Jump to content

Razvod - Skrbnistvo (povratak iz inozemstva)


KriMo

Preporučene objave

Pozdrav,

Nastojat cu u crticama ukratko objasniti situaciju u kojoj se nalazimo u nadi da postoje neki konkretni odgovori ili smjernice.

Supruga i ja smo se 2012. odselili u Kanadu. Imamo dvoje malenih, kcer 7 godina Hrvatica I sin 2 godine koji je jedina osoba sa kanadskim drzavljanstvom. Zbog neslaganja i problema odlucili smo se na razvod braka.

Jedan od glavnih problema je bio moj poriv da se vratimo natrag u Hrvatsku.  Ona odbija bilo kakav scenarij povratka doma, a imam dojam da djeca sluze kao manipulacijski alat da me se natjera da budem u njenim ocima odgovoran roditelj, tim vise da ostanem ovdje iako to ne zelim. To nas dovodi do srzi problema i nekih vecih pitanja.

 

1. Ako se ja zelim vratiti doma, a supruga zeli ostati ovdje, prisiljava li to mene kao oca na ostanak na ovom kontinentu radi djece?

- negdje sam citao da se najvise gleda na dobrobit i asimilaciju djece i sl. Kcer ide u skolu ovdje i sin u vrtic, ona govori iskljucivo engleski, a sin prica malo od svega. Povratak u RH za kcer bi bio relativan sok i vjerojatno bi imala poteskoca sa asimilacijom i jezikom, no ima osim moje potpore, baku, djeda i moj krug obitelji.

Suprugin dio obitelji pak nema nikakav kontakt s nama niti unucadi. Oni su se odrekli svoje kceri recimo to tako, jos odavno i nemaju nikakav zdrav obiteljski odnos.

 

2. Imam zelju traziti punu skrb nad djecom iz vise razloga. Jedan od njih je da supruga ima dva pokusaja suicida, jedan u RH i drugi u Kanadi. Smatram da nije najkompetentnija osoba emocionalno i fizicki brinuti se za djecu sama. Naravno, sa njezinom placom i svim davanjima ovdje, nece potrajati dugo prije nego svi zavrse na ulici.

Citajuci malo, pretpostavljam da su mi ikakve sanse za puno skrbnistvo nad djecom jako tanke, no cijenio bih bilo kakav feedback glede stanja i situacije.

Tehnicki ja bih pristao na neki oblik podijeljenjog skrbnistva, no sve se lomi na cinjenici da bi ostali na udaljenosti od 9000km.

 

3. S obzirom da za mjesec dana dolazimo u posjet doma, koje bi bile pravne posljedice za mene, ako ikakve, u slucaju da se odbijem vratiti u Kanadu?

- s obzirom da mi je sin nositelj kanadskog bi li se to vodilo kao kriminalno djelo otmice ili nesto toga tipa (nisam siguran s obzirom da sam mu ja bioloski roditelj)?

 

4. Predstavlja li problem cinjenica da u RH nemamo posao, ni ona ni ja, ali s obzirom da je ona medicinska sestra pretpostavljam da je njoj daleko lakse naci posao nego meni bez ikakve diplome?

U startu bih se neminovno morao osloniti na pomoc roditelja sto se tice prebivalista dok ne stanem opet na svoje noge.

Sto se tice imovine, oko toga nema rasprave jer ne posjedujemo ista osim auta i namjestaja. Mislio sam graditi kucu u RH iduce godine, no to cu svakako nakon sto razvod privedem kraju.

 

5. Jedna od rezolucija koje smo mozda imali na umu je da svatko dobije jedno dijete na skrb i da se razidemo sporazumno. Treba li se takav postupak i dalje voditi preko nadleznog suda ili je neko drugi tijelo zaduzeno za takve odluke? Nije idealno rjesenje, ali me zanima je li to praksa uopce ili je nesto sto se uopce nece uzeti u obzir...

 

To bi ukratko bilo to, nadam se da moja neka struja svijesti ima smisla. Ako ima bilo kakvih pitanja ili da mi je nesto promaknulo, a da je bitno za cijeli slucaj i proces, vrlo rado cu pruziti vise informacija.

Trenutno prolazim kroz tezak period, vise zbog malenih nego sebe samoga pa se ispricavam ako sam nesto izostavio.

 

Unaprijed hvala svima na citanju i informacijama.

Srdacni pozdravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija