Jump to content

Zakon o praznicima i neradnim danima + mjesečni fond sati


skely

Preporučene objave

Pozdrav

Poštovani molio bih za pojašnjenja u vezi zakona o državnim praznicima i mjesečnog fonda sati/i godišnjeg fonda sati,naime... radim u jednoj zaštitarskoj firmi i nije mi jasano kako oni zbrajaju mjesečni fond sati,znam da se odbijjaju subote i nedelje ali me zanima dali u mjesečni fond sati smiju staviti i državni praznici?Primjer,u 5 mjesecu je bio praznik 1 maj,subota i nedelja je bilo po 4,stavili su nam za mjesečni fond 184 sata iako je po mome mjesečni fond trebao biti 176 tj 22 radna dana x 8 sati odbijajući praznik i subote i nedelje,međutim nama je stavljen fond od 184 sata čime je uključen i prvi maj kao radni dan,isti slučaj je sada i sa ova tri praznika u 6 mjesecu,i zanima me smije li se to gledati od mjeseca do mjeseca  kao što oni gledaju ,ili se gleda ukupan zbroj sati na godišnjoj razini,naravno pritom nije problem kada imamo svaki mjesec20 sati viška..plaćeno ali ne kako bi trebalo no to je druga priča...dakle,smiju li državne praznike stavljati pod radne dane...

unaprijed hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, skely je napisao:

Ok, hvala.. 

Našao.. nn 130/11, hvala, još jedno pitanje vezano uz to a postavio sam ga i gore u prvom mom obraćanju, dali se gleda fond sati na godišnjoj bazi tj koliko je zakonom predviđeno godišnji fond sati ili na mjesečnoj, da pojednostavim u slučaju da jedan ili dva mjeseca u godini imam manjak sati a u svim ostalim mjesecima višak, što bude u mom slučaju višak za 2018 od 215 sati na god razini... A poslodavac mi uvjetuje i govori ovaj mjesec ima manjak od 8 sati u mj fondu moraš odraditi smjenu ili ti pišemo jedan dan godišnjeg, mogu li se u tom slučaju pozvati na taj godišnji fond? Oprostite na duzini... I hvala unaprijed 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom Zakonu o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj piše:
Članak 5.
Zaposlenici u dane iz članka 1. i 3. ovog Zakona imaju pravo na naknadu plaće.

U našoj se firmi radi uredski posao od ponedjeljka do petka. Gledam platne liste za travanj kada je ponedjeljak 22. 4. bio neradni dan, Usrsknji ponedjeljak. Na jednoj platnoj listi piše:
- Fond sati poslodavca prema kalendaru 176 h
- Rad po vremenu - redovni rad - 152 h
- Naknada za blg./neradni dan - 8 h (to je ovaj 22. 6.)
- Naknada za godišnji odmor - 16 h (kolega je dva dana bio na godišnjem)
Praznici nam, ako nisu vikendom, ulaze u mjesečni fond sati, ali se plaćaju kao i godišnji odmor.

Možda naše računovodstvo radi pogrešno. Ili to ovisi o nečem drugom?

 

uređeno: od NutCoco
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, NutCoco je napisao:

U tom Zakonu o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj piše:
Članak 5.
Zaposlenici u dane iz članka 1. i 3. ovog Zakona imaju pravo na naknadu plaće.

U našoj se firmi radi uredski posao od ponedjeljka do petka. Gledam platne liste za travanj kada je ponedjeljak 22. 4. bio neradni dan, Usrsknji ponedjeljak. Na jednoj platnoj listi piše:
- Fond sati poslodavca prema kalendaru 176 h
- Rad po vremenu - redovni rad - 152 h
- Naknada za blg./neradni dan - 8 h (to je ovaj 22. 6.)
- Naknada za godišnji odmor - 16 h (kolega je dva dana bio na godišnjem)
Praznici nam, ako nisu vikendom, ulaze u mjesečni fond sati, ali se plaćaju kao i godišnji odmor.

Možda naše računovodstvo radi pogrešno. Ili to ovisi o nečem drugom?

 

Da, to je i meni nejasno, mada sam razgovarao s kolegama iz drugih zaštitarskih tvrtki i kažu mi da recimo na primjeru iz 5 mjeseca njima je fond sati bio 176,što znači da 1 maj se vodi kao neradni dan, dok u mojoj tvrtki oni priznaju da je to praznik, kao plate ga nešto više ali ga i stave u mjesečni fond sati.. Ali eto.. drot 13 je gore objasnio da ne ulaze praznici i blagdani u mjesečni fond sati što bi i meni bilo logično.. Ali.. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , NutCoco je napisao:

Praznici nam, ako nisu vikendom, ulaze u mjesečni fond sati.

Možda naše računovodstvo radi pogrešno. Ili to ovisi o nečem drugom?

Ovo je ispravno. Postoji u tom mjesečnom fondu sati naknada plaće za redovan rad, naknada plaće za državni blagdan i neradni dan, te naknada plaće za godišnji odmor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Poštovani, 

prije svega želim Vam svako dobro u novoj godini! 

U muci sam sa fondom sati za prosinac i siječanj. Naime, kako su 2 blagdana u prosincu nejasno mi je kako je moguće ovo. Radni sati za prosinac iznose 168 h (+ 16 h blagdana=184) . Radim u branši koja radi 365 dana u godini, 24 h na dan. 

Konkretno, u prosincu sam odradila 184 sata + 2 h (31 na 01.) bez da sam imala radne blagdane jer mi je tako "palo". Zar nije trebalo biti 168 sati?! 

 

A sad siječanj - 23 dana po 8 h + još 6 (onih iz dočeka) = 190 h. Fond radnih sati iznosi 168, a ukupan mjesečni 184.

Mislim da me zakidaju (ne samo mene, već sve) ali prije nego pokrenem nešto želim provjeriti da se ne blamiram ako sam ja u krivu

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija