Jump to content
pudlica77

Ovrha pitanje

Preporučene objave

Ako ovrhovoditelj radi tražbine od npr. 200 tis kuna pokrene ovrhu na kući  moze li ovrsenik predložiti sudu da se promijeni ovrha s kuće na građ.zemljište zato jer je dostatno za namirenje u cijelosti ovrhovoditelja a kuća je nepotrebna za ovrhu..mora li sud to uzeti u obzir..?

Hvala Vam 

Lp

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

kakvog ima smisla da se dozvoli ovrha na predmetu koji vrijedi 20 puta više od trazbine a ne ide na predmet koji vrijedi 5 puta više od trazbine.. mislim ono..stvarno no brainer..niti je pravicno, logično, ekonomski, svrsishodno itd..ako se ne varam negdje u oz  kaze da ovrhovoditelj mora dokazati da se nije uspio naplatiti na drugim predmetima u vlasništvu ovrsenika pa tek onda na kuću..

U svakom slučaju ja stvarno ne vjerujem da bi se dozvolila ovrha kuće a postoji druga imovina u vlasništvu ovrsenika, dostatna i prikladnija za namirenje..

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, pudlica77 je napisao:

kakvog ima smisla da se dozvoli ovrha na predmetu koji vrijedi 20 puta više od trazbine a ne ide na predmet koji vrijedi 5 puta više od trazbine.. 

Smisao ovršnog postupka je prisilno ostvarenje tražbina na temelju ovršnih i vjerodostojnih isprava. Ovršni postupak se pokreće na prijedlog ovrhovoditelja. Znači, da ovrhovoditelj bira predmet ovrhe. A sud je taj koji određuje ovrhu isključivo na onim predmetima koji su navedeni u ovršnom prijedlogu. Međutim, ukoliko je predloženo više predmeta ovrhe, sud će na prijedlog ovršenika, ograničiti ovrhu, samo na neka od tih predmeta, ako su dovoljni za ostvarenje tražbine.

niti je pravicno, logično, ekonomski, svrsishodno itd..

Cijelo vrijeme ovršenik zna da dug postoji i nitko mu ne brani da sam proda nekretninu koji smatra podobnom za podmirenje duga i da mimo ovršnog postupka, dobrovoljno podmiri dug.

ako se ne varam negdje u oz  kaze da ovrhovoditelj mora dokazati da se nije uspio naplatiti na drugim predmetima u vlasništvu ovrsenika pa tek onda na kuću..

Sud donosi odluku o osnovanosti prijedloga za ovrhu na nekretnini i to ovisno o visini duga, o tome jeste li blokirani, imate li primanja i pokretnina s kojima bi se dug mogao namirit...

U svakom slučaju ja stvarno ne vjerujem da bi se dozvolila ovrha kuće a postoji druga imovina u vlasništvu ovrsenika, dostatna i prikladnija za namirenje..

Sud ne bira imovinu/nekretnine, ovrhovoditelj ih bira, a sud usvaja ovršni prijedlog ili odbija ili odbacuju. Svakako sud ne ulazi u ispitivanje da li imate drugih prikladnijih nekretnina, odlučuje samo o onima koje su mu dostavljene u prijedlogu za ovrhu.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad