Jump to content

Izgradnja kuće na međi


hran

Preporučene objave

Pozdrav, ne znam postoji li već ovakva tema, ako postoji slobodno me putite, ako ne, molim Vas za pomoć.

Naime, prije nekog vremena, dopustili smo susjedu da izgradi zid svoje nove kuće na međi, i dogovorili da ćemo se jednom kada budemo gradili spojiti na njega (usmeni dogovor). Međutim, mi smo u međuvremenu svoju zemlju odlučili staviti na prodaju pa nas zanima kakva će prava imati novi vlasnik zemlje po pitanju te izgradnje na međi odnosno spajanja kuća?

Od jednog arhitekta smo dobili informaciju da nam (odnosno budućem vlasniku) ne treba dopuštenje susjeda da se i na našoj parceli gradi na međi (odnosno spoji na njegovu kuću) jer smo mi već njemu dopustili isto, ali informaciju pokušavamom dobiti u Gradu međutim neuspješno već mjesecima. 

Unaprijed veliko hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pravno ne mogu pomoč aili iz iskustva pošto sam vodio puno gradilišta znam da je gradnja na međi moguča uz susjedovo pismeno dopuštenje s time da zgrada nema otvore prema tim susjedima.E sada usmeni dogovor malo kada vrijijedi a pogotavo kad su u pitanju treča lica "on je meni rekao". Ja bi vam preporučio da idete kod bilježnika i sa susjedom dogovorite pismeni sporazum da če on vama i svim budučim vlasnicima dozvolit nadogradnju na njegovu kuču. pa ako novi vlasnici budu htjeli njima na volju, e sada osobno da sam ja vaš susjed ja na to nebi pristao jer sa vama je vjerovatno u dobrim odnosima a sa novim susjedima ko zna šta može dobit pa da mu uni budu vezani na kuću. Smatram da bez nečeg na papiru on čak i sada vama može uskratit da mu se vežete na kuću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, paskual je napisao:

pravno ne mogu pomoč aili iz iskustva pošto sam vodio puno gradilišta znam da je gradnja na međi moguča uz susjedovo pismeno dopuštenje s time da zgrada nema otvore prema tim susjedima.E sada usmeni dogovor malo kada vrijijedi a pogotavo kad su u pitanju treča lica "on je meni rekao". Ja bi vam preporučio da idete kod bilježnika i sa susjedom dogovorite pismeni sporazum da če on vama i svim budučim vlasnicima dozvolit nadogradnju na njegovu kuču. pa ako novi vlasnici budu htjeli njima na volju, e sada osobno da sam ja vaš susjed ja na to nebi pristao jer sa vama je vjerovatno u dobrim odnosima a sa novim susjedima ko zna šta može dobit pa da mu uni budu vezani na kuću. Smatram da bez nečeg na papiru on čak i sada vama može uskratit da mu se vežete na kuću.

Veliko hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko je prostornim planom (a uglavnom je) propisano da se objekti stambene namjene mogu graditi na poluugrađen (poluprislonjen) način, te građ.čestica zadovoljava propisanu veličinu za takav način gradnje tu suglasnost susjeda ne bi trebala imati preveliku važnost. Naravno, u postupku izdavanja građ. dozvole isti će biti pozvan na uvid u spis predmeta, no međutim, ukoliko je sve prema odredbama prostornog plana njegovo eventualna primjedba ne bi trebala imati prevelikog utjecaja na izdavanje građ.dozvole.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Za dvojne objekte se samo spominje mininalna sirina cestice, min povrsina i koef izgrađenosti.

Naime susjed je na međi napravio kucu i sad treba suglasnost za legalizaciju pa me zanima mogu li ja u buducnosti kod gradnje od njega isto traziti suglasnost da ne moram ici 3m nego mozda 1m ili cak na među iako je to sad nemoguce.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 44 minuta, Sims je napisao:

Za dvojne objekte se samo spominje mininalna sirina cestice, min povrsina i koef izgrađenosti.

Naime susjed je na međi napravio kucu i sad treba suglasnost za legalizaciju pa me zanima mogu li ja u buducnosti kod gradnje od njega isto traziti suglasnost da ne moram ici 3m nego mozda 1m ili cak na među iako je to sad nemoguce.

 

 

prije 11 minuta, Sims je napisao:

Razumijem ali ako se takvo nesto u urbanistickom planu ne spominje da li ce to vrijediti ista?

Spominje se, baš ste to vi spomenuli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aha te dvije kuce bi se onda racunale kao dvojna kuca. Da ima smisla.

Jedino sto je specificno sto do njegove parcele moram ostaviti put sirine 3m za parcele iznad mene tako da ne moze ici gradnja do njegove međe. Ali da li tada uopce susjed ima ikakav utjecaj da bi ja mogao graditi do samog puta jer taj ce put biti posebna cestica a ja jedan suvlasnik. Susjed nece biti suvlasnik tog puta. Da li tada samo suvlasnici moraju dozvoliti gradnju do samog puta ili gradnju na udaljenisti manjoj od 3m. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija