Jump to content

Pravo na prijevremenu mirovinu zbog stečaja poslodavca


Eneria

Preporučene objave

Poštovani,

Tražim konkretan savjet . Radim u brodogradilištu Uljanik koji je 13.05.2019 otišao u stečaj. Dana 23.05.2019. dobio sam otkaz ugovora o radu zbog stečaja poslodavca s otkaznim rokom od 30 dana, tj. 23.06.2019. prestaje mi radni odnos zbog stečaja poslodavca. Na zavod za zapošljavanje trebao bi se javiti 01.07.2019. ( raspoređeni smo po grupama da ne ispadne gužva). Ja sam muškarac rođen 15.01.1961.i imati ću  23.06.2019.  58 godina i 5 mjeseci . Imam 34 godina efektivnog radnog staža, odnosno 36 godina i 3 mjeseca mirovinskog radnog staža ( imam 2 godine i 3 mjeseca beneficiranog radnog staža 12/15 mjeseca). 

Imam li ja pravo na prijevremenu starosnu mirovinu zbog stečaja poslodavca bez penalizacije ? Ako imam , kad i koje uvjete treba ispuniti da bi to ostvario? A ako nemam, zašto nemam, ?

 

 

uređeno: od Eneria
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po vazecem ZOMO-u u prijevremenu starosnu mirovinu muskarac moze kad navrsi 60 godina zivota i minimalno 35 godina radnog staza, uz penalizaciju od 0,3% po svakom mjesecu prije stjecanja uvjeta za starosnu mirovinu (65 godina).

Morate na burzi provesti 24 mjeseca.

 

Dodatno, nakon sto provedete dvije godine na burzi imate pravo na "prijevremenu starosnu mirovinu zbog stecaja poslodavca" bez penalizacije (polazni faktor biti ce vam 1.0)

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Hvala na odgovoru, ali imam još neke nedoumice.

Koliko je bitno vrijeme prijave na Zavod za zapošljavanje ( navodno treba u roku 24 sata) ?

Ja se trebam prijaviti na Zavod za zapošljavanje 01.07.2019 ( raspoređeni smo po grupama da se ne stvaraju gužve u Zavodu) . 

Dali to znači da 01.07.2021. tj, nakon šta sam 24 mjeseca neprekidno proveo na Zavodu za zapošljavanje stekao uvjete za odlazak u prijevremenu mirovinu zbog stečaja poslodavca bez penalizacije?

Pojasnite mi šta znači polazni faktor 1.0 ? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Eneria je napisao:

Poštovani,

Hvala na odgovoru, ali imam još neke nedoumice.

Koliko je bitno vrijeme prijave na Zavod za zapošljavanje ( navodno treba u roku 24 sata) ?

Ja se trebam prijaviti na Zavod za zapošljavanje 01.07.2019 ( raspoređeni smo po grupama da se ne stvaraju gužve u Zavodu) . 

Dali to znači da 01.07.2021. tj, nakon šta sam 24 mjeseca neprekidno proveo na Zavodu za zapošljavanje stekao uvjete za odlazak u prijevremenu mirovinu zbog stečaja poslodavca bez penalizacije?

Zakon o trzistu rada NN 118/18, clanak 47, citiram:

Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba:

1. kojoj je prestao radni odnos, ako se prijavi Zavodu i podnese zahtjev u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, prestanka privremene nesposobnosti za rad odnosno rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog ili skrbničkog dopusta nakon prestanka radnog odnosa ili

Logicki je da vam vrijeme na burzi pocinje teci od 24.06.2019.god.

Prije 10 minuta, Eneria je napisao:

Pojasnite mi šta znači polazni faktor 1.0 ? 

Koristi se u formuli za izracun mirovine, i kod vas ce on biti 1.0, da vi idete u klasicnu "prijevremenu starosnu mirovinu" ( a ne ovu po stecaju) sa navrsenih 60 godina zivota znaci 5 godina prije uvjeta za starosnu mirovinu (65 godina starosti) onda bi vam taj "polazni faktor" iznosio 0,82 (60 mjeseci x 0,3%= 18%) .

Polazni faktor

a) Vrijednost  polaznog faktora za invalidsku mirovinu,  privremenu invalidsku mirovinu, starosnu mirovinu,  prijevremenu starosnu mirovinu zbog stečaja i starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika iznosi 1,0


b) Polazni faktor za prijevremenu starosnu mirovinu

Prijevremena starosna mirovina se smanjuje,
odnosno polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje se tako da se polazni faktor  1,0 smanjuje za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu za 0,3%.
Polazni faktor ovisi o broju mjeseci ranijeg stjecanja te mirovine u odnosu na propisanu dob za starosnu mirovinu. Umanjenje polaznog faktora je trajno i ne ovisi o duljini mirovinskog staža.  

 

Jedino je veliko pitanje dali ce vas HZZ drzati na miru 2 godine na burzi, ili ce vas pokusati na neki nacin zaposliti i prekidati vam tih 2 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro shvatio, 24.06.2021. nakon provedena neprekidno 24 mjeseca na Zavodu za zapošljavanje ( kako sam shvatio bitno je dali je 24 mjeseca ili 24 mjeseca i 1 dan ) ili 25.06. 2021 ispunjavam uvjete za prijevremenu mirovinu zbog stečaja poslodavca bez penalizacije ( koeficijent 1.0 znači bez penalizacije) ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Eneria je napisao:

Ako sam dobro shvatio, 24.06.2021. nakon provedena neprekidno 24 mjeseca na Zavodu za zapošljavanje ( kako sam shvatio bitno je dali je 24 mjeseca ili 24 mjeseca i 1 dan ) ili 25.06. 2021 ispunjavam uvjete za prijevremenu mirovinu zbog stečaja poslodavca bez penalizacije ( koeficijent 1.0 znači bez penalizacije) ?

Morate na HZZ-u provesti prijavljen u neprekidnom trajanju od najmanje dvije godine i morate se odjaviti sa HZZ danom ispunjenja tog uvjeta a najkasnije drugi dan.

Tocan datum utvrdit cete sa svojim referentom na HZZ-o, a zahtjev za "prijevremenu starosnu mirovinu zbog stecaja poslodavca" mozete predati na HZMO 30 dana prije ispunjenja uvjeta za tu mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Eneria je napisao:

Koeficijent 1.0 u mojem slučaju znači bez penalizacije ?

Da, bez penalizacije,

za izracuna mirovine buducem umirovljeniku trebaju se znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza, ako ste vec u FINI izvadili "log i pass", onda se preko e-gradjani mozete dati izracunati mirovinu na stranicama HZMO-a, ako nemate "log i pass" za e-gradjani, prvo otidjite u najblizu FINU i prema postupku navedenom u linku to obavite.

Ako jos nemate uvjet za neku od mirovina „prijevremena starosna mirovina“ ili „starosna mirovina“ a takodjer ako imate uvjet za „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“, postavite kod izracuna uvjet na „mirovinu bez uvjeta“.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Ista pitanja postavio sam i poslao HZZMO područni ured Pula, i dobio odgovor da ne ispunjavam uvjete za prijevremenu mirovinu zbog stečaja poslodavca bez penalizacije. Naime, otkaz ću dobiti 23.06.2019. rođen sam 15.01.1961. i 60 godina imati ću 15.01.2021. a tad neću biti 24 mjeseca neprekidno na Zavodu za zapošljavanje i morati ću ići u prijevremenu mirovinu na taj dan bez obzira, i normalno onda idem s penalizacijom. Po tome kako sam ja shvatio samo da sam rođen 24.06.1961.imao bi pravo na prijevremenu mirovinu zbog stečaja  poslodavca bez penalizacije, jer 24.06.2021.  imao bi 60 godina života i 24 mjeseca na Zavodu za zapošljavanje. Ako sam Vas dobro shvatio, u prijašnjim odgovorima, ja bez obzira šta ću 24.06.2021 nakon 24 mjeseca na Zavodu imati 60 godina i 5 mjeseci života imam pravo na prijevremenu mirovinu zbog stečaja poslodavca bez penalizacije. Zašto bi ja morao ili trebao otići u mirovinu kad napunim 60 godina života?

        Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A sta da vam kazem, ocito mi obicni gradjanji citajuci taj mirovinski zakon "ZOMO" tumacimo na svoj nacin a oni ga sluzbeno tumace drugacije.

Logicno je da zahtjev za umirovljenje nemozete predati prije nego ispunite oba uvjeta, da navrsite 60 godina zivota i 35 godina staza ali i da provedete 24 mjeseca neprekidno na burzi, i po meni kad ispunite tih 24 mjeseca kontinuirano prijavljen na burzi trebali bi moci predati zahtjev za prijevremeno umirovljenje bez penalizacije, kao sto navode clanaci 34 i 36. ZOMO-a

Sve izmedju vasih 60 i 65 godina starosti je uvjet za prijevremenu starosnu mirovinu, jedino sto sa povecanjem starosnih godina se smanjuje  - pada postotak penalizacije.

Ali ocito zakonodavac to tumaci na svoj nacin i odgovara vam da nemate pravo na prijevremenu starosnu mirovinu bez penalizacije.

Nazalost jedino sto vam preostaje ili cete se zaposliti i raditi do 65 godina pa na taj nacin izbjeci penalizaciju - umanjenje mirovine ili cete otici u prijevremenu starosnu mirovinu kad ispunite uvjete uz penalizaciju ili bez penalizacije, onako kako ce vam to zakonodavac u tom trenutku omoguciti-dozvoliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Ispadne da taj zakon mogu koristiti samo osobe koji imaju točno 58 godina i 35 i više radnog staža u trenutku stečaja poslodavca? Ja bi rado nastavio raditi , ali kome treba 58 godišnji inženjer brodogradnje u Puli i okolici?

Zahvaljujem na odgovorima. Imate li još saznanja kome bi se još mogao obratiti za savjet, jer još dvadesetak radnika Uljanika imaju isti problem?

     Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Eneria je napisao:

Poštovani,

Ispadne da taj zakon mogu koristiti samo osobe koji imaju točno 58 godina i 35 i više radnog staža u trenutku stečaja poslodavca? Ja bi rado nastavio raditi , ali kome treba 58 godišnji inženjer brodogradnje u Puli i okolici?

Zahvaljujem na odgovorima. Imate li još saznanja kome bi se još mogao obratiti za savjet, jer još dvadesetak radnika Uljanika imaju isti problem?

     Lp

Nazalost nakon n-tog citanja clanka 36 i clanka 34 tog novog ZOMO-a, te gledajuci obrazlozenje koje je dato kod predlaganja tog novog prijedloga izmjena ZOMO-a u zadnjem kvartalu 2018.god., izgleda da ono sto su vam odgovorili iz HZMO područni ured Pula ima smisla, jer je tako zakonodavac srocio taj clanak 36, citiram obrazlozenje prijedloga novog ZOMO-a za taj clanak 36:

"Radi problema u provedbi postupak ostvarivanja prava u Zavodu, dopunom stavka 2. i 3., te dodavanjem stavka 4. i 5. dodatno se normiraju uvjeti za ostvarivanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu zbog stečaja poslodavca. Propisuje se izričitom normom da pravo može steći isključivo osiguranik koji se odmah po ispunjenju uvjeta za prijevremenu starosnu mirovinu odjavi sa nadležne službe za zapošljavanje ili se odjavljuje najkasnije prvi idući dan po ispunjenju tih uvjeta (odnosno prvi idući radni dan)."

Postovani pokusajte savjet vezan za taj clanak 36 ZOMO-a potraziti kod pravnika u vasem gradskom sindikatu ili kod pravnika za radno pravo u vasem gradu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kopirano sa stranice HZMO :

b) Pravo na prijevremenu starosnu mirovinu zbog stečaja poslodavca ima osiguranik kada ispuni uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu, (muškarac kada navrši 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža- uvjet do 2027., a žena kada ispuni uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu iz prijelaznog razdoblja (u 2019. godini kada navrši 57 godina i 4 mjeseca života i mirovinski staž od 33 godine i 4 mjeseca; u 2020. godini kada navrši 57 godina i 8 mjeseci života i mirovinski staž od 32 godine i 8 mjeseci, a dalje kao tablici za prijevremenu starosnu mirovinu) uz uvjet da je nakon prestanka osiguranja prouzročenog stečajem, neposredno prije ispunjenja navedenih uvjeta za ostvarivanje prava na mirovinu, proveo u neprekidnom trajanju najmanje dvije godine kao nezaposlena osoba prijavljena službi nadležnoj za zapošljavanje te da se  s danom ispunjenja uvjeta, odnosno najkasnije s prvim idućim danom po ispunjenju uvjeta odjavi iz evidencije nadležne službe za zapošljavanje. Svi navedeni uvjeti trebaju biti kumulativno ispunjeni.
Sudeći po gore navedenom samo osobe kojima u trenutku prijavljvanja na zavod za zapošljavanje fali dvije godine ili više do prijevremene starosne mirovine, imaju pravo na istu bez penalizacije. Meni, nažalost fali pet mjeseci i nemam pravo na prijevremenu mirovinu bez penalizacije iako sam na zavodu zbog stečaja poslodavca ?

Iskreno, nije mi taj zakon jasan ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija