Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

ivo454

Povrat ustupljene nekretnine

Preporučene objave

Pozdrav, molio bih pojašnjenje o mogućnosti povrata ustupljene nekretnine u ostavinskom postupku kod JB. Ja sam u ostavinskom postupku, svoj dio nekretnine ustupio bratu, zbog određenih razloga koje bi mi stvorilo posjedovanje nekretnine. Koji bi bio najednostavniji način da taj dio 1/3 vratim u svoj posjed. Napominjem da se u rješenju JB, spominjem samo  kao nasljednik, ali se ne navodi da svoj dio ustupam, nego je jedan brat dobio 1/3 a drugi 2/3 dijela.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Da, i nije sporan povrat, samo na koji način, da to napravimo, da on meni to daruje ili vrati na neki način, čisto formalno.

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat , ivo454 je napisao:

da on meni to daruje

Najlakši način, no treba znati da ovaj prenos prava vlasništva u vašem slučaju podliježe obvezi plaćanja poreza. 

Podijeli ovu objavu

Koliko se sjećam, nekakva naknada nakon rješenja o nasljeđivanju od JB,(njih dvojica)  platili su oko 700kn. Jeli bi bio porez od 4% i kako se procjenjuje nekretnina, uglavnom se radi o zapuštenom poljoprivrednom zemljištu i staroj kući?

Podijeli ovu objavu

Jeli bi bio porez od 4%

3%

kako se procjenjuje nekretnina,

U pravilu, na temelju isprava o stjecanju, odnosno procjenom ako je ukupan iznos naknade koju daje ili isplaćuje stjecatelj manji od cijena koje se postižu ili se mogu postići na tržištu u trenutku nastanka porezne obveze.

Procjenom se utvrđuje na temelju usporednih podataka o kretanju tržišnih vrijednosti sličnih nekretnina s približno istog područja u približno isto vrijeme, prikupljenih iz prijavljenih isprava o stjecanju nekretnina odnosno evidentiranog prometa nekretnina. Ako se radi o nekretnini za koju nema usporedivih podataka, tržišna vrijednost utvrđuje se vještačenjem imenovane stručne osobe.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad