i unuk2 naknadno razdvojili? I na koji nacin bi se dioba mogla izvrsiti te koje su reperkusije?
      Djelatnosti (inicijalnog) obrta bi se nastavile u svakom slucaju (i nakon diobe i nakon prijenosa).
      Hvala
    • objavio Rinarushiti
      Dobar dan, imam jedno pitanje. Moj je otac darovnim ugovorom od svoje majke dobio dvije nekretnine. Budući da je porezni dužnik on je prije nekoliko godina darovao nama (svojim kcerima) te nekretnine. Porezna uprava je zbog toga pokrenila postupak i želi poništiti te darovne ugovore prema nama i ovršiti te nekretnine. Moje je pitanje jel može njegova mama njemu poništiti darovni ugovor i na taj način sačuvati te nekretnine. Hvala
    • objavio mortifikator
      Pozdrav svima,
      molio bih za savjet. Naime, u pregovorima sam oko kupnje stana. U kupoprodaji posreduje agencija za nekretnine, i oni su me obavijestili prije nego se odlučim za kupnju, da prijašnji vlasnik stana ima poprilične dugove za režije, te da se trenutni vlasnik obvezuje platiti te dugove od novca koji dobije kupoprodajom tog stana.
      Iz agencije me uvjeravaju da ti dugovi nemaju apsolutno nikakve veze sa mnom kao potencijalnim budućim vlasnikom tog stana, te da ne mogu imati apsolutno nikakvih eventualnih problema, primjerice prilikom prebacivanja režija na moje ime, jer se dugovi vode pod OIB prijašnjeg vlasnika. Navode da u stanu nijedan energent nije isključen - struja je plaćana redovito, a dugovi su za plin, vodu te pričuvu, koji se ne mogu isključiti. Poslali su mi na uvid specifikaciju troškova. Sva dugovanja su prema ZG Holdingu, odnosno GSKG, te Vodoopskrba i odvodnja i Gradska plinara.
      Na vlasničkom listu nema upisanog nikakvog tereta, sve je čisto.
      Da li mogu biti siguran i vjerovati informacijama koje sam dobio od agencije, i da li imate kakve savjete da se dodatno raspitam i gdje, te eventualno da tražim neke dodatne stavke u predugovoru, ili neki drugi način na koji bih se mogao zaštititi?
      Hvala
  • Online korisnici