Jump to content
a_portuguesa

otkaz poslodavca nakon saznanja o trudnoći

Preporučene objave

Poštovani,

u radnom sam odnosu od 4.2.2019. (ugovor na neodređeno) s probnim rokom od 6 mjeseci. Danas sam poslodavcu obznanila da sam trudna i da me ginekolog upućuje na čuvanje trudnoće od 1.6. pa mi je sat vremena od razgovora uručio otkaz. Razlog otkaza je "ukidanje radnog mjesta". Ima li pravo na to s obzirom na trudnoću (danas je 9 tjedana, imam kompletnu medicinsku dokumentaciju, još k tome da je trudnoća rizična), s obzirom na probni rok koji je u tijeku ako sam zaposlena za stalno?

Hvala unaprijed.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Po meni, čl. 34. Zakona o radu je jasan -

"Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada s polovicom punog radnog vremena radi pojačane brige i njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno u roku od petnaest dana od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne smije otkazati ugovor o radu trudnici i osobi koja se koristi nekim od tih prava.

Otkaz iz stavka 1. ovoga članka je ništetan, ako je na dan davanja otkaza poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stavka 1. ovoga članka te o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlaštenog liječnika ili drugog ovlaštenog tijela.

Ugovor o radu osobe iz stavka 1. ovoga članka, prestaje smrću poslodavca fizičke osobe, prestankom obrta po sili zakona ili brisanjem trgovca pojedinca iz registra.

Ugovor o radu osobe iz stavka 1. ovoga članka, tijekom provedbe postupka likvidacije u skladu s posebnim propisom, može se otkazati zbog poslovno uvjetovanih razloga."

Probni rad, po mom mišljenju, nije problem iz dva razloga - prvo, ne poziva se na to kao razlog otkaza i drugo, obavijestila ste ga prije otkaza. Moja sugestija je da obavezno već sutra, po mogućnosti preko odvjetnika, podnesete zahtjev za zaštitu prava poslodavcu u kojem ćete navesti sve što i ovdje (i citiranjem ovog zakonskog članka gore) i priložiti medicinsku dokumentaciju, kojom dokazujete trudnoću.

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, G-man je napisao:

Probni rad, po mom mišljenju, nije problem iz dva razloga - prvo, ne poziva se na to kao razlog otkaza i drugo, obavijestila ste ga prije otkaza. Moja sugestija je da obavezno već sutra, po mogućnosti preko odvjetnika, podnesete zahtjev za zaštitu prava poslodavcu u kojem ćete navesti sve što i ovdje (i citiranjem ovog zakonskog članka gore) i priložiti medicinsku dokumentaciju, kojom dokazujete trudnoću.

slažem se potpuno i paziti na svaki korak da ne bi "izvisila" zbog neke greške u koracima........

usput link o tome

https://burza.com.hr/portal/radno-pravna-zastita-trudnica/12770

Podijeli ovu objavu

Puno vam hvala na brzim i korisnim informacijama! Bila sam prilično uvjerena da je tako, no tražila sam potvrdu. Nadam se da će moj slučaj pomoći ženama u istoj ili sličnoj situaciji, javit ću kako je prošlo.

Još nešto, s obzirom da sam na čuvanje trudnoće trebala od danas, a došla sam na posao isključivo iz korektnosti prema poslodavcu jer nitko drugi u firmi ne može odraditi dio posla zbog kojeg sam došla (i eto, dobila otkaz za nagradu), ima li smisla u ovoj situaciji odmah sutra otvarati čuvanje? Prema odluci o otkazu prijavljena sam još 30 dana.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad