Jump to content

Otkup zajednickog vlasnistva nekretnine


Polipo

Preporučene objave

Sestra i ja smo vlasnici svaka 1/2 nekretnine a otac ima pravo plodouzivanja do smrti. Sestra zeli prodati, ja ne zelim ,otac nije suglasan za prodaju. Da li sestra moze da uvjetuje prodaju na sudu, ko odredjuje cijenu  i da li ja imam pravo prvootkupa. Koja je procedura? Da li sestra mora imati kupca i kaparu u trenutku kada od suda trazi prodaju jer ja nisam suglasna ili moze da trazi prinudnu prodaju bez kupca i cijene? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sestra može prodati svoj suvlasnički udio i bez suda, jedino je pitanje tko bi to kupio. Nemate pravo prvokupa osim ako to nije određeno nekim pravnim poslom .

Što se tiče suda, takova prodaja se odnosi na razvrgnuće suvlasničke zajednice i naziva se civilna dioba. Dakle, u takovom postupku bi sud odredio da se nekretnina proda na javnoj dražbi a dobiveni iznos podjeli među suvlasnicima. Vrijednost nekretnine određuje sudski vještak. Drugi suvlasnik ima pravo sudjelovati kao kupac. U slučaju da je isti i najbolji ponuđač, konačno utvrđeni iznos odbija se od vrijednosti njegovog suvlasničkog udjela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala. Da li znate iz iskustva koliko bi otprilike trajao proces na Zadarskom sudu kod civilne diobe. Da li se dok traje proces moze koristiti nekretnina? 

I jos jedno pitanje, kolika je cijena, otprilike, građevinskog  ili sudskog procijenitelja ako bi htjeli riješiti izmedju nas bez suda. Da li savjetujete sudski ili građevinski? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Polipo je napisao:

Da li znate iz iskustva koliko bi otprilike trajao proces na Zadarskom sudu kod civilne diobe

Nekoliko mjeseci.

prije 3 sati , Polipo je napisao:

Da li se dok traje proces moze koristiti nekretnina? 

Da

prije 3 sati , Polipo je napisao:

Da li savjetujete sudski ili građevinski? 

Ovlašteni sudski vještak građevinske struke. Dakle, isti je nadležan za procjenu vrijednosti nekretnine i ostale poslove, npr. je li istu moguće podjeliti geometrijskom diobom i sl.

prije 3 sati , Polipo je napisao:

I jos jedno pitanje, kolika je cijena, otprilike, građevinskog  ili sudskog procijenitelja

Od 2 500 kn pa naviše, u zavisnosti što se radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija