Jump to content

Ovrha pitanje


pudlica77

Preporučene objave

kakvog ima smisla da se dozvoli ovrha na predmetu koji vrijedi 20 puta više od trazbine a ne ide na predmet koji vrijedi 5 puta više od trazbine.. mislim ono..stvarno no brainer..niti je pravicno, logično, ekonomski, svrsishodno itd..ako se ne varam negdje u oz  kaze da ovrhovoditelj mora dokazati da se nije uspio naplatiti na drugim predmetima u vlasništvu ovrsenika pa tek onda na kuću..

U svakom slučaju ja stvarno ne vjerujem da bi se dozvolila ovrha kuće a postoji druga imovina u vlasništvu ovrsenika, dostatna i prikladnija za namirenje..

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 1 sat, pudlica77 je napisao:

kakvog ima smisla da se dozvoli ovrha na predmetu koji vrijedi 20 puta više od trazbine a ne ide na predmet koji vrijedi 5 puta više od trazbine.. 

Smisao ovršnog postupka je prisilno ostvarenje tražbina na temelju ovršnih i vjerodostojnih isprava. Ovršni postupak se pokreće na prijedlog ovrhovoditelja. Znači, da ovrhovoditelj bira predmet ovrhe. A sud je taj koji određuje ovrhu isključivo na onim predmetima koji su navedeni u ovršnom prijedlogu. Međutim, ukoliko je predloženo više predmeta ovrhe, sud će na prijedlog ovršenika, ograničiti ovrhu, samo na neka od tih predmeta, ako su dovoljni za ostvarenje tražbine.

prije 1 sat, pudlica77 je napisao:

niti je pravicno, logično, ekonomski, svrsishodno itd..

Cijelo vrijeme ovršenik zna da dug postoji i nitko mu ne brani da sam proda nekretninu koji smatra podobnom za podmirenje duga i da mimo ovršnog postupka, dobrovoljno podmiri dug.

prije 1 sat, pudlica77 je napisao:

ako se ne varam negdje u oz  kaze da ovrhovoditelj mora dokazati da se nije uspio naplatiti na drugim predmetima u vlasništvu ovrsenika pa tek onda na kuću..

Sud donosi odluku o osnovanosti prijedloga za ovrhu na nekretnini i to ovisno o visini duga, o tome jeste li blokirani, imate li primanja i pokretnina s kojima bi se dug mogao namirit...

prije 1 sat, pudlica77 je napisao:

U svakom slučaju ja stvarno ne vjerujem da bi se dozvolila ovrha kuće a postoji druga imovina u vlasništvu ovrsenika, dostatna i prikladnija za namirenje..

Sud ne bira imovinu/nekretnine, ovrhovoditelj ih bira, a sud usvaja ovršni prijedlog ili odbija ili odbacuju. Svakako sud ne ulazi u ispitivanje da li imate drugih prikladnijih nekretnina, odlučuje samo o onima koje su mu dostavljene u prijedlogu za ovrhu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija