Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

Boxxer

Suvlasništvo - isplata

Preporučene objave

Poštovani,

vlasnica sam 1/3 kuće za odmor, što bih željela zadržati tj. geometrijskom podjelom odvojiti se od sestrinog dijela koji iznosi 2/3.

Zanima me, ukoliko ona pokrene postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice (jer se ne možemo dogovoriti oko ničega), može li me sudskom odlukom prisiliti na razvrgnuće isplatom (da ona isplati mene)?

Unaprijed hvala.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 3 sati , Boxxer je napisao:

vlasnica sam 1/3 kuće za odmor, što bih željela zadržati tj. geometrijskom podjelom odvojiti se od sestrinog dijela koji iznosi 2/3.

U postupku razvrgnuća suvlasničke zajednice, razvrgnuće geometrijskom diobom je uglavnom neprovedivo i kada su suvlasnički omjeri 1/2 tako da ispada gotovo nemoguće u omjerima 1/3-2/3.

prije 3 sati , Boxxer je napisao:

može li me sudskom odlukom prisiliti na razvrgnuće isplatom

Za takovo što se traži da se učini vjerovatnim da za to postoji osobito ozbiljan razlog. Sudska praksa po pitanju ozbiljnog razloga je šarolika no uglavnom to zaista treba biti osobito ozbiljan razlog. Sama činjenica da je ona vlasnica 2/3 ne bi predstavljao osobito ozbiljan razlog.

Podijeli ovu objavu

Puno hvala na odgovoru! Htjela sam Vas još pitati, s obzirom da se nekretnina nalazi u Dalmaciji, a obje imamo prebivalište u Zagrebu, na kojem bi se sudu vodio postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice (prema našem mjestu stanovanja ili ovisno o lokaciji nekretnine)? Puno hvala!

Podijeli ovu objavu

prije 7 sati , Boxxer je napisao:

na kojem bi se sudu vodio postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice (prema našem mjestu stanovanja ili ovisno o lokaciji nekretnine)?

Nadležnost suda na čijem se području nalazi nekretnina. 

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad